اخبار متحرک


15:441396/4/17
نقش‎آفرینی جوانان صنعت نفت ایران در کنگره جهانی نفت

بیست و دومین کنگره جهانی نفت در حالی از فردا (۱۸ تیرماه، نهم ژوئیه) در استانبول آغاز به‎کار می‎کند که پیش‎بینی‎ها حاکی از آن است که پسابرجام، مشارکت نمایندگان شرکت‎هایE&P ایرانی و همچنین کمیته جوانان صنعت نفت ایران در این کنگره، حضور متفاوتی را برای ایران رقم بزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این موضوع بهانه‎ای شد تا در گفت‎وگو با نمایندگان کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت، اطلاعات بیشتری را درباره چگونگی نقش‎آفرینی این کمیته در بیست و دومین کنگره جهانی نفت جویا شویم.

علی راه‎نشین، نماینده کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت درباره شکل‎گیری این کمیته گفت: کمیته جوانان در ایران با هدف به اشتراک‎گذاری ایده‌های نوین جوانان در صنعت نفت، ترویج یک تصویر واقع‎بینانه از صنعت نفت، تبیین چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و کاهش فاصله بین نسل‌ها از طریق ایجاد شبکه‌های مربیگری تشکیل شد.

وی افزود: کمیته جوانان صنعت نفت ایران به دنبال ایجاد ارزش افزوده برای صنعت نفت ایران است.

راه‎نشین ادامه داد: حضور فعال در نمایشگاه‎ بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، برگزاری تکنیکال تور در مناطق عملیاتی و در دانشگاه‎های مختلف از جمله دانشگاه‎ امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده نفت اهواز و دانشکده نفت آبادان، برگزاری سمینارها و نشست‎های علمی به منظور ارتقا دانش جوانان متخصص و برگزاری نخستین کنفرانس انتقال فناوری همزمان با بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت با حضور متخصصان داخلی و خارجی، نمونه‎هایی از فعالیت‎های این کمیته بوده است.

کمیته جوانان، متولی سازماندهی تیم اعزامی ایران به کنگره

به گفته نماینده کمیته جوانان صنعت نفت، سازماندهی تیم اعزامی ایران به کنگره جهانی نفت نیز از طرف کمیته ملی ایران در شورای جهانی نفت (NC) به کمیته جوانان واگذار شده است.

راه‎نشین به فعالیت‎های کمیته جوانان در بخش بین‎الملل هم اشاره کرد و گفت: کسب مقام سوم دنیا در پذیرش مقالات در بیست و دومین کنگره جهانی نفت استانبول و نیز به اشتراک گذاشتن آموخته‌های کسب شده در کنفراس‌های مختلف  به دیگر جوانان صنعت نفت ایران، کسب جایگاه سوم کمیته جوانان صنعت نفت ایران در سال ۲۰۱۶ در بین کشورهای کنگره جهانی نفت از لحاظ فعالترین کمیته جوانان در بخش‎های مختلف و همچنین کسب عنوان فعال‎ترین کمیته در بخش خاورمیانه و غرب آسیا از سال ۲۰۱۴  از افتخارات کمیته جوانان صنعت نفت ایران به شمار می‎رود.

وی خاطرنشان کرد: کمیته جوانان صنعت نفت ایران با دانشگاه‎های خارج از کشور (با دانشگاه‎های روسیه، ایتالیا، مجارستان، آلمان، نروژ و فرانسه) و سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نیز در تعامل است.

راه‎نشین گفت: در این کنگره برای نخستین بار سهمیه‎های مختلف و رایگان برای اعضای فعال کمیته جوانان صنعت نفت اخذ شده که تاکنون بی‎سابقه بوده است؛ از هیئت ۷۰ نفری اعزامی، ۲۵ نفر جوانان عضو کمیته‎اند که از این میان، ۹ نفر از بانوان و ۱۵ نفر از مقاله‎دهندگان عضو کمیته هستند.

به‌کارگیری ظرفیت‎های جوانان در مسیر توسعه تعاملات بین‎المللی

امین امرائی، هماهنگ‎کننده تیم برنامه‎ریزی کلان و هماهنگ‎کننده تیم سرمایه‎گذاری کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت نیز از برنامه‎ریزی‎های لازم برای حضور فعال کمیته جوانان در کنگره جهانی نفت خبر داد و گفت: با تلاش کمیته جوانان صنعت نفت، تعاملات صنعت نفت و بخش خصوصی با تصمیم سازان جهانی در بیست و دومین کنگره جهانی نفت گسترش می‌یابد و این کمیته می‎تواند شرکت ملی نفت ایران را در دستیابی به اهداف ارتباطات بین‎المللی با استفاده از پتانسیل جوانان یاری کند.

به گزارش شانا، وی با اشاره به تقسیم بندی فعالیت‌ها در این کنگره توسط شرکت ملی نفت ایران در سه حوزه فرصت‎های سرمایه‎گذاری، بلوک‎های اکتشافی و مبحث تجهیزات، ادامه داد: اعضای این کمیته در کنار مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به‎صورت هدفمند در کارگروه‎های مختلف در نشست‌ها، پنل‎ها، کارگاه‎ها و مذاکرات تخصصی حضور فعال و مستمر خواهند داشت.

نقش‎آفرینی بانوان در کمیته جوانان صنعت نفت

الینا باقری، هماهنگ کننده تیم بانوان کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت نیز به نقش برجسته بانوان در کمیته جوانان صنعت نفت اشاره کرد و گفت: تدوین نقشه راه به منظور توانمندسازی بانوان صنعتی و دانشجویان، برگزاری نشست تخصصی بانوان در کنفرانس انتقال فناوری، جلسات با ذینفعان کلیدی در حوزه بانوان و تسهیل مسیر حضور بانوان توانمند در تیم‎های دیگر کمیته جوانان از جمله فعالیت‎های انجام شده بوده است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره جهانی نفت استانبول، حضور بانوان در این رویداد را فرصت ارزشمند برای ارائه نقش بانوان در صنعت نفت عنوان کرد.

باقری درباره فعالیت بانوان در این رویداد عنوان کرد: در کنگره جهانی نفت با توجه به اعزام ۹ نفر از بانوان، فعالیت‎های گسترده ای با هدف گسترش بستر تعامل‎های بین المللی و ایجاد نگرش صحیح در خصوص بلوغ صنعت نفت ایران در پذیرش و استفاده از بانوان متخصص برنامه‎ریزی شده است.

بهره مندی از تجربیات کنگره جهانی نفت سال ۲۰۱۴

محسن حائری نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) و هماهنگ کننده تیم Survey و جانشین تیم سرمایه‎گذاری کمیته جوانان صنعت نفت نیز به برنامه‏‎ریزی انجام شده برای مدیریت حضور اثربخش تیم اعزامی به کنگره جهانی نفت اشاره کرد و گفت: هماهنگی محتوایی و مدیریت نحوه حضور جوانان و بانوان در کنگره، هماهنگی، هدایت و نظارت بر مذاکرات بین‎المللی در نمایشگاه و همچنین برنام‎ ریزی برای ارائه فرصت‎های همکاری و سرمایه‎گذاری در صنعت نفت کشور از جمله فعالیت‎های انجام شده در این مسیر بوده است.

وی با اشاره به اینکه با همکاری مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، فرم های مختلف برای بخش‎های علمی و نمایشگاهی طراحی شده است، ادامه داد: با تکمیل گزارش‎ها و فرم‎های مربوطه توسط کارشناسان و مقاله دهندگان در هر بخش می‎توان به نتایج اثربخش‎تری دست یافت.

حائری نژاد که خود به عنوان سخنران و مقاله دهنده در این کنگره حضور دارد، افزود: سعی شده است با بهره‎گیری از تجربیات کنگره جهانی نفت در سال ۲۰۱۴، تیم اعزامی با برنامه ریزی کامل‎تر و هدفمندتری در این دوره حضور داشته باشد.

علاقه‌مندان می‎توانند برای اطلاعات بیشتر و عضویت در کمیته جوانان صنعت نفت ایران به وبسایت کمیته به نشانی www.world-petroleum.ir مراجعه کنند.

شماره خبر: 2/23433