پنجشنبه 6 آبان 1400   08:44:55
nioc nioc
tab
12:221400/1/22
روند صعودی کاربست لوله مغزی سیار و اسیدکاری گسترده در تعمیر چاه های نفتی

مدیر خدمات فنی حفاری شرکت ملی حفاری ایران از روند صعودی کاربست دستگاه لوله مغزی سیار و انجام اسیدکاری گسترده در عملیات تعمیر و تکمیل چاه های نفتی از سوی این شرکت خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرشید قاسمی با اشاره به روند صعودی کاربست لوله مغزی سیار و اسیدکاری گسترده در عملیات تعمیر چاه های نفتی، گفت: براساس درخواست های شرکت های متقاضی این روند از بهمن ماه گذشته آغاز و همچنان استمرار دارد. در حالی که تعداد عملیات  لوله مغزی سیار در سال گذشته در مجموع  215 مورد بوده است، 52 مورد آن در دو ماه بهمن و اسفند محقق شده است

قاسمی اظهار کرد: ارائه خدمات فنی در بخش اسیدکاری گسترده نیز به همین منوال بوده و از مجموع 25 عملیات صورت گرفته 8 مورد مربوط به دو ماه آخر سال بوده است.

مدیر خدمات فنی حفاری شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به بازنگری و تامین برخی تجهیزات کاربردی در راستای تقویت ناوگان این مدیریت، گفت: این خدمات شامل سیمان‌کاری، اسیدکاری گسترده و ویژه، تزریق‌پذیری، لوله مغزی سیار، آزمایش چاه با ساق مته و حفاری با هوا و به روش فروتعادلی، لوله‌گذاری چاه، نصب آویزه و آزمایش بهره‌دهی چاه است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مدیریت خدمات فنی حفاری از نظر منابع انسانی متخصص و مجرب و تجهیزات و ماشین‌ آلات کاربردی در زمینه ارائه خدمات تخصصی یکپارچه فنی و مهندسی، گفت: برای همکاری با شرکت‌ های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران و بخش خصوصی فعال در این عرصه از جمله پروژهای حفاری طرح توسعه  ۲۸ مخزن (طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت) آمادگی کامل وجود دارد.

گفتنی است، لوله مغزی سیار (Coiled tubing‎) از فناوری‌های مهم  در حفاری چاه‌ های نفت و گاز است  که جهت عملیات تعمیر و تکمیل چاه‌های نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگزینی برای دستگاه‌های حفاری تعمیراتی به شمار می‌رود.

عملیات اسیدکاری گسترده نیز از متداول ‌‌ترین روش‌ ‌های اسیدکاری با هدف تحریک طبقات تولید کننده نفت و گاز و جریان یافتن این طبقات به‌‌ درون چاه انجام می‌‌شود.

1/31324

 

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر
nioc
کشور:

IP کاربر جاری: 3.236.232.99
بروزرسانی: 1400/08/06

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
nioc