آخرین اخبار


15:361398/9/23
رونمایی از نرم‌افزار پیش‌بینی، تشخیص و کنترل فوران چاه‌های نفت و گاز

همزمان با دومین روز یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت و هفدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات حفاری، نرم‌افزار پیش‌بینی، تشخیص و کنترل فوران چاه‌های نفت و گاز (WELL CONTROL SOFTWARE) با حضور مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در آیین رونمایی از این نرم‌افزار که شماری از مدیران ارشد شرکت و استادان و دانشجویان دانشکده نفت اهواز حضور داشتند، سید عبدالله موسوی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، گفت: هم‌افزایی و همکاری میان این مجموعه با مراکز علمی و پژوهشی کشور دستاوردهای ارزشمندی برای صنعت حفاری داشته است.

در ادامه، سرپرست پژوهش و توسعه مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری که در تهیه این نرم‌افزار همکاری داشته است، گفت: این فناوری توسط جمعی از متخصصان دانشگاه صنعت نفت طراحی و اجرا شده است.
 
مصطفی صداقت‌زاده تصریح کرد: این پروژه پژوهشی در قالب طرح‌های نوآورانه زیر نظر مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران به‌منظور پیش‌بینی، تشخیص و پیشگیری از فوران حین عملیات حفاری، لوله بالا و لوله پایین، تعمیر و تکمیل چاه مبتنی بر الگوریتم‌های هوشمند تهیه شده است.

وی درباره خدمات تخصصی این نرم‌افزار توضیح داد: پیش‌بینی و تشخیص آنی و اطلاع‌رسانی به کاربر و بررسی نشانه‌های ورود سیال سازندی به چاه از خدمات این فناوری است.

صداقت‌زاده عنوان کرد: هوش مصنوعی در پیشنهاد بهترین روش هدایت سیال به سطح زمین از طریق روش‌های نوین صنعت حفاری و ثبت تاریخچه عملیات حفاری چاه و چاه‌های مجاور و بهینه‌سازی محاسبات از دیگر مزیت‌های نرم‌افزار به شمار می‌آید.

سرپرست پژوهش و توسعه مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت گفت: از جمله وجه تمایز این نرم‌افزار بومی‌شده نسبت به مشابه خارجی محاسبات مهندسی مبتنی بر محدوده رفتاری پارامترهای ساختاری زمین‌شناسی مخازن هیدروکربوری ایران است.

وی افزود: این نرم‌افزار با در نظر گرفتن نوع، سطح امکانات و تجهیزات موجود در صنعت حفاری کشور در تشخیص و پیشنهاد روش‌های مقابله با فوران‌ها طراحی شده است.

صداقت‌زاده تصریح کرد: این نرم‌افزار به‌منظور بهینه‌سازی و آزمایش‌های میدانی روی یک حلقه چاه در میدان نفتی بی‌بی حکیمه پایش و ارزیابی شده است.

2/28246