یکشنبه 5 تیر 1401   06:37:50

نیاز 100 میلیارد دلاری برای تکمیل توسعه میدان‌های نفت و گاز در 8 سال آینده

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از طرح های توسعه میدان گازی کیش، فاز 11 پارس جنوبی، فرزاد A و B، پارس شمالی، میادین نفتی غرب کارون به عنوان طرح های مهم و اولویت دار شرکت ملی نفت یاد کرد و گفت: برای تکمیل توسعه میدان های نفتی و گازی در 8 سال آینده به 100 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که باید از راه های متنوع به دنبال تامین آن باشیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر در نشست مشترک با حضور رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که امروز (پنجشنبه، 20 آبان 1400) در عسلویه برگزار شد، با بیان اینکه نفت به عنوان یک بنگاه اقتصادی اگر به دنبال سودآوری است برای خدمت بهتر به جامعه و مردم است، اظهار کرد: حضور کمیسیون انرژی در این سفر نشانگر اهمیت دادن به منطقه، مردم و توسعه نفت است و به کمک کمیسیون انرژی برای پیشبرد برنامه ها نیاز داریم.
 
خجسته مهر افزود: تاکنون 81 میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است که این امر برای ادامه مسیر توسعه نیازمند توجه ویژه است.
 
وی با بیان اینکه بخشی از این سرمایه گذاری معطوف به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی است، اظهار کرد: برای اثربخشی بیشتر ماموریت‌های نفت باید سازوکارهای قانونی را ارتقا بخشیم.
 
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در شرکت ملی نفت برنامه های متعددی برای انجام ماموریت ها و تولید گاز مورد نیاز کشور تعریف شده است از تصویب طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی با حضور وزیر نفت در هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: توسعه قطب جدید تولید گاز در این منطقه پارس شمالی معادل چهار فاز استاندارد پارس جنوبی است که به سرمایه‌ گذاری حدود ۴ میلیارد دلاری نیاز دارد. 
 
خجسته مهر تصریح کرد: تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس شمالی هدف اجرای این طرح مهم است که مطالعات توصیفی آن توسط شرکت نفت و گاز پارس آغاز شده است.
 
وی افزود: توسعه طرح پارس شمالی به ارتقاء سطح اشتغال در منطقه کمک می کند و در کنار آن طرح آمایش سرزمین نیز در دستورکار قرار دارد.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه توسعه پارس جنوبی هنوز به پایان نرسیده از شتاب بخشی در توسعه فاز 11 پارس جنوبی خبرداد و افزود: امیدواریم تا پایان سال آینده تولید از این طرح آغاز شود. 
 
خجسته مهر از توسعه میدان گازی کیش به عنوان یکی دیگر از طرح‌های اولویت دار شرکت ملی نفت ایران یاد کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا اواخر سال آینده فاز اول این میدان به تولید برسد. 
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه زنجیره طرح‌ها در میدان پارس جنوبی به اتمام نرسیده، اظهار کرد: از جمله مواردی که می‌توان به سرمایه‌گذاری درباره آن اشاره کرد، بالا بردن میزان درصد تولید اتان از ۱۸ فاز پارس جنوبی است. درحال حاضر حدود ۵۰ درصد اتان از این گاز استحصال می کنیم که برنامه ما ارتقا دادن این میزان به حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد هست که مذاکرات ان را هم اغاز کردیم. 
 
وی از لزوم سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری برای اتمام کامل فازهای قبلی پارس جنوبی خبر داد و گفت: برای اینکه طرح‌های جدید به اجرا برسد، حدود ۱۱ میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز است.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به همراه رییس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از طرح‌های توسعه پارس جنوبی بازدید کردند.

۲/۳۲۳۸۹
کلمات کليدي
محسن خجسته مهر، تولید نفت و گاز، شرکت ملی نفت ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ایجاد بازارهای جدید صادراتی برای نفت ایران/ تغییر در نحوه عرضه نفت خام در بورس انرژی
اجرای پروژه‌های نفتی معطل خارجی‌ها نمی‌ماند/ انجام مطالعات پروژه فشارافزایی میدان پارس جنوبی
نفت به تمام تعهدات مسئولیت اجتماعی خود در مناطق نفت‌خیز عمل می‌کند/ شتاب‌بخشی به اجرای طرح ۲۸ مخزن
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
شنبه 4 تیر 1401 20:01:33
nioc