چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401   15:22:26
مدیرعامل شرکت متن:
واحد فرآورشی پیش ساخته غرب کارون درآمدزایی یک میلیارد دلاری به همراه دارد/ راهبرد موثر برای دیگر میدان‎های نفتی

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، ساخت واحد فرآورشی پیش ساخته نفت خام در منطقه غرب کارون را عاملی موثر در برداشت حداکثری نفت از میادین مشترک دانست و گفت: بهره برداری از این طرح درآمدزایی یک میلیارد دلاری در سال، با احتساب قیمت های مختلف نفت را در پی خواهد داشت.


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، تورج دهقانی در آیین راه اندازی نخستین واحد پیش‌ساخته فرآورش نفت کشور در غرب کارون  که صبح امروز (پنجشنبه ۶ آذرماه)، با حضور رييس جمهوري اسلامي ايران و وزیر نفت به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد،  گفت: میادین مشترک حوزه غرب کارون از ذخایر ارزشمند ۷۰ میلیارد بشکه ای نفت برخوردار است و با توجه به مشترک بودن این میدان ها، اولویت استحصال و  بهره برداری نفت با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان ممکن در این منطقه کاملا محسوس بود.

وی از راه اندازی تاسیسات پیش ساخته فرآورشی بر مبنای جدیدترین فناوری های روز، به عنوان گامی موثر در راستای دستیابی به این هدف نام برد و گفت: ساخت واحد های فرآورشی پیش ساخته، این قابلیت را دارد که به عنوان راهبردی موثر در دیگر میدان های نفتی کشور نیز به کار گرفته شود.

به گفته دهقانی،  ساخت این واحد یک سال زمان برده که حدود یک پنجم زمان ساخت واحدهای فرآورشی دیگر است.

وی با بیان اینکه ساخت این واحد با استفاده از سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است، گفت: به واسطه نوع قرارداد و با محاسبه قیمت های مختلف نفت، این واحد امکان درآمدزایی یک میلیارد دلاری را خواهد داشت؛ این در حالی است که هزینه های مربوط به آن کمتر از ۲۵ میلیون دلار در سال تخمین زده می شود.

بر اساس این گزارش، واحد پیش‌ساخته فرآورش نفت (Skid-Mounted) که امروز به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید، به عنوان اولین واحد فرآورش نفت سیار در كشور است كه به صورت قرارداد اجاره به مدت ۲ سال (قابل تمدید تا ۳ سال) و با سرمایه گذاری بخش خصوصی منعقد شده و تمامی عملیات مربوط به طراحی، ساخت و تامین تجهیزات، به همراه اجرا، تست و راه اندازی و بهره برداری در دوره قرارداد از سوی پیمانكار پروژه انجام می شود.

ارزش قرارداد امضاشده حدود ۴۷ میلیون دلار، محل ساخت ضلع جنوبی میدان نفتی آزادگان جنوبی (غرب کارون)، تعداد چاه‌های تغذیه‌کننده ۳۵ حلقه و ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت است که قابلیت توسعه تا ۸۰ هزار بشکه نیز وجود دارد.

روش فرآورش نفت در این تاسیسات بر مبنای استفاده از بخار آب سوپرهیت با هدف تغییر و تبادل دما بوده و قابلیت انتقال و جابجایی کارخانه به مکان دیگر در صورت نیاز وجود خواهد داشت.

3/30613
کلمات کليدي
واحد فرآورشی پیش ساخته نفت، غرب کارون، تورج دهقانی، شرکت متن
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
سرمایه‌گذاری‌ 11 میلیارد دلاری برای تکمیل طرح‌های غرب کارون مورد نیاز است/ تاکید خجسته‌مهر بر بازنگری قراردادهای شرکت متن
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد (+سوابق)
مذاکرات توسعه‌ فاز دوم میدان یادآوران به‌زودی نهایی می‌شود
  • 1400/6/31 چهارشنبه مذاکرات توسعه‌ فاز دوم میدان یادآوران به‌زودی نهایی می‌شود
    مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، آخرین میزان پیشرفت فعالیت‌های این شرکت در منطقه غرب کارون را تشریح کرد و درباره میدان یادآوران گفت: مذاکرات مربوط به فاز ۲ این میدان مشترک در ماه‌های اخیر به صورت جدی‌تر دنبال شده است و امید آن می‌رود که به زودی مذاکرات نهایی و فعالیت‌های فاز دوم آغاز شود.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 15:16:54
nioc