سه‌شنبه 27 مهر 1400   18:22:28
15:281400/3/10
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت بیان کرد
آغاز فرآیند مطالعاتی میدان نفتی آزادگان در قالب سه بخش توسعه‌ای

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران از تدوین مدل جدید توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان خبر داد و گفت: براین اساس فرآیند مطالعاتی این میدان در سه حوزه آزادگان شمالی، جنوبی و بخش مرکزی انجام خواهد شد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ رضا دهقان در مراسم امضای تفاهمنامه انجام مطالعات توسعه میدان آزادگان با شرکت های E&P ایرانی که امروز (دوشنبه 10 خردادماه) در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، گفت: پس از خروج آمریکا از برجام و عدم حضور شرکت های خارجی، تصمیم گرفتیم تا طرح توسعه این میدان مشترک نفتی را از دو طرح توسعه آزادگان شمالی و جنوبی خارج کرده و در قالب سه طرح توسعه ای (با احتساب طرح توسعه میدان آزادگان مرکزی) به انجام برسانیم.

وی افزود: در ادامه اجرای این الگو، مقرر شده است تا با امضای تفاهم نامه های مطالعاتی با برخی از شرکت های خصوصی حاضر در طرح،‌ امکان سنجی اجرای طرح توسعه ای این میدان در قالب مذکور و با رعایت پیشنهادات مالی و فنی مرتبط در این حوزه از طریق شرکت های طرف قرارداد انجام شود.

به گفته دهقان، پس از انجام طرح های مطالعاتی و در صورت تایید کمیته های فنی شرکت ملی نفت ایران، قراردادهای مرتبط با توسعه این میدان با شرکت های توانمند داخلی امضا خواهد شد.

وی در عین حال متذکر شد: در صورتی که شرکت های دیگر حوزه اکتشاف و تولید یا شرکت های خارجی صاحب نام تمایلی به حضور در این طرح های مطالعاتی داشته باشند، می توانند درخواست های خود را مطرح کنند.

دهقان اضافه کرد: توسعه میدان آزادگان جنوبی نیز از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران در قالب قراردادهای متعدد حفاری، سطح الارضی و تاسیساتی با پیمانکاران داخلی در جریان است.

وی ظرفیت فعلی تولید نفت از میدان آزادگان جنوبی را بالغ بر 140 هزار بشکه نفت در روز عنوان کرد و افزود: ظرفیت تولید از دو حوزه شمالی و جنوبی این میدان در حال حاضر رقمی بالغ بر 215 هزار بشکه تخمین زده می شود.

بر اساس این گزارش، تفاهم‌نامه‌های مطالعات میدان آزادگان در سه بخش جنوبی، مرکزی و شمالی، امروز (دوشنبه، ۱۰ خردادماه) در آیینی با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، میان این شرکت و پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی (صاحب‌صلاحیت برای تبدیل شدن به E&P) امضا شدند.  

تفاهم‌نامه مطالعه بخش شمالی میدان آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا، تفاهم‌نامه مطالعه بخش مرکزی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های پتروپارس و پتروایران و تفاهم‌نامه مطالعه بخش جنوبی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های گسترش انرژی پاسارگاد و انرژی‌دانا امضا شد.  

در صورتی که این مطالعات در نهایت منجر به عقد قرارداد و اجرای پروژه‌ها شود، ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور و حفظ سرمایه ملی در میدان‌های مشترک، سبب رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال گسترده در استان خوزستان شده و بازار کار مناسبی به وجود خواهد آمد.  

میدان نفتی آزادگان به عنوان مهمترین میدان مشترک منطقه غرب کارون با وسعت ۱۵۰۰ كیلومتر مربع در مجاورت مرز عراق و در‌ حدود ۸۰ كیلومتری غرب اهواز واقع شده است. نفت درجای این میدان در حدود ۳۲ میلیارد بشكه نفت در جای تخمین زده می‌شود و با میدان مجنون عراق مشترک است.

26165/4
کلمات کليدي
میدان نفتی آزادگان، رضا دهقان
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
فیلم/ تشریح آخرین وضعیت طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره - جاسک
تولید روزانه تا ۶.۵ میلیون بشکه نفت در دستور کار قرار گیرد
تفاهم‌نامه مطالعه میدان آزادگان با پنج شرکت ایرانی امضا شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
سه‌شنبه 27 مهر 1400 17:09:10
nioc