سه‌شنبه 30 دی 1399   23:57:37
15:421399/7/30
دومین چاه میدان نفتی سولابدر تولیدی شد

چاه شماره ۴ میدان نفتی سولابدر در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب پس از ۴۲ سال، با هدف کاهش ریسک‌های مخزنی در مسیر اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن تولیدی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، معاون مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: وجود نفت در میدان سولابدر که در جنوب شرق میدان گچساران قرار دارد، برای نخستین بار در سال ۵۰ و با حفر چاه سولابدر ۳ در مخزن خامی بالایی به اثبات رسید و در راستای توسعه این میدان، چاه سولابدر-۴ در سال ۵۷ حفاری و در فاصله سال‌های ۷۲ تا ۸۰ دو عملیات تعمیر روی چاه انجام شد که با توجه به ابهام‌های و پیچیدگی‌های خاص مخزنی امکان تولید نفت از این چاه فراهم نشد.

رامین روغنیان با اشاره به اینکه وجود ابهام‌ها و پیچیدگی‌های زمین شناسی/ مخزنی، توسعه میدان را با ریسک و ابهام روبه‌رو کرده بود، گفت: پس از بررسی‌های انجام‌شده و به‌منظور انجام اقدام‌های لازم برای توسعه میدان، در سال ۹۶ برنامه تعمیر این چاه با هدف توصیف بخش تحتانی سازند فهلیان ارائه و پس از تکمیل چاه در ناحیه مورد بررسی و انجام برنامه‌های انگیزشی، سرانجام در مهرماه امسال با دبی هزار بشکه در روز تولیدی شد.

وی افزود: این پروژه پس از بررسی‌های فنی همکاران اداره ارزیابی مخازن با همکاری ادارات مهندسی بهره‌برداری ستاد و مهندسی بهره‌برداری شرکت نفت و گاز گچساران به انجام رسید.

2/30437

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب


کلمات کليدي
میدان سولابدر، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و گاز گچساران، سولابدر، میدان گچساران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
جمع‌آوری روزانه ۶۷۲ میلیون فوت مكعب گاز مشعل در مناطق نفت‌خیز جنوب
آغاز عملیات تحت‌الارضی بسته قراردادی سیاهمکان در قالب طرح ۲۸ مخزن
آمادگی مناطق نفت‌خیز جنوب برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید