چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401   13:36:01

صرفه اقتصادی قابل توجه با بومی‌سازی ۲ شناساگر شیمیایی در مناطق نفت‌خیز جنوب

کارشناسان معاونت مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب موفق به ساخت دو شناساگر شیمیایی شدند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، معاون مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این شناساگرها شامل فروور و سولفاور بوده که پیش از این امکان ساخت آنها در داخل کشور وجود نداشت و با هزینه بالا از شرکت‌های خارجی خریداری می‌شدند.

هومن محمدشاهی افزود: در شیمی، طیف وسیعی از شناساگرها برای اندازه‌گیری گونه‌های شیمیایی در نمونه‌های آب و پساب‌های صنعتی با استفاده از دستگاه‌های طیف‌سنج نوری به‌کار می‌روند که شناساگرهای فروور و سولفاور برای اندازه‌گیری یون‌های آهن و سولفات در این نمونه‌ها کاربرد دارند.

معاون مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: ساخت این شناساگرها به‌منظور استقلال نسبی در تأمین مواد شیمیایی کلیدی و پرمصرف با برآورد هزینه تأمین نسبتاً بالا در ابتدای سال گذشته در برنامه کاری این معاونت قرار گرفت و پس از چند ماه تحقیقات علمی و آزمایشگاهی، کارشناسان متخصص در آزمایشگاه‌های تجزیه و ارزیابی‌های عمومی و عملیاتی مارون، به دانش سنتز و ساخت آنها دست یافتند.

محمدشاهی با بیان اینکه این شناساگرها به‌صورت انحصاری تولید یک شرکت آمریکایی بوده و تهیه آنها به‌واسطه عدم تولید داخلی با مشکل همراه شده است، عنوان کرد: در ساخت شناساگر فروور (FerroVer)، از یک ترکیب شیمیایی استفاده می‌شود که تولید این ماده به‌صورت سفارشی و انحصاری از سوی کارخانه‌های تولیدکننده مواد شیمیایی در خارج از کشور برای متقاضی صورت می‌گیرد، از این رو کارشناسان آزمایشگاه‌های مرکزی (تجزیه و ارزیابی‌های عمومی) با مطالعه مقالات علمی موفق به سنتز این ماده و ساخت شناساگر فروور شدند.

وی ادامه داد: شناساگر سولفاور (SulfaVer) نیز با مطالعات و ارزیابی‌های آزمایشگاهی انجام‌شده در آزمایشگاه عملیاتی مارون، فرموله و تهیه شد.

معاون مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: نتایج ارزیابی‌ها حاکی از برابری کیفیت با نمونه‌های وارداتی و صرفه اقتصادی ۱۰۰ و ۲۰ برابری به ترتیب برای شناساگرهای فروور و سولفاور است.

1/31805

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب


کلمات کليدي
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، بومی سازی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
تشریح اولویت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب برای افزایش بهره‌وری
نشست هم‌اندیشی مدیریت موثر کالای پروژه در مناطق نفت‌خیز جنوب برگزار شد
بومی‌سازی بخشی از دستگاه لوله‌ مغزی سیار در مناطق نفت‌خیز جنوب
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 13:25:29
nioc