گزارشات


فرصت آفرینی صنعت نفت ایران در بزرگترین المپیک نفتی جهان

نیمه دوم تیرماه امسال، مرکز همایش های بین المللی ترکیه میزبان بزرگترین گردهمایی مدیران و صاحبان صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی جهان بود.

بیش از پنج هزار نفر از فعالان صنعت نفت از 50 کشور جهان در فواصل روزهای نهم تا سیزدهم جولای (18 تا 22 تیرماه) در پایتخت اقتصادی ترکیه گرد هم آمدند تا بزرگترین المپیک نفتی جهان را رقم بزنند.

حضور مقتدرانه ایران در بیست و دومین کنگره جهانی نفت، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین قدرت های نفتی جهان فرصت های تازه ای را برای کشورمان رقم زد و زمینه لازم برای ارتقای شرکتهای داخلی و صاحبان فن را فراهم ساخت.

معرفی بلوک های اکتشافی و فرصت های سرمایه گذاری ایران که در راستای ارتقاء شرکت‎های داخلی و افزایش تعاملات 2 و چندجانبه با دیگر صاحبان مطرح صنایع نفت و گاز جهان صورت گرفت، از دیگر وجوه این گردهمایی بزرگ بود.

در بیست و دومین کنگره جهانی نفت، مباحثی مانند بومی سازی تجهیزات صنعت نفت و 10 گروه کالایی که از آن به عنوان مولد اشتغال زایی در صنعت نفت یاد می شود نیز مطرح شد و زمینه های همکاری لازم برای تحقق این اهداف با صاحبان فناوری های روز صنایع نفت و گاز جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این در حالی است که پیگیری اهدافی چون جذب سرمایه و همکاری های فناورانه و بومی سازی فناوری های مرتبط با صنایع نفت و گاز در این کنگره جهانی، می تواند آینده صنعت نفت ایران را تضمین کند.

در کنار اثرات مثبت حضور فعال ایران در ارتقای جایگاه صنعت نفت کشورمان، دستیابی به افتخارات دیگری همچون کسب مدال طلای المپیک جهانی نفت، درخشش ایران در بخش مقالات علمی و کسب رتبه سوم مقالات پذیرفته شده، دفاع مقتدرانه از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا و دیگر متحدانش از دیگر جنبه های مثبت حضور فعال صنعت نفت کشورمان در این المپیک بزرگ نفتی بود.

انجمن نفت، سکاندار ساماندهی سازمان‎های غیردولتی نفت

مجموعه صنعت نفت کشورمان از مدت ها پیش از برگزاری بیست و دومین کنگره جهانی نفت، مقدمات حضور موثر در این رویداد بزرگ جهانی را فراهم کرده بود؛ رویدادی که هر 3 سال یکبار اتفاق می افتاد و از همین روی فرصتی مغتنم برای حضور همه جانبه در صنایع نفت و گاز جهان خواهد بود.

در این دوره از برگزاری کنگره تصمیم بر این شد که تنها بخش دولتی حضور نداشته باشد و انجمن ها، دانشگاه ها و شرکت های خصوصی نیز در هیأت ایرانی به ایفای نقش بپردازند. در این میان با نظر مثبت وزیر نفت، انجمن نفت ساماندهی سازمان‎های غیردولتی نفت را برای حضور در کنگره جهانی برعهده گرفت و مقدمات حضور آنان را فراهم ساخت.

حضور سه جانبه ایران در آوردگاه کنگره جهانی نفت

وزارت نفت ایران به عنوان عضو رسمی شورای جهانی نفت و تامین کننده بخش قابل توجهی از منابع هیدروکربوری جهان، نقش موثری در بیست و دومین دوره کنگره جهانی نفت داشته است؛ در این دوره از المپیک نفتی، صنعت نفت کشورمان در سه بخش کنگره، نمایشگاهی و کمیته جوانان حضور فعال داشت و پژوهشگران کشورمان تنها در بخش مقالات موفق شدند تا با ارائه 23 مقاله از مجموع 400 مقاله علمی، رتبه سوم مقالات پذیرفته شده را از آن خود کنند.

تیم کمیته جوانان صنعت نفت ایران نیز که به عنوان سومین کمیته جوانان فعال در شورای جهانی نفت پس از کشورهای کانادا و روسیه مطرح است، موفق شد تا برای نخستین بار در Excellency Award کنگره جهانی نفت در چهار بخش مجزا شرکت کند و به موفقیت های قابل توجهی دست یابد.

