یکشنبه 4 مهر 1400   10:20:09
14:541393/11/6
با میزبانی موسسه مطالعات بین المللی انرژی
همایش پروژه مطالعاتی تدوین طرح جامع و نقشه راه سیری برگزار شد

تدوین طرح جامع و نقشه راه جزیره سبز صنعتی سیری با هدف تأسیس منطقه ویژه نفت و گاز، از سوی موسسه مطالعات بین المللی انرژی مورد مطالعه قرار گرفت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، همایش پروژه مطالعاتی تدوین طرح جامع و نقشه راه جزیره سبز صنعتی سیری با هدف تأسیس منطقه ویژه نفت و گاز با حضور مدیرانی از شرکت نفت فلات قاره ایران، کارشناسان و مشاوران موسسه مطالعات بین المللی انرژی و پژوهشکده حقوق، محیط زیست و توسعه پایدار، صبح امروز (دوشنبه؛6 بهمن ماه) در سالن آمفی تأتر موسسه مطالعات بین المللی انرژی برگزار شد.
سید امیر طالبیان؛ مشاور اجتماعی وزیر نفت در این همایش با اشاره به اهمیت انجام چنین طرح هایی گفت: در صنعت نفت امروزه شاهد رشد و توسعه روز افزون مناطق مختلف همچون مناطق غرب کارون، دارخوین، جزایر سیری، لاوان و خارگ هستیم که داشتن برنامه منسجم برای توسعه همگون با در نظر گرفتن معیارهای توسعه پایدار، نیازمند مطالعات و تدوین نقشه راه است.
وی با بیان اقدامات صنعت نفت در حوزه مسئولیت های اجتماعی گفت: هرچند صنعت نفت هم اکنون فعالیت های زیادی در زمینه های اجتماعی، محیط زیست و مسئولیت های مدنی انجام می دهد و همه گزارش ها این مسئله را تأیید می کنند، اما اگر این هزینه های انجام شده با برنامه ریزی و به صورت هدفمند انجام می شد، به طور قطع دستاوردهای بیشتری داشت.
مشاور اجتماعی وزیر نفت ضمن تقدیر از شرکت نفت فلات قاره به عنوان بانی این کار اظهار کرد: شرکت نفت فلات قاره ایران، با آغاز این کار با تفکر استراتژیک و توسعه پایدار همسو شد و برای داشتن تفکر استراتژیک نیازمند مطالعه در این زمینه هستیم.
غلامرضا کاظمیان؛ مجری طرح جامع و نقشه راه سیری نیز به دلایل انتخاب جزیره سیری برای اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: جزیره سیری به دلیل شرایط جغرافیایی و حداقل تعارض با تقسیمات کشوری جایگاه خوبی برای اجرای چنین طرحی است؛ ضمن آنکه مالکیت واحد جزیره که سهم 98 درصدی شرکت ملی نفت ایران را رقم می زند، شرایط ایجاد این طرح را مهیا می کند؛ همچنین سابقه فعالیت متمرکز جزیره سیری در زمینه نفت و گاز از دیگر مزایای تبدیل شدن به منطقه ویژه نفت و گاز این جزیره است.
سیدحسین ایرانمنش؛ رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی، با اظهار اینکه توسعه پایدار یک مسئله جهانی است گفت: در سراسر جهان توسعه پایدار مولفه هایی مختلفی از جمله اجتماع، اقتصاد و محیط زیست دارد که برای تحقق توسعه پایدار این مولفه ها باید به صورت همگون مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به طرح مطالعاتی تدوین طرح جامع و نقشه راه جزیره سیری گفت: طرح های اینچنینی در شرکت ملی نفت ایران، با هدف تبدیل شدن به یک شرکت بین المللی صورت می گیرد و برای تحقق این مهم مسیر طولانی در پیش رو داریم و تفکر بین المللی شرکت نفت فلات قاره بستر اجرای چنین طرحی را ایجاد کرده است.
محمد شیخی؛ مشاور طرح جامع و نقشه راه جزیره سیری در این همایش نیز با بر شمردن اهداف این طرح گفت: طرح جامع جزیره سبز صنعتی سیری، با هدف بررسی و ارائه راهکار برای تبدیل جزیره به منطقه ویژه اقتصادی همچنین استفاده بهینه از منابع انرژی این جزیره اجرا شده است.
وی افزود: توجه به توسعه همه جانبه این جزیره به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و به طور کلی توسعه پایدار جزیره و همچنین تمرکز مدیریت جزیره در حیطه شرکت نفت فلات قاره و نیز تسهیل سرمایه گذاری داخلی و خارجی در جزیره در قالب طرح جامع و مدون از دیگر اهداف اجرای این طرح است.
مسعود امیر سیافی؛ مدیر پروژه این طرح جامع از شرکت نفت فلات قاره، ضمن قدردانی از اجرای خوب این مطالعات از سوی موسسه مطالعات بین المللی گفت: انجام چنین طرح هایی همچون کتاب مرجع، می تواند مبنایی برای انجام کارهای آینده باشد.
وی ادامه داد: آمایش سرزمین، کار بسیار مهمی است که می تواند به تفکر استراتژیک و جایگذاری صحیح منابع بینجامد و با توجه به اهداف بلند مدت شرکت نفت فلات قاره، انجام چنین طرحی می تواند کمک ویژه ای برای تحقق این اهداف است.

شماره خبر: 7-17854
کلمات کليدي
موسسه مطالعات، بین الملل، طرح، جامع، جزیره سیری، نقشه راه
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ساکنان و شاغلان سیری واکسینه می‌شوند
اهداف کیفی و کمی نفت خزر تا افق 1410 تدوین شد
نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست تدوین می شود
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 4 مهر 1400 10:08:02
nioc