پنجشنبه 3 مهر 1399   02:34:39
17:441396/8/18
معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران:
مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید فعالیتی گروهی و متکی به تجمیع دانش فنی است

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید گفت: عملیات مهار چاه به طور اعم یک کار گروهی و متکی به تجمیع دانش فنی است که مجموعه‌ای از کارشناسان با تخصص‌های مختلف در آن نقش آفرین هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی NIOC، محسن پاک نژاد گفت: در عملیات پیچیده و چند وجهی مهار طغیان چاه، متخصصان مهندسی و ساختمان، مهندسی مخزن، مهندسی نفت و مهندسی حفاری با اشرافی ویژه، نقش آفرینی می‌کنند.
 
وی افزود: در این عملیات چند وظیفه‌ای، هر یک از اعضا و اجزای تیم عملیاتی به فراخور وظیفه و مسئولیت محول شده، نقش آفرین هستند.
 
معاون امور تولید شرکت ملی نفت تصریح کرد: پاکسازی محوطه چاه به‌ویژه جداسازی و انتقال ادوات، ماشین آلات و تجهیزات سنگین در شرایط محیطی بسیار سخت و در معرض مستقیم شعله‌های آتش، حرارت غیرقابل وصف، تشعشع و گاه متصاعد شدن گازهای سمی و کشنده، بخشی از این وظیفه دشوار است.

پاک نژاد که هم اکنون در منطقه عملیاتی چاه ۱۴۷ رگ سفید حضور دارد، با توصیف عملیات گسترده مهار این چاه یادآور شد: در ارتباط با فرآیندهای مختلف مرتبط با مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید، از نخستین ساعات فوران و آتش سوزی چاه، شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری، با هماهنگی کامل، برنامه‌ریزی مشترکی را برای مقابله با آتش و مهار فوران چاه آغاز کرده‌اند که نشان دهنده تجربه، تسلط و اشراف ویژه مدیران و کارشناسان این دو شرکت بر عملیات مهار فوران است.

وی گفت: همکاری صمیمانه مبتنی بر اصل تقسیم تخصصی کار، پرهیز از تداخل و جلوگیری از موازی کاری، سبب شده است پیشرفت کار و تکمیل فرآیندها در عمل از برنامه تدوین شده پیشی گیرد.

پاک نژاد تاکید کرد: متخصصان حاضر در عملیات چاه ۱۴۷ رگ سفید، دارای کوله باری از تجارب ارزشمند حاصل از مهار موفق فوران و آتش چاه‌های نفتی در گذشته هستند و فرماندهان اصلی عملیات و نیروهای کلیدی خط اول، تجربه و سابقه مهار چاه‌های ۲۳ و ۲۹ کنگان، ۲۴ نفت شهر، ۱۲۰ رگ سفید و چاه شماره ۱۰۴ مارون را در کارنامه شغلی خود دارند.

به گزارش شانا، معاون امور تولید شرکت ملی نفت، مدیریت دانش و ثبت و ضبط اصولی تجربه‌های گذشته را یکی از عوامل هم‌افزایی دانش فنی متخصصان مهار چاه در ایران برشمرد و گفت: تیم عملیاتی مهار چاه رگ سفید، افزون بر تجربه‌های ارزشمند حاصل از مهار فوران‌های مشابه، از تازه‌ترین روش‌های دنیا نیز بهره برده و اقدام‌های لازم برای مهار این چاه را در قالب سناریوهای گوناگون و دو روش شناخته شده TOP KILL و BOTTOM KILL ارائه داده اند.
 
پاک نژاد پیش بینی کرد با پیشرفت محسوس کارهای مقدماتی، عملیات نهایی حمله به چاه از سطح (TOP KILL) زودتر از موعد تعیین شده آغاز شود.

شماره خبر: 2/24134

کلمات کليدي
چاه ۱۴۷ رگ سفید، محسن پاک نژاد
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
شب باشکوه مهارگران در رگ سفید، میدانی از جنس خاکریزهای دفاع مقدس
خدمات صنعت نفت در مناطق آسیب دیده ادامه دارد/ دیدار مدیران ارشد نفت با اهالی کوت عبدالله و کوی دانشگاه اهواز
راهبرد وزارت نفت تقویت و حمایت از توان داخلی صنعت حفاری است/ حفاری کلیدی‌ترین بخش عملیات بالادستی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید