دوشنبه 5 خرداد 1399   13:19:13
14:501396/4/21
زمانی نیا در کنگره جهانی نفت:
۳ میلیارد نفر در جهان از فقر انرژی رنج می‌برند

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، اوج مصرف سوخت‎های فسیلی را طبق برآوردهای جهانی در سال ۲۰۴۰ عنوان کرد و گفت: بیش از سه میلیارد نفر در جهان هم اکنون از فقر انرژی در جهان رنج می‌برند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، امیرحسین زمانی نیا امروز (سه شنبه، ۲۰ تیرماه) در بیست و دومین کنگره جهانی نفت در استانبول با بیان این که شدت مصرف انرژی چالشی جدی است که بیشتر ما در این سیاره با آن روبه‌رو هستیم، افزود: برای نمونه، ما در ایران پنج برابر بیشتر از ژاپنی‌ها انرژی مصرف می‌کنیم.

وی با اشاره به این که آگاهی در صنعت نفت درباره نیاز جهانی به بند هفت اهداف توسعه پایدار درباره انرژی ارزان و تجدیدپذیر و دسترسی به منابع انرژی ارزان، مطمئن، پایا و مدرن در حال افزایش است، تصریح کرد: اهداف جاه‌طلبانه توسعه پایدار برای سال ۲۰۳۰ میلادی، شامل سه بخش می شود.

زمانی نیا، دسترسی جهانی به انرژی، ۲ برابر کردن سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی جهان و دو برابر کردن نرخ بهبود بهره وری انرژی را سه بخش این اهداف دانست و گفت: تحقق این اهداف و یا نزدیک شدن به آنها برای تحقق دیگر بخش‌های اهداف توسعه پایدار (SDG۷) ضروری است.

معاون وزیر نفت با یادآوری این که بیش از سه میلیارد نفر در جهان هم اکنون از فقر انرژی رنج می برند، و به سوخت پاک برای طبخ غذا دسترسی ندارند، ادامه داد:  بیش از یک میلیارد نفر در جهان به برق دسترسی  ندارند.

به گفته وی، تا سال ۲۰۳۵ میلادی سه میلیارد نفر به جمعیت کره زمین اضافه می‌شود.

زمانی نیا با بیان این که همه مطالعات نشان می دهند که سوخت‌های فسیلی بخشی مهم از سبد انرژی جهانی در آینده هستند، افزود: برآورد می شود که در دهه ۲۰۴۰ میلادی تقاضا برای سوخت‌های فسیلی به اوج خود برسد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به این که در سال ۲۰۴۰ میلادی، مصرف گاز از نفت پیشی می گیرد، گفت:  سهم گاز در سبد انرژی جهان در سال ۲۰۴۰ به ۲۶,۶ می رسد.

وی سهم نفت، زغال‌سنگ و انرژی هسته ای در سبد انرژی جهان در سال ۲۰۴۰ را به ترتیب ۲۶,۱، ۲۳.۹، ۶.۱ عنوان کرد و افزود: سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۵ در سبد انرژی جهان به ۱۷.۳ درصد می رسد. این رقم در سال ۲۰۱۵، ۱۴ درصد بوده است.

معاون وزیر نفت با استناد به این آمار جهانی تصریح کرد: بی گمان در اینجا بخشی از کار می لنگد. برای این که «جامعه جهانی» سهم انرژی های تجدید پذیر در مجموع سبد انرژی جهان را ۳,۳ درصد افزایش دهد، به ۲۵ سال زمان نیاز است.

به نقل از شانا، زمانی نیا با بیان این که اهداف توسعه پایدار با چالش واقعی روبرو است، ادامه داد: کارایی و ضرورت اهداف توسعه پایدار و اقتصاد کم کربن، برای همه قابل درک است اما جامعه چند دسته انسانی جرات ندارد همچون یک « جامعه جهانی» راهبرد طراحی کند چون در صحنه سیاسی بین المللی بیش از اندازه درباره واژه جامعه جهانی اغراق شده است.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم یک زندگی قابل قبول انسانی برای همه افراد این سیاره ایجاد کنیم، «مسئولیت مشترک و متناسب با توان» یک اصل است.

معاون امور بین ‎الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: عملکرد ما در ایران حرکت به سوی یک اقتصاد کم کربن، استفاده  از وسایل نقلیه سی ان جی، استفاده از گاز به جای سوخت‌های مایع در نیروگاه‌های برق و پیشگیری از سوزاندن گازهای همراه است.

بیست و دومین کنگره جهانی نفت، ۱۸ تا ۲۲ تیرماه امسال در مرکز همایش‎های بین‎المللی استانبول برگزار می‎شود.

شماره خبر: 2/2235

کلمات کليدي
کنگره جهانی نفت
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
فرصت آفرینی صنعت نفت ایران در بزرگترین المپیک نفتی جهان
درخشش علمی نفت و گاز پارس در بیست و دومین کنگره جهانی نفت
  • 1396/4/25 يكشنبه درخشش علمی نفت و گاز پارس در بیست و دومین کنگره جهانی نفت
    مدال طلای المپیک جهانی نفت و جایگاه سوم مقالات پذیرفته شده در بیست و دومین کنگره جهانی نفت (WPC; World Petroleum Congress) که با حضور مقامات انرژی جهان و بیش از 500 شرکت بزرگ نفتی از 18 تا 22 تیرماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی استانبول ترکیه برگزار شد، با تلاش همکاران جوان شرکت نفت و گاز پارس بدست آمد.
نقش‎آفرینی جوانان صنعت نفت ایران در کنگره جهانی نفت
  • 1396/4/17 شنبه نقش‎آفرینی جوانان صنعت نفت ایران در کنگره جهانی نفت
    بیست و دومین کنگره جهانی نفت در حالی از فردا (۱۸ تیرماه، نهم ژوئیه) در استانبول آغاز به‎کار می‎کند که پیش‎بینی‎ها حاکی از آن است که پسابرجام، مشارکت نمایندگان شرکت‎هایE&P ایرانی و همچنین کمیته جوانان صنعت نفت ایران در این کنگره، حضور متفاوتی را برای ایران رقم بزند.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید