دوشنبه 7 مهر 1399   10:41:17
12:041398/8/20
وزیر نفت اعلام کرد:
افزایش 2.2 میلیارد بشکه ای حجم ذخایر قابل برداشت نفت/ «نام‌آوران»؛ دومین مخزن بزرگ نفتی ایران است

وزیر نفت گفت: میدان نفتی تازه کشف شده نام آوران، دومین مخزن بزرگ کشف‌شده در ایران است که می تواند 2.2 میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور اضافه کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه صبح امروز (دوشنبه، ۲۰ آبان‌ماه) در مراسم اعلام جزئیات میدان تازه کشف شده "نام آوران" گفت: این میدان بعد از لایه آسماری میدان گچساران (با ٥٤ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا)، دومین مخزن نفتی بزرگ کشف‌شده در ایران است.

وی در خصوص انتخاب نام این میدان نیز گفت: اسم این مخزن به پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می‌پردازند، به‌ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران که نام‌آوران گمنام صنعت نفت هستند، «نام‌آوران» گذاشته شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه مخزن کشف شده ٥٣ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا دارد، افزود: عملیات اکتشاف این میدان با پیشرفته‌ترین روش‌های اکتشافی به عنوان یک اکتشاف فناورانه و کار جدید اکتشافی با سه حلقه چاه از سال ٩٥ آغاز شد و با توجه به اینکه حدود ٣١ میلیارد بشکه اکتشاف‌های پیشین بوده است، حدود ٢٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجای کشور و ٢.٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور افزوده می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه این میدان به وسعت ۲۴۰۰ کیلومتر مربع در عمق تقریبی ۳۱۰۰ متر با لایه نفتی به ضخامت حدود ۸۰ متر است، گفت: تاکنون از این مخزن ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا کشف شده است که احتمال گسترش این میدان به سمت جنوب غربی و جنوب شرقی وجود دارد.

وی با تأکید بر اهمیت فناوری در ضریب بازیافت یا میزان برداشت اظهار کرد: با هر یک درصد بهبود ضریب بازیافت از این ۵۳ میلیارد بشکه نفت، ۵۳۰ میلیون بشکه نفت حاصل می‌شود که با قیمت کنونی، ۳۲ میلیارد دلار ثروت به کشور اضافه می‌شود؛ بنابراین باید همه اهتمام خود را در بحث توسعه فناوری و تحقیقات و پژوهش و فناوری در بخش بالادست نفت متوجه افزایش ضریب بازیافت کنیم.

وزیر نفت با قدردانی از کارکنان و مدیران مدیریت اکتشاف و مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: کشف این میدان را در آستانه این اعیاد به مردم ایران تبریک می‌گویم که این ثروت خدادادی را از دل این زمین در این شرایط سخت به ما نمایاند.

زنگنه در خصوص برنامه توسعه ای این میدان نیز گفت: برنامه توسعه‌ای وزارت نفت برای این میدان‌ها در قالب برنامه‌هایی است که برای میدان های نفتی آب‌تیمور، منصوری، سپهر و جفیر تدوین شده است.

22368/4

منبع: شانا


عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
نام آوران، اکتشاف، وزیر نفت
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
دانشگاه و صنعت نفت بدون هم نمی‌توانند زنده بمانند/ تشریح ۴ محور توسعه فناوری در صنعت نفت
نظام پژوهش، فناوری و تجاری‌سازی وزارت نفت ابلاغ شد
موافقت وزیر نفت با استمرار شرایط گذشته مشمولان حالت اشتغال در شهریور
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید