چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393
حوزه نفتی آزادگان


میدان آزادگان درجنوب غربی ایران، در 80 کیلومتری غرب اهواز و در نزدیکی شهر سوسنگرد، در مجاورت مرز ایران و عراق قرار دارد. اولین چاه اکتشافی در گستره این میدان نفتی در سال 1355 حفر و مجموعه مخازن عظیم این میدان با حفر دومین چاه در سال 1378 کشف گردید. تا کنون چهار لایه تولیدی شامل سروک، کژدمی، گلدوان و فهلیان در میدان آزادگان شناسایی شده اند.
بر روی نقشه هم ترازسطحی، طول میدان در بخش ایرانی حدود 45 الی 60 کیلومتر، عرض آن حدود 17 کیلومتر و مساحت آن به طور تقریبی 900 کیلومتر مربع می باشد.
مدیریت راهبردی این میدان در تاریخ 90/11/01 به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار گردید و در حال حاضر 50 هزار بشکه در روز از 21 حلقه چاه تولید می گردد.
 
حوزه نفتی دارخوین

میدان نفتی دارخوین حدوداً در 45 کیلومتری شمال خرمشهر و 85 کیلومتری جنوب و جنوب غربی اهواز قرار دارد. وجود نفت در این میدان در سال 1343 با حفر اولین چاه به اثبات رسید و قبل از توسعه دو حلقه چاه اکتشافی دیگر در سال های 1356 و 1375 شمسی حفر گردید.
طرح توسعه میدان دارخوین در 2 فاز برنامه ریزی شد که فاز اول توسعه با حفر 5 حلقه چاه ( 7،8،9،10و 13 ) انجام گرفت جهت کامل کردن طرح توسعه در فاز دوم 20 حلقه چاه دیگر ( 15 حلقه تولیدی ، 4 حلقه تزریق گاز به صورت امتزاجی و یک حلقه چاه تزریق آب ) حفر شد. تولید زود هنگام 25 هزار بشکه نفت در بهمن ماه 1382آغاز گردید و در فاز اول تا مرداد 1383 به میزان 50 هزار بشکه در روز افزایش داده شد. در اسفندماه 1386 این میزان تولیدبه 100 بشکه در روز با 16حلقه چاه تولیدی (در فازدوم) رسید.
با پایان فاز دوم توسعه، در مرداد ماه 1389، روزانه 160 هزار بشکه نفت خام تولید و 280 میلیون فوت مکعب گاز به این میدان تزریق می گردد.
حفاری چاه DQ-32 جهت شناسایی لایه های ایلام و سروک و نیز ارزیابی پتانسیل تولید پایان پذیرفت و برنامه توسعه این لایه ها نیز در دست انجام است. همچنین چاه شماره DQ-33 در گنبد جنوبی مخزن حفاری گردید که با توجه به تولید قابل توجه برنامه ای جهت توسعه این قسمت از مخزن ارائه شده است.
 
حوزه نفتی یادآوران
این میدان در مجاورت مرز ایران و عراق در 70 کیلومتری شمال آبادان و 60 کیلو متری جنوب غربی اهواز قرار دارد . نفت تولیدی از لایه های سروک، کژدمی( بورگان )، گدوان و فهلیان خواهدبود. این میدان متشکل از دو میدان کوشک و حسینیه می باشد که به ترتیب درسال های 1379 و 1381 کشف شدند و پس از اثبات پیوستگی این دو میدان، یادآوران نامیده شد. تا کنون 8 حلقه چاه در این میدان حفر گردیده و چهار چاه جدید در حال حفاری می باشند که در حال انجام طرح توسعه توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت می باشد و بر اساس اطلاعات بدست آمده ، مطالعات اولیه مخزن و شبیه سازی آن صورت گرفته است . در این میدان سازند سروک به 6 بخش و سازند فهلیان به 16 بخش که برخی از آنها دارای زیر بخش هستند تقسیم شده اند. تولید زود هنگام از این میدان به میزان 20 هزار بشکه در روز آماده بهره برداری است و خط لوله انتقال نفت خام به سمت واحد بهره برداری دارخوین احداث گردیده است . بر اساس پیش بینی های انجام شده تولید از این مخزن در سال 1404 به 247 هزار بشکه در روز می رسد .
 
حوزه نفتی جفیر
میدان نفتی جفیر در جنوب غربی کشور و در 50 کیلومتری شهر اهواز قرار دارد. این میدان در مجاورت میدان های آزادگان، یادآوران و آب تیمور واقع گردیده است.
در سال 1354 الی 1357 چهارحلقه چاه دراین میدان حفاری شده و تا کنون سه مخزن که به ترتیب عمق عبارتند از :
ایلام، سروک و گدوان در این میدان شناسایی شده اند.
بـر روی نقشه همـتراز سطـحی، طول میدان 14 کیلومتر و در عرض آن حـدود 70 کیلومـتر مـربع می باشد. توسعه میدان در حال برنامه ریزی می باشد و تولید زود هنگام آن با دبی 3000 بشکه در زور راه اندازی شده است.
 از آبان ماه 1389 مدیریت تولید و مخزن میدان به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شده و در حال حاضر برنامه ریزی های لازم برای نصب پمپهای ESP و SRP جهت افزایش تولید انجام گردیده است.
نفت تولیدی این میدان نفت سنگین بوده و از سازنده های ایلام، سروک و گدوان توسعه می باشد.
میدان نفتی اروند
ساختمان اروند در ناحیه دزفول شمالی (دشت آزادگان) در مجاورت و به موازات خط مرزی ایران و عراق و درفاصله 49 کیلومتری جنوب شهر آبادان و در دهانه رود اروند قرار گرفته است. تاقدیس اروند فاقد هرگونه رخنمون بوده و از برداشت های ‍ژئوفیزیکی شناخته شده است. این تاقدیس دارای روند شمال غربی- جنوب شرقی است. حفاری چاه اروند-1 از تاریخ 28/11/85 تا 25/02/87 به منظور ارزیابی پتانسیل هیدرو کربوری سازند های گروه خامی و گروه بنگستان انجام شد.با انجام چهار چاه آزمایی در سازند فهلیان وجود نفت و گاز در فاصله 4232 تا 4292 متری از سازند فوق را نشان داد. مخزن فهلیان دارای نفت سبک با درجه API حدود 44 می‌باشد.
به منظور بررسی و توصیف مخازن این میدان، حفاری دو حلقه چاه و تعمیر چاه شماره-1 اروند از نیمه دوم سال 1388 آغازگردید.تعمییر و آزمایشات چاه 1 وحفاری چاه 2 به پایان رسیده و حفاری چاه اروند 3 و ارزیابی نهایی روبه اتمام بوده و هم زمان برنامه تولید زود هنگام در حال مطالعه و بررسی است
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
تعداد بازديد اين صفحه: 426