یکشنبه 5 تیر 1401   06:49:47

مذاکرات توسعه‌ فاز دوم میدان یادآوران به‌زودی نهایی می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، آخرین میزان پیشرفت فعالیت‌های این شرکت در منطقه غرب کارون را تشریح کرد و درباره میدان یادآوران گفت: مذاکرات مربوط به فاز ۲ این میدان مشترک در ماه‌های اخیر به صورت جدی‌تر دنبال شده است و امید آن می‌رود که به زودی مذاکرات نهایی و فعالیت‌های فاز دوم آغاز شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، تورج دهقانی درباره میدان نفتی یادآوران گفت: این میدان یکی از بزرگترین میدان‌های نفتی مشترک کشور است که فعالیت‌های توسعه‌ای آن در فاز نخست ازسوی یک شرکت چینی اجرا شد و تاکنون  به طور ثابت تولید روزانه ۱۱۰ الی ۱۲۵ هزار بشکه نفت داشته است.

وی افزود: براساس طرح جامع توسعه (MDP) جدید با آغاز مرحله دوم، چشم‌انداز دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۱۸۰ هزار بشکه در بازه زمانی سه ساله و سرانجام طی چهار سال دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۲۳۰ هزار بشکه وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: مذاکرات مربوط به فاز ۲ یادآوران در ماه‌های اخیر به صورت جدی‌تر دنبال شده است و امید آن می‌رود که به زودی مذاکرات نهایی و فعالیت‌های مرحله دوم آن آغاز شود.

آزادگان جنوبی

دهقانی، میدان نفتی آزادگان جنوبی را بزرگترین و مهم‌ترین میدان نفتی در حوزه غرب کارون بیان کرد و گفت: این میدان از حیث وسعت و حجم ذخایر موجود در آن که حدود ۲۶ تا ۲۷ میلیارد بشکه نفت درجاست، اهمیت مضاعفی دارد.

وی درباره کنترل افت تولید در میدان نفتی آزادگان جنوبی اعلام کرد: تاکنون حدود ۱۷۰ حلقه چاه در این میدان نفتی حفاری شده که تقریباً ۱۱۰ حلقه از این چاه‌ها، چاه‌های تولیدی است و با توجه به ایجاد ظرفیت تولید ۱۴۰ هزار بشکه‌ای در میدان آزادگان جنوبی  باید در صدد جبران افت تولید برآییم تا از سرمایه‌گذاری انجام شده حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم و این امر از طریق شتاب‌بخشی به فعالیت‌های چاه‌های حفاری شده‌ای که هنوز تولیدی نشده‌اند و تکمیل تجهیزات روسطحی میسر می‌شود؛ به‌گونه‌ای‌ که با افزایش ظرفیت پلکانی و سرانجام تکمیل فعالیت‌های باقیمانده ازسوی شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار عمومی طرح، می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

تأسیسات فرآورش پیش‌ساخته نفت

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: طرح احداث تاسیسات فرآورش پیش‌ساخته یک سازوکار تازه ساخت و بدیع بوده که کارآیی بسیار بالایی دارد. به‌طور معمول ساخت یک واحد فرآورش ۵۰ هزار بشکه‌ای در کشور ۶ تا ۷ سال به طول می‌انجامید، اما تجربه ساخت این واحد نشان داده که مدت زمان ساخت یک واحد فرآورش را می‌توان به کمتر از یکسال تقلیل داد. اکنون نزدیک به ۳ سال است که این واحد فراورشی با دقت و کیفیت تمام در آزادگان جنوبی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

دهقانی بیان کرد: تأسیسات فرآورش سیار تاکنون نزدیک به ۳ میلیارد دلار نفت فرآورش کرده در حالی‌که مقدار سرمایه‌گذاری آن حدود ۶۰  میلیون دلار بوده است. همین محاسبه ساده مبین سیاست‌های اقتصادی قوی و توجیه‌پذیری است که در پس ساخت این واحد فراورشی وجود دارد. اقتصادی و تازه ساخت بودن ساخت این واحد فرآورشی و روش قراردادی آن از ویژگی‌های برجسته این تأسیسات در میزان بهره‌برداری از میدان‌های نفتی به‌ویژه میدان‌های مشترک نفتی است.

یاران جنوبی و یاران شمالی

دهقانی ضمن اشاره به اینکه تولید از چاه‌های میدان نفتی یاران جنوبی ادامه دارد، بر تسریع فعالیت‌ها به‌منظور شروع فاز دوم تاکید کرد و گفت: به‌منظور جلوگیری از افت فشار سرچاهی، واحد تفکیک‌گر سیار (MOS) در چاه‌ها نصب شده و نرخ تولید از این میدان‌ها بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درباره میدان نفتی یاران شمالی نیز گفت:  از ۱۸ حلقه چاه این میدان تاکنون ۱۰ حلقه چاه به پمپ‌های درون چاهی مجهز شده‌اند که  نصب این تجهیزات سبب افزایش حدود ۷ هزار بشکه‌ای تولید شده است.

دهقانی تصریح کرد: اگر همین روش را در آزادگان جنوبی که تعداد چاه‌های تولیدی آن حدود ۱۱۰ حلقه است به کار بگیریم، می‌توانیم به افزایش تولید حدود ۴۰ الی ۵۰ هزار بشکه‌ای در آن میدان دست یابیم.

