یادداشت






رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت در یادداشتی عنوان کرد؛
صنعت نفت دانش‌بنیان، لازمه اقتصاد مقاومتی

محمد علی عمادی، رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت شرکت ملی نفت ایران، در یادداشتی به اهمیت صنعت دانش بنیان اشاره کرد و توجه ویژه به این مقوله را از اهم فعالیت های صنعت نفت برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در این یادداشت آمده است:

«سال 1395 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شد. صنعت نفت کشور به‌عنوان حوزه درآمدزای کشور نقش به سزایی در اقتصاد مقاومتی دارد. مبحث صنعت دانش‌بنیان یکی از ارکان اصلی و اساسی اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود. اتصال دانشگاه و تحقق آن در صنعت می‌تواند به ایجاد صنعت پویا بینجامد، گرچه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده، همچنان کاستی‌هایی در این زمینه به چشم می‌خورد. در بحث اقتصاد مقاومتی در ارتباط با حوزه نفت و گاز که حوزه درآمدزای کشور و زمینه ایجاد‌کننده تکنولوژی و فناوری است، ارتقای توان داخلی می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد. با توجه به ویژگی درون‌زا و برون‌نگر بودن اقتصاد مقاومتی، شرکت های دانش‌بنیان می‌تواند پلی بین توانمندی‌های داخلی و دانش خارجی باشد و در توسعه اقتصاد مقاومتی و موفقیت آن نقش داشته باشد. حوزه نفت و گاز به‌عنوان لوکوموتیو توسعه کشور می‌تواند به‌عنوان حوزه تولید دانش و حرکت از دانش به سمت فناوری و در واقع به سمت تولید ثروت در حوزه تجارت نقش‌آفرینی کند. این مساله به دو دلیل برای کشور اهمیت دارد:

با قدیمی شدن چاه‌های نفتی کشور، فشار در مخازن نفت و گاز ما کاهش یافته و در بخش بالادست توانمندی میادین رو به افول گذاشته و در نتیجه تولید هیدروکربور کشور نیز کاهش یافته است و تکنولوژی‌هایی که برای استخراج و فراز‌آوری چاه‌ها در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد به مرور پیچیده‌تر می‌شود لذا ورود این تکنولوژی‌ها به‌منظور افزایش سود، کاهش ریسک و مدیریت صنعت اهمیت دارد. از طرفی ورود این دانش به کشور می‌تواند در بخش‌های دیگر صنعت کشور در حوزه سخت افزار همچون صنایع معدن مورد استفاده قرار گیرد. این مساله در همه جای دنیا تعریف شده است و تکنولوژی تنها در یک صنعت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بلکه در همه صنایع بنا به استفاده از آن، تعریف و کاربرد پیدا می‌کند.

مهم‌ترین چالشی که در بحث صنعت دانش‌بنیان وجود دارد، اصطلاح «دره مرگ» است. دره مرگ فاصله‌ای است که در حوزه تکنولوژی و فناوری بین مرحله تحقیق تا صنعتی شدن وجود دارد. به این معنا که از زمانی که یک طرح انتخاب می‌شود، مورد تحقیق قرار می‌گیرد، در مقیاس آزمایشگاه بررسی می‌شود و بعد از نیمه صنعتی شدن، به بازار تجارت راه پیدا می‌کند تا موفق شود، باید برنامه‌ریزی لازم برای آن انجام شود، در غیر این صورت همه زحمات و تلاش‌ها بی‌نتیجه خواهند ماند و در اصطلاح به دره مرگ ریخته می‌شود. برای پرهیز از سقوط به دره مرگ و برنامه‌ریزی صحیح، باید ساختارهایی تعریف شود که عمده نقش آنها را نیروهای انسانی لازم و نیروی کیفی که در حوزه تحقیقات، دانشگاه و صنعت و عملا تجارت وجود دارند، به عهده بگیرند. برای موفقیت در این حوزه امروزه می‌توان به استارت‌آپ‌ها (Start Up) رجوع کرد. یعنی مجموعه‌هایی که جوانان و مبتکران برای فعالیت‌های خود در آنها ‌انگیزه می‌گیرند و بسترها، قوانین ثبت شرکت و ایجاد نهاد و هویت حقوقی برایشان ایجاد می‌شود؛ مشکلات مالی از جمله مالیات و بیمه برایشان تسهیل می‌شود و آنها را به‌عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌کنند.

در واقع در گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت استاد و محقق بود و محقق خودش مجبور بود بدون ‌انگیزه‌های لازم جلو رود. اما با این مجموعه‌ها می‌توان سرمایه‌های ریسک‌پذیر را جذب کرد و ‌انگیزه‌های لازم برای رشد افراد ایجاد کرد. خوشبختانه در کشور ما، در معاونت فناوری ریاست‌جمهوری از این موضوعات حمایت می‌شود و باید در صنعت نیز از این موضوعات حمایت شود تا شرکت‌های دانش‌بنیان پا بگیرند. در شرکت‌های دانش‌بنیان، از آنجا که خود موسسات به‌طور دائم رویه‌ها را اصلاح می‌کنند، دانش به صورت یک علم صرف نمی‌ماند که بعد از مدتی منسوخ شود، بلکه به‌طور دائم مورد بازبینی و ارزیابی قرار می‌گیرد و با مسیر تجاری بازار دائم مورد تطابق قرار می‌گیرد و متناسب می‌شود.

در نقاط مختلف دنیا این موضوع به شکلی درآمده که براساس آمار دانشگاه‌هایی همچون Silicon valley و استنفورد خود دارای بیش از دو هزار مجموعه دانش‌بنیان هستند که درآمد آنها هرکدام بالای 200 میلیارد دلار است که مبلغ بسیار هنگفتی در مقایسه با بودجه‌های کشور ما به شمار می‌رود.

در واقع با حمایت‌های دولت و صنعت می‌توان از طریق این مجموعه‌های دانش‌بنیان، ارزش افزوده‌هایی با مبالغ قابل توجه ایجاد کرد. ان‌شاءالله با توجه به حمایت‌های قانونی که از حوزه کسب و کار دانش‌بنیان وجود دارد در آینده نزدیک شاهد شکل‌گیری گسترده این بازار صنعت که تطابق کامل با اقتصاد مقاومتی دارد، باشیم».

شماره خبر: 7/20536