آموزش و پژوهش


13:091397/7/28
افتتاح کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری مرکز علمی کاربردی حفاری

کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری مرکز آموزش علمی کاربردی حفاری در آیینی با حضور علیرضا لایجی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی و مهندسی و بابک مختاری؛ رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان در آیین گشایش این کانون گفت:‌ مراحل ایجاد این کانون با نظارت پارک علم و فناوری استان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین ورودی پارک های علم و فناوری، ایجاد ساختار برای دریافت و  شناسایی افراد دارای ایده های فناورانه و نوآورانه قابل تجاری سازی است، افزود: وظیفه کانون های شکوفایی، خلاقیت و نوآوری ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای به افراد ایده پرداز و همچنین حمایت مالی از ایده ها با  قابلیت تجاری سازی است.

رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان اظهار کرد: شرکت ملی حفاری ایران به عنوان یکی از شرکت های بزرگ صنعتی در استان خوزستان سهم بسیار زیادی در نوآوری های حوزه صنعت نفت در ساخت تجهیزات ساخت داخل داشته است.

مختاری گفت: از بدو تاسیس پارک علم و فناوری در این استان، شرکت ملی حفاری ایران همکاری نزدیک و تنگاتنگی با این مجموعه داشته و قراردادهای پژوهشی و ساخت متعددی با شرکت های زیر مجموعه پارک علم و فناوری منعقد کرده است.

وی افزود: این قراردادها در قالب 2 تفاهم نامه همکاری پنج ساله بوده که نخستین قرار داد سال 1395 به پایان رسید و در خلال آن  حدود 360 میلیارد ریال قرارداد پژوهشی و خرید تجهیزات با شرکت های پارک علم و فناوری بسته شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان با بیان اینکه تفاهم نامه دوم نیز از سال 95 اجرایی شده است، اظهار کرد: ایجاد این کانون نیز در راستای همکاری میان شرکت ملی حفاری ایران و پارک علم و فناوری است که ارتباطات علمی پژوهشی 2 مجموعه را به مراتب بیشتر خواهد کرد.

وی در ادامه از حسن توجه مدیرعامل و اعضای هیات مدیره  شرکت ملی حفاری ایران نسبت به توسعه روابط میان این شرکت با مراکز علمی و پژوهشی خاصه پارک علم و فناوری استان قدردانی کرد.

در این آیین رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی حفاری نیز گفت: با توجه به اینکه بالغ بر 50 درصد دانشجویان این مرکز از میان کارکنان شرکت و بعضا دارای ایده ها و خلاقیت های قابل توجهی هستند، ایجاد این کانون می تواند برای ارایه و پردازش ایده های این همکاران و سایر دانشجویان مرکز مفید و موثر واقع شود.

رضا چراغی افزود: این کانون با هدف پیشبرد اهداف پژوهشی و نوآوری در صنایع به ویژه صنعت نفت در این مرکز ایجاد شده و ارائه دهندگان ایده ها و خلاقیت ها اعم از دانشجویان، پژوهشگران، کارکنان شرکت ها و سازمان های مختلف به خصوص شرکت های نفتی و حفاری می توانند با عضویت در آن از حمایت های معنوی و مادی پارک علم و فناوری خوزستان و این مرکز برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه در برنامه آتی این مرکز، ارتقا این کانون به مرکز رشد و فناوری هدفگذاری شده است، گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، مرکز آموزش علمی کاربردی حفاری که از شمار مراکز زیر مجموعه دانشگاه علمی کاربردی استان خوزستان و وابسته به شرکت ملی حفاری ایران است از نظر ظرفیت، فضای آموزشی، تجهیزات کارگاهی و امکانات در  بین مراکز علمی کاربردی استان از جایگاه مناسب برای توسعه برخوردار است.

بنابراین گزارش،‌ در آیین گشایش کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری مرکز علمی کاربردی حفاری، رئیس اداره گسترش و برنامه ریزی دانشگاه علمی کاربردی خوزستان، مدیر امور کالا و تدارکات، رئیس اداره پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران به همراه رئیس و مسئولان مرکز علمی کاربردی حفاری حضور داشتند.

21818/4
منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران