سه‌شنبه 27 مهر 1400   18:30:20
15:371400/4/27
نصب شیرهای ایمنی ارتقایافته در منطقه عملیاتی سراجه قم

شیرهای ایمنی درون‌چاهی (subsurface safety valve) ارتقا یافته در منطقه عملیاتی سراجه قم در اقدامی ابتکاری و با همت متخصصان شرکت نفت مناطق مرکزی نصب شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا نصیرایی، مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: بر اساس پیگیرهای انجام‌شده، فرآیند ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز شیرهای درون‌چاهی با هدف بهینه‌سازی و ارتقای شیرهای پیش‌گفته با صرفه‌جویی اقتصادی ۷ میلیون یورویی برای عملیات تعمیر چاه‌ها بدون نیاز به استفاده از دکل حفاری انجام شد.
 
وی افزود: این شیرها با استفاده از توانمندی شرکت‌های داخلی و با همکاری خدمات فنی چاه‌های نفت و گاز زاگرس جنوبی و نظارت مهندسی بهره‌برداری ستاد در چهار حلقه از مجموع ۹ حلقه چاه با موفقیت نصب شد و پنج حلقه چاه دیگر نیز در حال نصب است.
 
مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ادامه داد: در این روش ابداعی، بهینه‌سازی قطعات داخلی شیرهای ایمنی با هزینه مالی و زمان اجرایی بسیار کمتر بدون نیاز به استفاده از دکل تعمیراتی، معادل حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان برای ۹ حلقه چاه است.
 
نصیرایی اظهار کرد: فشار موردنیاز برای باز کردن شیرهای مدنظر با انجام اقدام‌های اصلاحی از ۱۵۰۰ پام به ۴۰۰ پام کاهش یافته که این الگو می‌تواند برای موارد مشابه و در دیگر چاه‌های شرکت ملی نفت ایران استفاده و بهره‌برداری شود.
 
وی گفت: با توجه به تبدیل چاه‌های سراجه قم از تولیدی به تزریق/ بازتولید و به‌تبع آن افزایش فشار عملیاتی، با نصب شیرهای ایمنی درون‌چاهی بهینه‌شده، شاهد کاهش ریسک‌های فنی و عملیاتی خواهیم بود.
 
مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره اهمیت انجام ایمن عملیات ذخیره‌سازی و بازتولید گاز سراجه قم بیان کرد: نفت مناطق مرکزی ایران با تزریق گاز در ماه‌های نخست سال و بازتولید آن در فصول سرد سال به میزان بیش از یک میلیارد مترمکعب نقشی بسزا در تأمین پایدار انرژی موردنیاز و پشتیبانی شبکه سراسری گاز کشور ایفا می‌کند.

۲/۳۱۸۶۳

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
منطقه عملیاتی سراجه، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
زاگرس جنوبی نقش اثرگذارتری در تامین گاز کشور ایفا می‌کند
تکمیل ۷ پروژه مهندسی نفت و ساختمان در شرکت نفت مناطق مرکزی
شرکت نفت مناطق مرکزی آماده تأمین پایدار گاز زمستانی می‌شود
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
سه‌شنبه 27 مهر 1400 17:09:10
nioc