بر اساس این گزارش، در تیرماه سال ۱۳۹۹ قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد. شرح کار این قرارداد شامل حفاری ۶ حلقه چاه جدید (۳ حلقه در یاران شمالی و ۳ حلقه در یاران جنوبی)، حفاری یک حلقه چاه توصیفی، حفاری یک حلقه چاه تزریق آب، تعمیر ۵ حلقه چاه موجود، مجهز کردن ۲۷ حلقه چاه تولیدی لایه سروک به پمپ درون‌چاهی (ESP)، احداث و به روز رسانی تأسیسات روسطحی، انجام مطالعات آزمایشگاهی و انجام طراحی کامل ازدیاد برداشت (EOR) است.

سپهر و جفیر

وی ادامه داد: قرارداد توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر در قالب قرارداد IPC  میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و به مدت ۲۰ سال منعقد شد و از حدود دو سال پیش نیز فعالیت‌های توسعه‌ای خود را آغاز کرده است. این طرح در ۳ فاز مشتمل بر فاز زودهنگام، فاز نخست و فاز دوم تعریف شده است. هدف از اجرای  فاز زودهنگام یا همان برنامه تولید اولیه (FTP) دستیابی به تولید روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت تا پایان سال ۱۴۰۱ است. براساس برنامه زمان‌بندی شده فعالیت‌های اجرایی مربوط به فاز نخست نیز پایان شهریورماه سال ۱۴۰۲  آغاز خواهد شد و پیش‌بینی شده است که پس از اجرایی شدن این فاز، دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۳۶ هزار بشکه از این میدان محقق شود. زمانبندی فاز دوم نیز متاثر از اطلاعات به دست آمده از میدان در فازهای پیشین خواهد بود و براساس آنچه که پیش‌بینی شده اقدامات مربوط به  فاز دوم  ۸ سال پس از شروع فعالیت‌های اجرایی این طرح آغاز خواهد شد و در ادامه نیز فعالیت‌های مربوط به ازدیاد برداشت (EOR) و تولید صیانتی از چاه‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.

دهقانی ضمن تاکید بر محقق شدن اهداف طرح طبق برنامه زمان‌بندی شده، در مورد روند پیشرفت آن گفت: اکنون ۴ دکل در این میدان مستقر شده و در حال حفاری چاه‌ها است و در بخش روسطحی نیز پیمانکاران انتخاب شده‌اند. به نظر می‌رسد که جهت‌گیری‌ها، تحقیقات و زیرساخت‌های لازم برای تحقق این اهداف شکل گرفته و باتوجه به برنامه تولید اولیه (FTP) می‌بایست فعالیت‌های طرح با شتاب بیشتری دنبال شود تا دستیابی به ظرفیت تولید روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت از این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ محقق شود و امیدواریم با نظارت مستمری که تقویت هم خواهد شد، این اهداف محقق شود.

نیروگاه غرب کارون و تاسیسات جانبی آن

وی به روند پیشرفت نیروگاه غرب کارون و تاسیسات جانبی آن نیز اشاره و اظهار کرد: این طرح شامل دو واحد گازی و یک واحد بخار هر یک به ظرفیت ۱۶۵ مگاوات است. این طرح با ظرفیت اسمی ۵۰۰ مگاوات با هدف تأمین برق اختصاصی برای میدان‌های نفتی آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰، واحد بهره‌برداری و تلمبه‌خانه غرب کارون در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد که در این راستا تاکنون ۲ واحد گازی آن تکمیل و راه‌اندازی شده است و برق‌رسانی به میدان‌های یادآوران، آزادگان شمالی و تلمبه‌خانه غرب کارون را فراهم کرده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت به پیشرفت ساخت واحد بخار که در واقع تکمیل کننده نیروگاه سیکل ترکیبی است، اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ساخت واحد بخار در چند ماه گذشته حدود ۸۵ درصد پیشرفت داشته است که این موضوع سبب افزایش بازدهی مجموعه نیروگاه خواهد بود و امیدواریم در ۳ تا ۴ ماه آینده ساخت این واحد نهایی و نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی غرب کارون تکمیل شود.

یادآوری می‌شود که این نیروگاه از زمان بهره‌برداری تاکنون، یعنی از حدود یک سال پیش، با ظرفیت ۳۱۰ مگاوات در حال تولید است که بخشی از این برق برای مصارف واحدهای نفتی در غرب کارون استفاده شده و بخش عمده آن برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی به‌ویژه در ماه‌های اخیر که با مشکل کمبود برق در کشور روبه‌رو بودیم، به شبکه استان خوزستان تزریق شد تا مردم خوزستان کمتر از گذشته با مشکل خاموشی و قطعی برق روبه‌رو شوند.

دهقانی به لزوم مدیریت چندجانبه و هم‌زمان توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون تأکید کرد و گفت: فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی در این منطقه باید به گونه‌ای باشد که هم شرایط اکوسیستم و مردم بومی آن و هم ویژگی مشترک بودن میدان‌های نفتی در نظر گرفته شود تا ضمن حفاظت از محیط زیست، منافع ملی و مالی کشور، با تولید حداکثری نفت صیانت شوند.

4/32168
کلمات کليدي
شرکت مهندسی و توسعه نفت، میدان یادآوران، غرب کارون
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
بررسی روند پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی
سرمایه‌گذاری‌ 11 میلیارد دلاری برای تکمیل طرح‌های غرب کارون مورد نیاز است/ تاکید خجسته‌مهر بر بازنگری قراردادهای شرکت متن
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد (+سوابق)
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
شنبه 4 تیر 1401 20:01:33
nioc