سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1400   18:11:50
14:011399/12/11
رئیس جمهوری:بهره‌برداری از منابع مشترک نفت و گاز به معنای احقاق حقوق ملت است

رئیس جمهوری گفت:‌برخی فکر می‌کنند دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است، البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم است، اما یکی از مواردی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شده مسئله بهره‌برداری از منابع مشترک نفت و گاز است که در این بخش کار بسیار بزرگی شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دکتر حسن روحانی، امروز (دوشنبه، ۱۱ اسفندماه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت گفت: امروز پنجاه‌وسومین برنامه افتتاح ماست، البته آیین افتتاح‌ها را پنجشنبه‌ها برگزار می‌کنیم، در پایان سال وقت اندک است و آن‌قدر پنجشنبه نداریم، بنابراین روزهای دیگر را هم اضافه کردیم که برنامه‌های ما افتتاح شود.

صنایع نفت و پتروشیمی برای ما بسیار حائز اهمیت است

وی با بیان اینکه صنایع نفت و پتروشیمی برای ما بسیار حائز اهمیت است، افزود: نفت در تاریخ ما به‌عنوان صنعتی سیاسی- اقتصادی گره خورده است، بار بودجه در سال‌های پیش بر دوش این صنعت بوده و در سال‌های اخیر به‌ویژه امسال ما تقریباً اتکایی به نفت نداشتیم و کشور با کمترین اتکا به نفت اداره شده است.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در سال ۹۸ و ۹۷ کشور با اتکای بسیار کم به نفت اداره شد، در واقع بودجه کشور که به‌طور میانگین در دولت گذشته ۷۰ یا ۸۰ میلیارد دلار و در بعضی از سال‌ها بالای ۱۰۰ میلیارد به نفت متکی بود در این دولت کشور با کمترین اتکا به بودجه نفت اداره شده است.

روحانی عنوان کرد: بخش بزرگی از بودجه ما در تاریخ ایران، از زمانی که نفت کشف شده است، صنعت کشور، فعالیت‌های اقتصادی کشور و بسیاری از پروژه‌های عمرانی به نفت متکی بوده است، از این رو نفت یک صنعت مهم و عظیم است و همین امروز اگر شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت‌ها متوقف می‌شود و از حمل‌ونقل گرفته تا دیگر صنایع کل، برق کشور و بسیاری از فعالیت‌ها و خدمات متکی به نفت و گاز و میعانات با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه این درست است که بودجه جاری باید از نفت جدا شود، گفت: صنعت نفت مهم‌ترین صنعت کشور است و بقیه صنعت‌ها و خدمات کشور وابسته به این صنعت هستند، بنابراین نباید اهمیت این صنعت را از یاد ببریم.

کارهای بی‌نظیری در بخش نفت انجام شده است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در طول دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بی‌نظیری در بخش نفت انجام شده است، افزود: اگر به تاریخ کشور نگاه کنیم مقدار گازی که در دولت تدبیر و امید افزوده شده، بالای هزار میلیون مترمکعب است، یعنی از روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب، امروز به ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که کار بسیار بزرگی است.

روحانی با تأکید بر اینکه در برداشت از منابع مشترک کارهای بزرگی انجام شده، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است، البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم است، اما یکی از مواردی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شده مسئله بهره‌برداری از منابع مشترک نفت و گاز است که در این بخش کار بسیار بزرگی شده است.

وی ادامه داد: در پارس‌جنوبی که میدان مشترک ایران با قطر است، قطر دو برابر استفاده می‌کرد و ما عقب بودیم و امروز هم‌طراز و حتی جلوتر از این کشور از منابع عظیم مشترک استفاده می‌کنیم. تفاوت منبع اختصاصی با مشترک در این است که از منبع اختصاصی هر زمانی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید، اما در منبع مشترک همسایه استفاده می‌کند، یعنی هر ساعتی بخشی از منافع ما از دست می‌رود، بنابراین از این منبع مشترک هم همسایه ما باید استفاده کند و هم ما این کار را انجام دهیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در غرب کارون منابع نفتی مشترک با همسایه عراق داریم، گفت:‌ تولید ما در این منطقه پنج برابر شده است، بنابراین حقوقی که از دست می‌رفته این دولت با سرمایه‌گذاری در این بخش و حتی بخش‌های دیگر توانسته جلو آن را بگیرد.

روحانی عنوان کرد: ما منابع مشترک را توسعه دادیم و در این دولت منابع از این میدان (میدان نفتی آذر) بهره‌برداری شده است که پیش‌تر استفاده از آن صفر بوده است. با تلاش‌های انجام‌شده در سال ۹۲ و ۹۳ تا پایان سال ۹۵ به تولید ۳۰ هزار بشکه در میدان مشترک رسیدیم که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کردیم و امروز فاز دوم آن را افتتاح می‌کنیم و ۶۵ هزار بشکه در روز از این میدان مشترک استفاده می‌شود.

 وی افزود: تمام فعالیت‌ها در میدان نفتی آذر به دست جوانان، مهندسان و کارگران ایرانی انجام شده است، آن هم حفر چاه‌های عمیقی که میانگین عمق آنها ۴۵۰۰ متر و در بعضی از موارد تا ۴۸۰۰ متر است، بنابراین کار بسیار بزرگی انجام شده و ما امروز شاهد افتتاح فاز دوم این طرح بودیم.

2/31125

منبع: شانا


کلمات کليدي
میدان آذر، حسن روحانی، رئیس جمهوری
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نفت ایران افزون بر خارک از جاسک هم صادر می‌شود
طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک از طرح‌های کم نظیر در تاریخ کشور است
پیام نوروزی رئیس جمهوری به مناسبت حلول سال ۱۴۰۰
  • 1399/12/30 شنبه پیام نوروزی رئیس جمهوری به مناسبت حلول سال ۱۴۰۰
    رئیس جمهوری در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال ۱۴۰۰، با بیان اینکه این زمستانِ سختی و رنج؛ با پایانِ زمستانِ طبیعت، رو به پایان است، تأکید کرد: نسیم نوروزی، امسال نویدبخشِ آغازِ فصل شکوفایی، پیروزی و پیشرفت، در دفترِ ملت ایران است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید