آرشیو اخبار


09:521396/12/6
با حضور مدیران و متخصصان در دانشگاه صنعتی شریف
پنل تخصصی بررسی ابعاد فنی فوران چاه 147 رگ‎سفید برگزار شد

پنل تخصصی بررسی ابعاد فنی فوران چاه 147 رگ سفید در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، همزمان با پنجم اسفند (روز مهندس)، پنل تخصصی  بررسی ابعاد فنی فوران چاه 147 رگ سفید با حضور مدیرعامل و شماری از مدیران ارشد عملیاتی شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این پنل که از سوی شاخه دانشجویی انجمن بین المللی مهندسان نفت برنامه ریزی شده بود، شماری از اساتید و دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حضور داشتند.

در آغاز کار این نشست تخصصی ضمن بزرگداشت روز مهندس، حاضران یاد و خاطره فرزاد ارزانی و محمد سلیمی دو تن از کارکنان شرکت ملی حفاری ایران که در حادثه فوران چاه 147 رگ سفید در هفتم آبان ماه گذشته شهادت گونه جان باختند را گرامی داشتند.

رئیس دانشکده شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نخستین سخنران ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این پنل تخصصی از حماسه سازان عملیات مهار فوران چاه 147 رگ سفید تقدیر کرد.

عبدخدایی گفت: مهارگران چاه 147 نشان دادند که با کاربست دانش فنی و تجارب ارزنده مهندسان و متخصصان صنعت نفت کشور و اتکا به توانمندی های داخلی می توان به موفقیت بزرگ در مهار و کنترل فوران چاه های نفت و گاز که دانش تخصصی بالایی نیاز دارد، دست یافت.

وی با اشاره به زمینه های همکاری میان این دانشگاه و شرکت ملی حفاری ایران خواستار تقویت و توسعه همکاری ها در راستای ارتباط  میان صنعت و دانشگاه شد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران نیز به عنوان دومین سخنران ضمن تشریح اجمالی حادثه فوران و آتش سوزی چاه 147 رگ سفید، یاد دو تن از جان باختگان این حادثه را پاس داشت و روز مهندس را به مهندسان کشور به ویژه در صنعت نفت و حفاری تبریک گفت.

سپهری افزود: عملیات مهار فوران، کنترل و ایمن سازی این چاه در فاصله چند ساعت پس از حادثه با بسیج امکانات این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و گسیل تیم های تخصصی، مهندسی، عملیاتی و پشتیبانی و برنامه ریزی و جدول زمان بندی با حضور مدیران عامل و ارشد دو شرکت و نظارت مقام عالی وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون مدیرعامل شرکت نفت در امور تولید کلید خورد .

وی اظهار کرد: همزمان با ایجاد زیر ساخت ها و شروع پاک سازی محوطه، موضوع بستن چاه (کشتن) از سطح موسوم به (TOP KILL) و مهار چاه از عمق (BOTTOM KILL) در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

سپهری ادامه داد: دست اندرکاران مهار و کنترل این چاه با بکارگیری روش های پیچیده مهندسی و تکیه برعلم و عمل و بهره گیری از تجارب ارزشمند در مدت 58 روز با دستیابی به رکوردهای قابل توجه در ارتباط با ایجاد زیرساخت ها، محل نصب دستگاه حفاری، برپایی دکل و عملیات حفاری موفق شدند این چاه را  مهار و ایمن کنند.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: همیاری و همکاری مدیران و متخصصان و نیروهای حاضر در این عملیات نقش تاثیر گذاری در تحقق این مهم داشت که تحسین برانگیر بود؛ ضمن اینکه این عملیات با وجود دشواری و شرایط و رفتار چاه به طور کامل براساس اصول و استانداردهای ایمنی اجرا شد و به نتیجه رسید.

وی با بیان اینکه مهار و کنترل فوران چاه ها دارای تخصص و دانش تخصصی خاصی است، افزود: شرکت ملی حفاری ایران با برخورداری از متخصصان مجرب و همکاری با مراکز علمی تخصصی بین المللی هم اکنون  سازمان منتخب بین المللی کنترل فوران چاه های نفت و گاز (IWCF) در منطقه است که امکانات ارائه و برگزاری دوره های آموزشی را برای متخصصان صنعت نفت و حفاری داراست.

سپهری با تاکید بر لزوم روز آمدی آموزش ها و استمرار آن، اظهار کرد: مرکز آموزش و تجهیز نیروی انسانی این شرکت و مرکز آموزش علمی کاربردی حفاری نقش موثری در تربیت نیروهای متخصص در مباحث تخصصی مرتبط با صنعت حفاری ایفا می کند.

در ادامه این پنل همچنین، چراغی؛ رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی حفاری، محمدی؛ رئیس عملیات مخازن ، لرکی و بابا احمدی؛ رئیس کنترل فوران معاونت حفاری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب  نیز درباره ویژگی های میدان نفتی رگ سفید و پرفشاری گاز این مخزن پس از میدان پازنان در این منطقه، چهار مورد فوران در این منطقه از بدو بهره برداری میدان و نحوه مهار آنها توضیحاتی ارائه دادند.

در ادامه به پرسش های مطرح شده از سوی حاضران پیرامون آموزش های ایمنی، بهره وری و انگیزش کارکنان، دوره های پیشرفته کنترل فوران IWCF ، صحت عملکرد تجهیزات و ماشین الات، تست های دوره ای و ... پاسخ داده شد و در پایان با حضور حسینی؛ معاون فرهنگی، قطبی؛ مشاور و قائم مقام رئیس و جمشیدی؛ مدیر گروه  مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف، با اهداء لوح از مدیرعامل و تنی چند از مدیران شرکت ملی حفاری ایران تقدیر شد.

همچنین ضمن اهدای دو تندیس به شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، به رسم یادبود دو لوح تقدیر جهت اهداء به خانواده های ارزانی و سلیمی اختصاص یافت.

 

کد خبر: 21003/4

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران