عمومی


09:361397/11/16
از سوی یکی از کارشناسان شرکت ملی حفاری
کتاب «مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز» منتشر شد

به همت یکی از کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران، کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ حسن فرهادی؛ مولف کتاب تخصصی "مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز" که در سمت رئیس عملیات گذر از جداره مدیریت خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران مشغول به کار است، در باره این کتاب گفت: محتوای این اثر برداشت های علمی از کتاب های تخصصی در موضوع حفاری جهت دار و افقی و دانسته های عملی و تجربی حاصل 29 سال کار در صنعت حفاری است.

وی افزود: این کتاب به طور یکپارچه به مبحث حفاری افقی و جهت دار، کاربردهای این شیوه حفاری،  طراحی چاه های جهت دار، تعاریف اصطلاحات این نوع حفاری می پردازد.

نویسنده کتاب مبانی حفاری جهت دار و افقی چاه های نفت و گاز، مباحث مربوط به موتورهای درون چاهی و شعاع چاه ها، مهندسی حفاری جهت دار و افقی، انواع پایدار کننده ها و لوله های سنگین کاربردی در این روش حفاری را بخش دیگری از مطالب مطرح شده در این کتاب برشمرد و اظهار کرد: انواع تبدیل های حفاری جهت دار، تجهیزات جهت یابی سطحی و درون چاهی، انواع و اقسام روتورها و معرفی سایر تجهیزات و نحوه کاربست در این شیوه حفاری از نکاتی است که در این کتاب به  آنها پرداخته شده است.

فرهادی گفت: تلاش شده در این کتاب تخصصی تا جای ممکن مطالب فنی و اختصارات تخصصی به بیان ساده طرح شود تا بتوان برای آشنایی و آموزش تمام سطوح از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  مورد استفاده واقع شود.

وی افزود: حفاری جهت دار و افقی باعث اتصال شکاف های عمودی مخزن به یکدیگر و افزایش بهره وری بیشتر از مخزن می شود.

این نویسنده اضافه کرد: این روش حفاری همچنین سبب تولید از مخازن با ضخامت کم (یک الی دو متر) در نواحی عملیاتی که ساختار زمین شناسی دارای ابهاماتی باشد و چند ویژگی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

22310/4
منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران