09:171396/2/19
دستاورد بزرگ مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در پسابرجام،
چهار بلوک اکتشافی از حصار تحریم ها خارج شد

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از راه اندازی دوباره فعالیت های اکتشافی در چهار بلوک نفتی خبر داد و گفت: شرکت های خارجی طرف قرارداد این چهار بلوک برای ادامه کار به ایران بازگشته اند.


سید صالح هندی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه صنعت نفت گفت: یکی از اولویت های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری، از سرگیری فعالیت چهار بلوک اکتشافی است که به دلیل بروز تحریم ها نیمه کاره رها شده بود.

وی ادامه داد: هم اکنون چهار شرکت فعال طرف قرارداد به ایران بازگشته اند و انجام فعالیت های اکتشافی در این چهار بلوک را از سر می گیرند.

وی در تبیین این چهار بلوک اکتشافی گفت: در دوره پیش از تحریم ، انجام فعالیت های اکتشافی بلوک دانان به شرکت پتروویتنام، بلوک دیر به شرکت ادیسون ، بلوک گرمسار به شرکت ساینوپک چین و بلوک مغان به شرکتی از کرواسی واگذار شده بود که به دلیل تحریم ها و با خروج این شرکت ها، عملیات توسعه ای آن ها نیمه کاره مانده بود.

هندی اضافه کرد: قرارداد توسعه ای این میدان ها بر مبنای سرمایه گذاری از سوی این شرکت ها منعقد شده بود، با این وجود به دلیل تخلف این شرکت ها از ادامه مشارکت فعال، بحث های حقوقی مربوط به آن ها در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال پیگیری است.

فعالیت 6 دکل حفاری در حوزه دریا و خشکی

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در ادامه به فعالیت 6 دکل حفاری دراین مدیریت اشاره کرد و گفت: هم اکنون پنج دکل در بخش خشکی و یک دکل نیز در خلیج فارس مشغول انجام فعالیت های اکتشافی است.

وی اضافه کرد: همچنین 2 پروژه بزرگ لرزه نگاری در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران طی سال جاری انجام خواهد شد که در حیطه میدان سپهر از دشت آزادگان و میدان تندیس واقع در مرز ایران و عراق خواهد بود.

هندی در ادامه درباره روند انجام فعالیت های اکتشافی نیز گفت: متوسط فعالیت های اکتشافی حدود هفت سال طول می کشد و سال به سال میزان قطعیت وجود ذخایر بیشتر روشن می شود.

وی همچنین از گسترش فعالیت های تعاملی با سایر شرکتهای تولیدی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران خبر داد و افزود: در حال حاضر مشارکت خوبی با شرکت نفت مناطق مرکزی ایران داریم و در عین حال اولویت های بعدی کاری خود را به توسعه همکاری ها با شرکت نفت فلات قاره و مناطق نفتخیز جنوب معطوف کرده ایم.

وی تصریح کرد: شروع همکاری های ما در حوزه سطح الارضی خواهد بود.

هندی همچنین درباره انجام فعالیت های اکتشافی در حوزه دریای عمان نیز گفت: منابع هیدروکربوری دریای عمان جز منابع غیرمتعارف به شمار می رود و در اولویت های کاری ما نیست؛ با این وجود پیشبینی می شود که در سال های پایانی برنامه ششم، عملیات حفاری چاه اکتشافی در این حوزه انجام شود.


شماره خبر: 23128/4

کلمات کليدي
هندی، مدیریت اکتشاف، بلوک اکتشافی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به ۴۰ سال قبل کاهش نیافته است
نسل جدید فعالیت‎های اکتشافی در شمال شرق کشور آغاز می‎شود
مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران 4 قرارداد پژوهشی امضا کرد