پنجشنبه 18 آذر 1400   16:52:40
nioc nioc
tab
یکشنبه 18 مرداد 1388آشنایی با شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون
 
شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون بزرگترین شرکت تولیدی تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با توان تولیدی بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز است.این شرکت از شمال به رامین ( مسجد سلیمان) ،از شمال شرقی به نفت سفید ،از شمال غربی به شوش، از جنوب به آبادان و خرمشهر، از جنوب شرقی به شادگان،از جنوب غربی به سوسنگرد و از شرق به شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون محصور گردیده است. نفت و گاز تولیدی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از میدان های نفتی اهواز با 414حلقه چاه،منصوری با 71 حلقه چاه،آبتیمور با 44حلقه چاه ،رامین با 2 حلقه چاه،دارخوین با 1 حلقه چاه و آزادگان در حال حاضر با 6 حلقه چاه استحصال می گردد.
از میان 6 حوزه نفتی تحت مسئولیت این شرکت، مخزن آسماری اهواز با تولید بیش از 800 هزار بشکه نفت در روز بیشترین و مخزن رامین با تولید حدود 2 هزار بشکه در روز کمترین سهم تولید را به عهده دارند.
شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون مسئولیت سرپرستی و هدایت 7 واحد بهره برداری ،4 واحد نمکزدایی،10 ایستگاه تقویت فشار گاز آسماری و بنگستان،3 کارخانه گاز و گاز مایع،1 واحد تلمبه خانه تقویت فشار نفت،2 واحد تاسیسات سرچاهی حوزه نفتی آزادگان،1 دستگاه فرآورش سیار نفت،1 دستگاه تفکیک گر سرچاهی دارخوین،2 واحد تصفیه خانه آب و 3 ایستگاه اصلی برق را عهده دار می باشد که در نوع خود مسئولیتی بزرگ و برای تامین نفت کشورمان حیاتی است.
کل متراژ خطوط لوله جریانی چاهها،خطوط لوله اصلی انتقال نفت ،گاز، گازمایع و آب در محدوده جفرافیایی تحت مسئولیت این شرکت حدود 3094 کیلومتر است.
 

نیروی انسانی
 
شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده نفت و گاز تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب دارای 5105نفر نیروی انسانی در دو بخش رسمی و پیمانکاری می باشد.در بخش نیروهای رسمی تعداد 1508 نفر و در بخش نیروهای پیمانکاری نیز 3597 نفر در ادارات ستادی ، عملیاتی و تأسیسات مشغول به فعالیت می باشند.
 

برنامه تولید
 
برنامه تولید نفت و گاز شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون نیز مانند سایر شرکت های تولید کننده در سه بخش نفت ، گاز و مایعات گازی پس از انجام تحقیقات کارشناسی از طرف مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تهیه و پس از ابلاغ به ستاد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اختیار این شرکت قرار می گیرد.
 

تولید نفت
 
شرکت بهره برداری نفت و گارون به عنوان بزرگترین شرکت بهره بردار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی نفت ایران ، با دارا بودن 547حلقه چاه در محدوده جغرافیایی خود روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت تولید می نماید.نیمی از نفت فرآورش شده شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون جهت صادرات به پایانه صادراتی خارگ و مابقی به جهت مصارف داخلی به پالایشگاههای تهران و آبادان ارسال می گردد.بی شک این حجم از تولید نفت و گاز نقش به سزایی در تولید ناخالص ملی ایفا می نماید.
 

تولید گاز
 
از آنجایی که میزان گاز تولیدی به مقدار نفتی که استخراج می شود بستگی دارد شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در حال حاضر به طور میانگین ، روزانه حدود 500 میلیون فوت مکعب گاز را تولید و فرآورش می نماید که جهت مصارف خانگی و صنعتی به شرکت ملی گاز ایران تحویل داده می شود.
 

مایعات گازی
 
 با توجه به اینکه گاز ارسالی به کارخانجات گاز و گاز مایع ، گاز غنی می باشد در کارخانه های گاز و گاز مایع ،گاز خشک و مایعات گازی از هم تفکیک شده و مایعات گازی جهت تأمین خوراک به پتروشیمی بندر امام(ره) ارسال می گردد.این شرکت در حال حاضر روزانه حدود 65 هزار بشکه مایعات گازی تولید می نماید. 
 
