جمعه 7 آذر 1399   12:21:27
11:471392/4/12
با هدف تشکیل بزرگترین قدرت مستقل گازی در روسیه،
Itera به روسنفت پیوست

«روسنفت»، بزرگترین تولید کننده نفت روسیه، در راستای پیشبرد هدف خود برای مبدل شدن به بزرگترین تولید کننده مستقل گاز روسیه، روز سه شنبه اعلام کرد که با پرداخت 2.9 میلیارد دلار، 49 درصد باقی مانده از سهام شرکت Itera را خریده است.


 به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، «ایگور سچین» مدیر عامل روسنفت به دنبال تبدیل این شرکت به یک بازیگر جهانی انرژی، رقابت با رقیب سرسختش گازپروم و افزایش تولید از حجم 13 میلیارد متر مکعب در سال گذشته به سقف 100 میلیارد متر مکعب تا پایان سال 2020 میلادی است.

روسنفت و Novatek دومین تولیدکننده بزرگ روسیه درصدد لابی گری برای دسترسی به صادرات گاز طبیعی مایع روسیه اند که در حال حاضر تنها در انحصار گازپروم است. همچنین این دو شرکت روسی، روسنفت و  NOVATEKدر حال برنامه ریزی برای فراهم آوردن امکانات و تاسیسات جدید ال ان جی در آسیا و سیبری هستند.

 Iteraپس از TNK-BP (سومین تولید کننده بزرگ روسیه) به ارزش 55 میلیارد دلار، دومین دارایی بزرگ و گرانقیمت روسنفت به شمار می رود. 
 
«ایگور ماکاروف» بنیانگذار Itera این شرکت را به لطف روابط خوبش با ترکمنستان و دوستی خود با «رم ویاخیرف» مدیر اجرایی اسبق گازپروم در دهه 90 میلادی تاسیس کرد.

پس از اعمال تغیرات در سیستم مدیریتی گازپروم در اوایل دهه 2000 میلادی، به ویژه پس از انحصار گازپروم در صادرات گاز روسیه در سال 2006، کسب و کار Itera از رونق افتاد و رو به افول گذاشت.

روسیه بزرگترین تولید کننده نفت خام در جهان طی چندین سال اخیر موقعیت خود را به عنوان قطب تولید گاز در جهان، همزمان با ورود ایلات متحده آمریکا به این حوزه از دست داده است. با این وجود مسکو با ایجاد امکانات جدید تولید ال ان جی و ترویج "اوپک گازی" (13 عضوانجمن کشورهای صادر کننده گاز) در تلاش برای حفظ نفوذ جهانی خود است.


کد خبر: 8/14567
.
کلمات کليدي
روسنفت، itera، گاز روسیه
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
مسیر اصلی انتقال گار روسیه به اروپا تهدید شد
توضيح شركت ملي نفت ايران در مورد خبر انصراف «روسنفت» از سرمايه‎گذاري در ايران
ایران و روسیه ۶ تفاهم‌نامه نفتی امضا کردند
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید