یکشنبه 4 مهر 1400   11:21:53
شنبه 30 خرداد 1388

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به عنوان یکی ازپنج شرکت اصلی تولیدی درساختار شرکت ملی نفت ایران می باشدکه از سال 1378 تأسیس شده است.
این شرکت مسئولیت بهره برداری 45 میدان گازی و 24 میدان نفتی و 2 میدان نفتی-گازی (مند و ویزنهار) (مجموعاً 71 میدان) در 11 استان کشور را بر عهده دارد که هم اکنون 9 میدان نفتی و 14 میدان گازی از این میادین درنه (9) استان کشور در مدار تولید قرار دارند. و تا پایان برنامه چشم انداز به 89 میدان در 19 استان افزایش خواهد یافت.
اهداف کلی شرکت:
تولید صیانتی از میادین نفتی و گازی تحت مسئولیت.
به کار گیری فن آوری های نوین درراستای افزایش بهره وری و تولید.
طراحی، برنامه ریزی، اجرا و کنترل طرحهای توسعه مخازن نفت و گاز.
نظارت مستمر بر برنامه ریزی و اجرای پروژه های عملیاتی در شرکتهای فرعی.
نظارت بر رعایت صحیح اصول ایمنی، بهداشت و محیط زیست در مناطق عملیاتی وتاسیسات .
رشد و ارتقاء دانش فنی و تخصصی پرسنل
تولید از بدو تاسیس و پیش بینی میزان تولید طی برنامه چشم انداز 20 ساله درشرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 
پژوهش و توسعه در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران:
 
نقش و اهمیت پژوهش و فناوری در توسعه و پیشرفت کشورها از نیمه قرن بیستم، پیوسته در حال ارتقا و افزایش بوده است. در همین راستا کشورهای توسعه یافته و صنعتی و به تبع آن، کشورهای در حال توسعه طی 50 سال اخیر با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فناوری و شتابدهی برای توسعه، عمده توجه و اهتمام خود را در جهت تقویت و ارتقای شاخص های مختلف پژوهشی صرف کرده اند. با نگاهی به وضعیت بودجه پژوهش و فناوری در بیشتر کشورهای توسعه یافته در می یابیم که سالانه بین 1.5 تا 3 درصد از تولید ناخالص ملی به این امر اختصاص دارد. با اطمینان می توان ادعا کرد که بین پژوهش و فناوری و میزان پیشرفت و توسعه پایدار هر کشور رابطه مستقیم وجود دارد. با توجه به شاخصه های درنظر گرفته شده معلوم می شود که کشورهایی که در این زمینه بیشترین هزینه را متحمل شده اند همان کشورهایی هستند که امروزه صاحب صنایع و فناوری های پیشرفته می باشند.
در ایران نیز از 10 سال گذشته در سیاست های کلان به این امر اهمیت ویژه ای داده شده است و هر ساله بودجه خاصی در قانون بودجه به این امر اختصاص داده شده است. در شرکت ملی نفت ایران با بیش از یکصد سال سابقه، در سال 1378 مدیریت پژوهش و فناوری متولد شد که همزمان با شکل گیری این مدیریت در اکثر شرکت های تابعه ، اداره ای تحت عنوان اداره پژوهش و توسعه ایجاد شد. در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز این اداره در سال 78 همراه با تاسیس شرکت ایجاد شد و از نظر سازمانی، زیرنظر مدیرعامل فعالیت خود را در قالب سیاست های ابلاغی شرکت ملی نفت ایران و مدیریت پژوهش و فناوری در این حوزه آغاز کرد.
 
اهداف و سیاست ها:
هدف از تاسیس این اداره، حل مشکلات صنعت، ایجاد زمینه های رشد خلاقیت و نوآوری در صنعت، به کارگیری پتانسیل تحقیقاتی کشور در تهیه و ارتقای تکنولوژی ها و فناوری های مورد نیاز صنعت است که خود زمینه ای برای رشد همه جانبه شرکت به حساب می آید.
ساز و کار اجرایی:
کمیته های تخصصی: رییس هر یک از این کمیته ها، به پیشنهاد رییس پژوهش و موافقت مدیرعامل به مدت 2 سال منصوب می شوند و اعضای آن از افراد باتجربه صنعت که دارای تحصیلات عالیه می باشند و همچنین تعدادی از اساتید دانشگاه با هماهنگی رییس پژوهش و رییس کمیته مربوطه انتخاب می شوند.
وظایف کمیته:
تعیین عناوین پروژه های پژوهشی کاربردی با توجه به مشکلات موجود در صنعت و یا برای ایجاد و ارتقای فناوری مورد نیاز صنعت
تهیه شرح کار پروژه های پژوهشی در قالب RFP
ارزیابی پیشنهادات پژوهشی رسیده از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی
نظارت بر اجرای پروژه های پژوهشی
به کارگیری نتایج پروژه های انجام شده و ارائه بازخورد جهت ارتقای کیفیت پروژه ها
در این راستا در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران 14 کمیته تخصصی به نام های مخازن، پتروفیزیک، حفاری، فراورش، مهندسی بهره برداری، زمین شناسی، ژئوفیزیک، بازرسی فنی و حفاظت صنعتی، ایمنی، منابع انسانی، مهندسی ساختمان و کمیته های تخصصی شرکت های تابعه شرق، غرب و زاگرس جنوبی تشکیل شده است.
شورای پژوهش: در شرکت نفت مناطق مرکزی شورای پژوهش متشکل از مدیرعامل، قائم مقام مدیرعامل، مدیران ستاد و مدیران عامل شرکت های تابعه و یا نمایندگان آنها و 2 تن از اعضای هیات علمی دانشگاه هاست که وظایف زیر را بر عهده دارد:
·         تصویب پروژه های پژوهشی شامل موضوع و بودجه پروژه
·         تصویب نقشه راه علم و فناوری شرکت متناسب با برنامه های توسعه میادین
·         بررسی و تایید برنامه راهبردی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت
·         تصویب مقررات و سازوکارهای لازم جهت تسهیل و روان سازی فعالیت های پژوهشی
   شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از بدو تاسیس ماموریت یافت تا با بهره گیری از تمامی توان فنی _ تخصصی نیروهای خود و فناوریهای روز دنیا از منابع خدادادی نفت و گاز برای رسیدن به افق های روشن آینده بهره برداری بهینه و صیانتی نماید و در شکوفایی اقتصادی و صنعت نفت کشور سهیم باشد.
طرح توسعه میادین نفتی ریگ ، شوروم دوددرو(رشد)
فاز اول این طرح با هدف تولید روزانه هشت هزار بشکه نفت با هزینه 240 میلیون دلار تا پایان امسال قرارداد آن نهایی می شود.مدت اجرای آن 27 ماه در نظر گرفته شده است. در فاز دوم تا 35 هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد.
 
