یکشنبه 4 مهر 1400   11:12:34
شنبه 30 خرداد 1388
 
  تاریخچه

شرکت‌ نفت‌ و گاز پارس‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از شرکت های‌ زیرمجموعه‌ شرکت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌ در اول دی ماه‌ 1377 تأسیس‌ شد. این‌ شرکت‌ مسئولیت‌ توسعه‌ تمامی فازهای‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ و توسعه‌ میدان‌ های گازی‌ پارس‌ شمالی‌، گلشن‌ و فردوسی‌ و همچنین توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را در آب های خلیج فارس دارد.


اهداف

مأموریت‌های اصلی‌ این‌ شرکت‌ عبارت‌ است‌ از: ارزیابی‌ مخازن‌، بررسی‌های‌ فنی‌ و اقتصادی‌، مطالعات‌ مهندسی‌، ارزیابی‌ و انتخاب‌ پیمانکاران‌ اجرایی‌ و مدیریت‌ اجرای‌ طرح های‌ توسعه‌ میدان های پارس‌ جنوبی‌، پارس‌ شمالی‌، گلشن و فردوسی‌.

اراده‌ وزارت‌ نفت‌ در جهت‌ استیفای‌ حقوق‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ از میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ یکی‌ از مهمترین‌ اهداف‌ تاسیس این‌ شرکت‌ است.
این‌ شرکت‌ با اتکاء به‌ مدیریت‌ نوین‌، مدیران‌ کارآمد و با تجربه‌ صنعت‌ نفت‌ و گاز، متخصصین‌ و کارشناسان‌ آشنا به‌ اجرای‌ پروژه‌های‌ این‌ صنعت‌، تاکنون‌ گام های‌ بلندی‌ را در جهت‌ تحقق‌ اهداف‌ شرکت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌ برداشته‌ است‌.
استفاده‌ حداکثر از توانمندی های‌ نیروها و شرکت های‌ داخلی‌ در اجرای‌ پروژه‌ها و افزایش‌ سهم‌ ایرانی‌ ساخت‌ داخل‌ یکی‌ دیگر از موفقیت‌های‌ این‌ شرکت‌ است‌.

اهداف‌ شرکت‌ نفت‌ و گاز پارس
:

 توسعه‌ مخازن‌ نفت‌ و گاز تحت‌ پوشش‌ شامل‌: میدان های‌ پارس‌ جنوبی‌، پارس‌ شمالی‌، گلشن‌ و فردوسی‌ با بهره‌گیری‌ از آخرین‌ فن‌آوری‌های‌ موجود جهان‌.
 تولید صیانتی‌ از مخازن‌ تحت‌ بهره‌برداری‌ و افزایش‌ بازیافت‌ نهایی‌.

 
تأمین‌ گاز مورد نیاز بخش‌های‌ مصارف‌ داخلی‌، تزریق‌ به میدان های نفتی و صادرات‌ در راستای‌ استفاده‌ بهینه‌ منابع‌ گازی‌ و برنامه‌های‌ جامع‌ مشارکت‌.

افزایش‌ سهم‌ شرکت های داخلی‌ در طراحی‌، نظارت‌، ساخت‌ و نصب‌ تاسیسات‌ در قالب‌ استانداردهای‌ جهانی‌‌.

ارتقاء سطح‌ علمی‌ و توانمندی‌ های نیروی‌ انسانی‌ توسط توسعه‌ زیرساخت‌های‌ آموزشی‌ و جذب‌ نیروی‌ متخصص‌.

 
افزایش‌ سهم‌ ایمنی‌ و سلامت‌ کارکنان و حفظ محیط‌ زیست در مراحل‌ اجرا و بهره‌برداری‌.

خط مشی
شرکت نفت و گاز پارس سازمانی توسعه ای – تولیدی است که به صورت تخصصی در حوزه های مهندسی و مدیریت طرح های توسعه، تولید، بهره برداری و مدیریت یکپارچه مخازن نفت و گاز فعالیت می کند و با ماموریت تولید و توسعه پایدار و صیانتی نفت و گاز کشور در حوزه های تحت مسئولیت، توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز و نیز بهینه سازی فرآیند تامین انرژی ملی، منطقه ای و بین المللی، متولی توسعه میادین مشترک و غیرمشترک نفت و گاز کشور شامل میدان های پارس جنوبی، پارس شمالی، گلشن و فردوسی است.
این شرکت در راستای خلق ارزش برتر و ارتقای سطح رضایتمندی ذی نفعان با رویکرد تولید و توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور، چشم انداز خود را تبدیل شدن به یکی از پنج شرکت برتر نفت و گاز جهان قرار داده و در این مسیر از طریق استقرار نظام های مدیریتی (2008) ISO 9001 ، (2004) ISO 14001 و OHSAS 18001 (2007) و پیاده سازی و بهره گیری از الگوهای تحول و تعالی سازمانی، نظام جامع مدیریت پروژه ، نظام جامع مدیریت تولید ، نظام مدیریت یکپارچه (IMS)، خود را ملزم و متعهد به رعایت الزامات، مقررات و استانداردهای ملی و بین المللی در زمینه های کیفیت، ایمنی، بهداشت حرفه ای و محیط زیست می داند و به همین منظور موارد ذیل را برنامه ریزی و اجرا می نماید:

رئوس کلی خط مشی عبارت‌اند از
:
1. چابکی عملیاتی و سرآمدی سازمانی پایدار درعرصه های داخلی و خارجی از طریق استفاده از فناوری های نوین، پژوهش، آموزش، بازآفرینی و نوآوری، تعاملات و ارتباطات اثر بخش و جلب رضایت و خشنودی ذینفعان.
2. به کارگیری و توسعه منابع انسانی شایسته، توانمند، خلاق و نوآور، متعهد، ‌پاسخگو و وفادار به آرمان ها، اهداف و ارزش های شرکت در راستای خلق سازمانی چشم انداز محور، یادگیرنده، سالم،‌ متعالی و برازنده انسان.
3. تبدیل شرکت به سازمانی دانش محور و متعالی از طریق توسعه کار تیمی، ارتقا و بهبود مستمر کیفیت و بهره وری، تبادل و تسهیم اثر بخش اطلاعات، استقرار مدیریت دانش، ارتقای نظام جامع مدیریت تولید و بهره برداری و ترویج نظام و فضای مشارکت و خرد جمعی، توسعه ظرفیت ها، یکپارچگی و برهم افزایی سازمانی، ارتقای شایستگی های محوری بویژه شایستگی ها و نظام جامع مدیریت پروژه.
4. ارتقای فرهنگ و جو سازمانی سالم و بالنده از طریق تقویت فضای اعتماد و احترام متقابل، توسعه تفاهم و تعاون سازمانی واجتماعی، ترویج و ترغیب شیوه زندگی سالم و ارتقای نشاط و طراوت سازمانی .

5.توسعه پایدار و تولید صیانتی نفت و گاز و ارایه به موقع محصولات همراه با انعطاف پذیری و سرعت، دقت، ایمنی و کیفیت، گسترش فرهنگ پاسخگویی، پیگیری و مشتری مداری و ارتقای اعتبار و جایگاه داخلی و بین المللی شرکت.
6. پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی و حوادث شغلی، مدیریت، کاهش و حذف مخاطرات، حفاظت از سلامت دارایی ها و سرمایه های انسانی و سازمانی، ارتقای بهداشت و سلامت فردی و سازمانی و انجام شایسته مسئولیت های اجتماعی.
7. انطباق با کلیه قوانین، مقررات و استانداردهای مرتبط با فعالیت های شرکت و سایر الزامات معتبر ملی و بین المللی.

دستاوردها
با بهره‌برداری‌ و توسعه‌ فازهای‌ گوناگون‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ سهم‌ درآمد ناخالص‌ ملی‌ کشور افزایش‌ یافته‌ و چشم‌انداز بدیع‌ و قابل‌ ملاحظه‌ای‌ در رشد و شکوفایی‌ صنایع‌ نفت‌ و گاز ایجاد خواهد شد.
از مهمترین‌ آثار جانبی‌ اجرای‌ پروژه‌های‌ گوناگون‌ در این‌ منطقه‌، رفع‌ محرومیت‌ و فقرزدایی‌، ایجاد زمینه‌ فعالیت های‌ صنعتی‌، خدماتی‌ و گمرکی، حمل‌ و نقل‌، ایجاد صنایع‌ مرتبط‌ با صنعت‌ نفت‌ و گاز، احداث‌ فرودگاه ها، ایجاد بزرگراه های‌ مواصلاتی، توسعه شبکه ارتباطات‌، گسترش‌ شبکه‌ برق‌ و صنعت‌ توریسم‌ است.
ایجاد اشتغال‌ نیز یکی‌ دیگر از مهمترین‌ دستاوردهای‌ ایجاد و توسعه‌ فازهای‌ مختلف‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ است‌.
در چشم‌اندازآینده‌ این‌ منطقه‌ می‌توان‌ بزرگترین‌ قطب‌ صنعتی‌ تولید انرژی‌ در جهان‌ را دید که‌ زمینه‌ساز ایجاد پایه‌های‌ توسعه‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ ایران‌ در سال‌ 1400 خواهد بود.

دستاوردهای‌ توسعه‌ فازهای‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌
صیانت‌ از منافع‌ ملی
دستیابی‌ به‌ خودکفایی‌ در صنایع‌ وابسته‌ به‌ صنعت‌ نفت‌ و گاز
رشد درآمد ناخالص‌ ملی‌
ایجاد اشتغال‌
انتقال‌ دانش‌ فنی‌
ایجاد روحیه‌ خودباوری‌ و اتکاء به‌ صنایع‌ داخلی‌
تشویق‌، ایجاد انگیزه‌ و پشتیبانی‌ از شرکت های‌ فعال‌ در صنایع‌ نفت‌ و گاز و پیمانکاران‌ عمومی‌
افزایش‌ سهم‌ صنایع‌ داخلی‌ در ساخت‌ و توسعه‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌
رشد سازندگان‌ ایرانی‌
رشد پیمانکاران‌ و مشاوران‌ ایرانی‌
ارتقای فناوری
توسعه‌ مشاغل ‌ صنعتی‌، آموزشی‌ و علمی‌ در کشور
میدان گازی پارس جنوبی
میدان گازی پارس شمالی
میدان گازی فردوسی
میدان گازی گلشن
طرح توسعه لایه های نفتی

ارتباط با شرکت نفت و گاز پارس:
آدرس:
تهران – خیابان فاطمی – نبش خیابان پروین اعتصامی – پلاک 1
تلفن : 40 – 88966031
فکس : 88989273
صندوق پستی : 15875 – 6957
وب سایت  www.pogc.ir :
پست الکترونیک  info@pogc.ir  :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر

IP کاربر جاری: 3.239.58.199
بروزرسانی: 1400/07/04

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
nioc