دفاع جانانه از مواضع ایران در برنامه جهانی تامین هوای پاک

شاید بتوان یکی از مهمترین جنبه های کنگره جهانی نفت را در دفاع شایسته و به جای معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از موضع ایران در دوران تحریم ها دانست؛ امیر حسین زمانی نیا، در پاسخ به نمایندگان صنایع نفت اروپا و آمریکا که عدم دستیابی به اهداف مسئولیت های اجتماعی و محیط زیست نظیر هدررفت گازهای همراه و آلودگی هوای ناشی از آن را دستاویزی برای نادیده گرفتن فعالیت های مثبت صنعت نفت کشورمان و عدم همراهی آن با برنامه جهانی تامین هوای پاک عنوان کردند، پاسخ جالبی داد که عملا نوک پیکان را به سوی مواضع خصمانه این کشورها برگرداند.

زمانی نیا در پاسخ به این اتهامات، عملکرد دولت های غربی و آمریکا در اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان را به عنوان عامل اصلی در ایجاد بن بست تعاملات بین المللی و انتقال تکنولوژی مطرح ساخت و اثرات منفی این تصمیم نادرست در افزایش دلال بازی های نفتی را یادآور شد.

سخنان زمانی نیا، تخطی احتمالی ایران از اهداف تامین هوای پاک را متوجه اعمال تحریم های غرب کرد و از آن به عنوان عامل اصلی عدم تحقق این اهداف مشترک جهانی یاد کرد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت که در کسوت یکی از سخنرانان کنگره حضور داشت، در ادامه به چالش های پیش روی مصرف فعلی انرژی در جهان پرداخت و ۲ برابر کردن سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی جهان و همچنین 2 برابر کردن نرخ بهبود بهره وری انرژی و دسترسی جهانی به انرژی را به عنوان سه راس مثلث توسعه پایدار برای سال ۲۰۳۰ میلادی، عنوان کرد.

وی همچنین دهه ۲۰۴۰ میلادی را سال های اوج گیری تقاضا برای سوخت‌های فسیلی دانست و بر این نکته تاکید کرد که در این دهه برای نخستین بار مصرف گاز از نفت پیشی می گیرد.

زمانی نیا در ادامه طی نشست مطبوعاتی با شبکه خبری CNN و نشریه Up Stream مواضع ایران در قبال سوخت های فسیلی را تشریح کرد و از برنامه ریزی کشورمان برای عقد قرارداد های جدید نفتی بین المللی خبر داد.

به گفته زمانی نیا، ایران در راستای پیشبرد اهداف کلان صنعت نفت، مذاکراتی را با 27 شرکت خارجی انجام خواهد داد که ارزش قراردادهای آن بالغ بر 200 میلیارد دلار خواهد بود.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در این کنگره، چشم انداز صنعت نفت ایران را نیز ترسیم کرد و با اغتنام فرصت پیش آمده در حضور نمایندگان بزرگترین شرکت های صنعت نفت جهان سعی کرد تا زمینه لازم برای توسعه صنعت نفت کشورمان در سند چشم انداز را فراهم سازد.

ترسیم دورنمای صنعت نفت ایران در غرفه شرکت ملی نفت 

کنگره جهانی نفت که از آن به المپیک نفتی نیز یاد می شود، بزرگترین گردهمایی مدیران و صاحب نظران صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی جهان است که هر سه سال یکبار برگزار می شود. در بخشی از این گردهمایی مسائل عمومی و روندهای جهانی صنعت نفت دنبال می شود و در بخش دیگر مقالات علمی ارائه می شود.

این کنگره در چهار بخش اصلی اکتشاف و تولید در بخش بالادستی، پالایشگاه های نفت، انتقال و پتروشیمی، فرآیند گاز و انتقال و بازاریابی آن و در نهایت بخش های مدیریتی در صنعت نفت، برگزار می شود.

در این رویداد بزرگ جهانی، کشورهایی که شرکت نفت ملی دارند به صورت کشوری حاضر می شوند و سایر کشورها غرفه کوچکی در محل دارند و از همین روی حضور موثر شرکت ملی نفت ایران در بیست و دومین کنگره جهانی نفت به عنوان آیینه تمام نمای صنعت نفت کشورمان اهمیت ویژه ای داشت.

شرکت ملی نفت ایران با حضور در غرفه ای مشترک با شرکت ملی گاز ایران در فضایی بالغ بر 280 متر مربع و در مجاورت غرفه شرکت ملی نفتکش ایران در مجموع پاویون صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دادند.

در این میان قرارگرفتن غرفه های شرکت های مطرحی چون بی­پی ، توتال و ترکیش پترولیوم در مجاورت پاویون صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران، حضوری پر رنگ و با صلابت را برای صنعت نفت کشورمان در این آوردگاه بزرگ انرژی جهان رقم زد.


گزارش از منیژه احیایی

کد خبر: 20192/2