   
آب آشامیدنی و صنعتی
 
شرکت کارون دارای دو کارخانه تامین و تصفیه آب آشامیدنی و صنعتی و خام با ظرفیت 55 هزار متر مکعب در روز است که آب شرب آن برای مصارف خانگی در مناطق شهرک نفت،کوی فداییان اسلام،و آب صنعتی نیز جهت واحدهای عملیاتی و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

میادین نفتی شرکت  بهره برداری نفت و گاز کارون
 
 
میدان نفتی آسماری اهواز
 
مخزن آسماری میدان نفتی اهواز در سال 1337 هجری شمسی با حفر چاه شماره 6 اهواز کشف گردید. اولین چاه این مخزن در مرداد 1291 تا عمق 1100 متری حفاری شد. چاه شماره 2 اهواز نخستین چاهی است که به سازند آسماری رسید، این چاه تا کلاهک گازی حفاری گردید اما ادامه حفاری آن متوقف شد. بین سالهای 1328 تا 1336 سه حلقه چاه دیگر حفاری گردید اما حفاری چاه شماره 6 اهواز نوید تولید از مخزن آسماری را به دنبال داشت. حفاری این چاه در شهریور 1336 آغاز و در حین حفاری قسمت فوقانی آسماری در فروردین 1337 دچار فوران شد اما سرانجام چاه در سال 1338 بعنوان تولیدی نفت آسماری تکمیل گردید و تولید از آن تا میزان سی و پنج هزار بشکه در روز افزایش یافت. در ابتدای تولید، فرآورش نفت در مجموعه‌های تفکیک سرچاهی به طور موقت صورت می‌گرفت که با استمرار تولید،‌ واحدهای بهره‌برداری پنج‌گانه فعلی به مرور احداث و در مدار فرآورش نفت و گاز قرار گرفتند.
این مخزن در حال حاضر با تعداد 255 حلقه چاه تولیدی،‌ تزریقی و مشاهده‌ای و تولید حدود 690 هزار بشکه در روز یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال بزرگترین مخازن نفتی می‌باشد که حفظ سقف تولید و صیانت از آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اجرای به موقع پروژه‌های مشخص شده می‌باشد.
 
 میدان نفتی بنگستان اهواز
 
 این مخزن با ترکیبی از سازندهای تولیدی ایلام و سروک دارای حدود 31 میلیارد بشکه نفت در جای اولیه بوده و بهره برداری از آن از سال 1350 آغاز گردیده است.با توجه به نقش این مخزن در مجموعه مخازن شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ، پس از پایان جنگ تحمیلی حجم بسیار بالایی از فعالیت های حفاری چاهها بر روی این مخزن متمرکز شد و از سال 58 تا کنون با حفاری 96 حلقه چاه جدید مجموع چاه های تکمیلی در این میدان به 125 حلقه و کل تولید آن به حدود 160 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.نفت این مخزن(API=25/5 ) بدلیل دارا بودن حدود 3 درصد حجمی گاز S2H نیازمند تأسیسات مقاوم در برابر هیدروژن سولفوره است. 
 
 
میدان نفتی آبتیمور
 
میدان نفتی آبتیمور در جنوب غرب اهواز واقع و بوسیله رودخانه کارون به دو قسمت تقسیم شده است. این مخزن با حفر اولین چاه در سال 1346 شناسایی ولی بهره برداری از آن پس از اتمام جنگ تحمیلی و در سال 1370 آغاز گردید. نفت موجود در این مخزن حدود 1/3 میلیارد بشکه نفت سنگین با حدود 3 درصد حجمی گاز هیدروژن سولفوره برآورد گردیده است.تاکنون 39 حلقه چاه در سازندهای ایلام سروک به صورت معمولی و دوگانه حفاری و تکمیل شده است. در حال حاضر از این مخزن روزانه 41 هزار بشکه نفت استحصال می شود.
    
 
میدان نفتی منصوری (آسماری)
 
مخزن آسماری میدان نفتی منصوری در 45 کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در امتداد میادین آبتیمور و سوسنگرد در سال 1342با حفاری چاه شماره 1 منصوری کشف گردید. مخزن آسماری این میدان دارای ابعاد 30 کیلومتر طول و 3 کیلومتر عرض می‌باشد. از نظر زمین شناسی سازند مذکور به 8 لایه تقسیم‌بندی شده است که با توجه به سطح تماس آب و نفت فقط لایه‌های 1، 2 و 3 در ناحیه نفتی مخزن قرار گرفته‌اند. تاکنون 15 حلقه چاه روی این مخزن حفر گردیده است که 14 حلقه تولیدی نفت و یک حلقه مشاهده‌ای آب می‌باشد. اولین چاه این مخزن در سال1342 حفاری و تولید از آن از سال 1353 با دبی 5/13 هزار بشکه در روز و به سمت واحد بهره‌برداری شماره 1 اهواز آغاز گردیده است که پس از احداث واحد بهره‌برداری منصوری در سال 1358 فرآورش نفت از طریق واحد مذکور صورت می‌گیرد. در حال حاضر تولید روزانه نفت از این مخزن حدود 93 هزار بشکه در روز می‌باشد.
 
 
میدان نفتی منصور ی(بنگستان)
 
اولین چاه این میدان در سال 1342 حفاری گردید که متعاقباً به تولیدی آسماری تبدیل گردید. تولید از مخزن بنگستان منصوری از سال 1353 با حفاری چاه شماره 2 و ارسال نفت آن به واحد بهره‌برداری شماره 1 اهواز آغاز گردید که پس از احداث واحد بهره‌برداری منصوری در سال 1358 فرآورش نفت از طریق واحد مذکور صورت می‌گیرد. این مخزن از دو سازند ایلام و سروک تشکیل گردیده است. سازند ایلام شامل 7 حلقه چاه تولیدی با دبی 6/13 هـزار بشکه در روز و سروک 46 حلقه چاه با دبی 6/40 هـزار بشکه در روز و یک حلقه چاه تکمیلی دوگانه ایلام و سروک با دبی 4/1 هـزار بشکه در روز می‌باشد. سازند ایلام از سه لایه تشکیل گردیده که لایه 3 تولیدی آن می‌باشد. سازند سروک دارای دو لایه تولیدی 4 و 6 بوده و لایه 5 در تولید مشارکتی ندارد.
 

میدان نفتی رامین
 
اولین چاه این میدان در سال 1342 حفاری گردید که متعاقباً به تولیدی آسماری تبدیل گردید. تولید از مخزن بنگستان منصوری از سال 1353 با حفاری چاه شماره 2 و ارسال نفت آن به واحد بهره‌برداری شماره 1 اهواز آغاز گردید که پس از احداث واحد بهره‌برداری منصوری در سال 1358 فرآورش نفت از طریق واحد مذکور صورت می‌گیرد. این مخزن از دو سازند ایلام و سروک تشکیل گردیده است. سازند ایلام شامل 7 حلقه چاه تولیدی با دبی 6/13 هـزار بشکه در روز و سروک 46 حلقه چاه با دبی 6/40 هـزار بشکه در روز و یک حلقه چاه تکمیلی دوگانه ایلام و سروک با دبی 4/1 هـزار بشکه در روز می‌باشد. سازند ایلام از سه لایه تشکیل گردیده که لایه 3 تولیدی آن می‌باشد. سازند سروک دارای دو لایه تولیدی 4 و 6 بوده و لایه 5 در تولید مشارکتی ندارد.
 

میدان نفتی دارخوین
 
میدان نفتی دارخوین در60 کیلومتری جنوب میدان آبتیمور قرار دارد. توسعه میدان در حال حاضر توسط شرکت ایتالیاییENI با مشارکت شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در حال انجام است. تا قبل از تحویل میدان به شرکت ENI/ متن، سه حلقه چاه در این میدان حفر شده بود که بهره‌برداری از چاه شماره 2 دارخوین در حال حاضر با دبی 6/5 هزار بشکه در روز توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون صورت می‌گیرد. نفت تولیدی این چاه از طریق یک خط لوله "8 به طول 76 کیلومتر پس از یک مرحله تفکیک در سر چاه به واحد آبتیمور هدایت می‌شود. چاه مذکور از نظر ایمنی در شرایط مناسبی قرار ندارد.


ارتباط با شرکت  بهره برداری نفت و گاز کارون
 
نشانی :اهواز – ناحیه صنعتی کارون – شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون
صندوق پستی: 1772-61335
تلفکس: 2249805-0611
وب سایت:
پست الکترونیک:karoon@nisoc.ir
 
 
  
 نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
nioc
کشور:

IP کاربر جاری: 54.80.173.217
بروزرسانی: 1400/09/18

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
nioc