طرح توسعه میادین گازی هالیگان و سفید باغون ( در بخش بالادست و پایین دست)
هدف از اجرای این طرح تولید روزانه 17 میلیون متر مکعب گاز در روز می باشد که تا پایان امسال مذاکرات و قرارداد آنها نهایی می شود. هزینه آن در بخش بالا دست و ساخت پالایشگاه 440 میلیون دلار است و مدت زمان ان نیز سه ساله است.
 
تقویت فشار میدان گازی وراوی
هدف از ساخت این ایستگاه تقویت فشار جلوگیری از افت فشار میدان وراوی می باشد و هزینه این پروژه 100 میلیون دلار و ظرفیت آن نیز 10 میلیون متر مکعب در روز است. ساخت آن از ابتدای سال آینده شروع و زمان اجرای آن نیز سه ساله است.
 
مرکز تقویت فشار گاز نار
بدلیل افت فشار مخزن و هرم بالایی ایستگاه تقویت فشار نار بر اساس نتایج مطالعات مخازن برنامه ریزی ، طراحی و نصب گردید .
با راه اندازی ایستگاه تقویت فشار تولید میدان از 28 م م م ر( در صورت عدم نصب ایستگاه تقویت فشار) به 37 م م م ر رسیده است
و ضریب برداشت مخزن از 58 درصد به 81 درصد افزایش خواهد یافت.
ذخیره میدان از 237 میلیارد متر مکعب به 331 میلیارد متر مکعب افزایش می یابد.
 
تشکیل کمیته ساخت داخل
-از سال 1383 با توجه به تحریم ها و با هدف بومی سازی قطعات مورد نیاز صنعت این موضوع پیگیری گردید که ساخت 17 مجموعه ولهد در مرحله سفارش قرار گرفت.
-در سال 1385 مسئولیت ساخت داخل از طرف علیرضا ضیغمی؛ مدیرعامل وقت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به مهدی فکور واگذار شد.
-تعیین اعضای کمیته شاخت داخل که شامل فکور؛ به عنوان مسئول کمیته، نقیبی؛ مدیر عامل وقت شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، اداره بازرسی فنی، اداره کالا و اداره کالای طرح ها
-با تصویب کمیته راهبردی چهار گروه اصلی تشکیل شد که شامل مکانیک، برق و الکترونیک، شیمی و راه و ساختمان می شود. هر گروه دارای چند کمیته تخصصی است در بخش مکانیک شامل وسایل حفاری، خطوط لوله و شیر آلات، ماشین آلات و دستگاه ها و آب بندها می شود. برق و الکترونیک شامل برق، ابزار دقیق، مخابرات و خدمات و وسایل کامپیوتر است.
بخش شیمی شامل، مواد شیمیایی و لوله آزمایشگاهی، حفاظت فنر، تاسیسات فرآیندی نفت و گاز و گاز مایع، و HSE بود.
در مجموع 12 کمیته تخصصی برای این امر تشکیل شد.

ارتباط با شرکت نفت مناطق مرکزی ایران:
  
آدرس : تهران ،خیابان ولیعصر (عج) ، تقاطع نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک 22
کدپستی: 1968656171
تلفن : 88650100       
دورنگار: 88650130        
پست الکترونیک : Ravabet@icofc.ir
 گستردگی حوزه جغرافیایی فعالیتهای این شرکت موجب شد تا برای سرعت بخشیدن به اجرای طرحها و برنامه های مرتبط با توسعه میادین جدید و افزایش تولید میادین تحت بهره برداری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مسئولیت بهره برداری از میادین نفت و گاز را به سه شرکت تابعه واگذار کند.
  
 شرکت های زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران:

 

(EPCF)


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر

IP کاربر جاری: 3.239.58.199
بروزرسانی: 1400/07/04

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
nioc