09:291396/4/24
مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق خبر داد:
تدوام تولید 43 میلیون متر مکعبی نفت و گاز شرق در سال جاری/ توس و کشف رود، آینده گازی شمال کشور را تضمین می کنند

مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق، متوسط روزانه تولید گاز در سال گذشته را بیش از ۴۳ میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه‎ریزی‎ها، امسال نیز تولید گاز به همین میزان خواهد بود.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد مام بیگی روز چهارشنبه (۲۱ تیرماه) در یک نشست خبری در منطقه عملیاتی خانگیران، مجموع گاز تولید شده در شرکت نفت و گاز شرق در سال ۹۵ را ۱۵,۸ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و افزود: متوسط روزانه تولید در سال گذشته بیش از ۴۳ میلیون متر مکعب در روز بوده است که بر اساس برنامهریزیها، امسال نیز تولید گاز به همین میزان خواهد بود.
مام بیگی، منطقه عملیاتی خانگیران را تنها منطقه عملیاتی نفت و گاز شرق خواند و گفت: این شرکت مسئولیت تولید، فرآورش و انتقال گاز و مایعات گازی از میدان گازی خانگیران (مخازن مزدوران، شوریجه B و شوریجه D) و میدان مشترک گنبدلی در سرخس را بر عهده دارد.
وی افزود: در شرایط حاضر و با توجه به تعداد محدود مخازن تحت سرپرستی، شرکت نفت و گاز شرق تامین گاز مورد نیاز پالایشگاه شهید هاشمی نژاد و کارخانه نمزادیی قدیم و جدید شرکت ملی گاز ایران در خانگیران به میزان مورد نقاضای شرکت ملی گاز ایران در فصول مختلف سال را بر عهده دارد.
نفت و گاز شرق، تامین کننده 6 درصدی نیاز گازی کشور در سال 95
مام بیگی، سهم شرکت نفت و گاز شرق در کل ذخایر گازی کشور را 2.8 درصد اعلام کرد و گفت: در سال گذشته این شرکت 6 درصد از نیازهای گازی کشور (20 درصد از برنامه تولید گاز نفت مناطق مرکزی) را از طریق میادین خانگیران و گنبدلی تامین کرده است.
وی از انتقال 48 میلیون متر مکعب گاز تولیدی شرکت نفت و گاز شرق به پالایشگاه شهید هاشمی نژاد خبر داد و گفت: این پالایشگاه گاز دریافتی را پس از پالایش از طریق خطوط لوله به مبادی مورد نظر منتقل می کند.
مام بیگی در مورد مخزن شوریجه D گفت: این مخزن که در سال 1366 کشف و از همان سال بهره برداری از آن آغاز شد، 23 میلیارد متر مکعب ظرفیت تولید گاز داشت که تا سال 1393، 94 درصد از آن برداشت شد. این مخزن از سال 93 به عنوان مخزن راهبردی برای ذخیره سازی گاز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی یادآورد شد: میزان گاز تزریقی به مخزن شوریجه D در سال 93، 560 میلیون متر مکعب، سال 94، یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب و در سال گذشته، یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب در روز بوده است که اثر مثبت آن در زمستان و همزمان با قطع گاز وارداتی ترکمنستان کاملا مشهود بود.
افزایش گاز تزریقی به مخزن شوریجه D در سال جاری
مام بیگی اظهار کرد: بر اساس برنامه عملیاتی میزان تزریق گاز به مخزن شوریجه D، 10 میلیون متر مکعب در روز است که میزان برداشت از آن در 4 ماه سرد سال، 14 میلیون متر مکعب در روز است. البته هم اکنون میزان گاز ترزیقی به این مخزن 9 میلیون متر مکعب است که امیدواریم در سال جاری به 10 میلیون متر مکعب در روز برسد.
به گفته مام بیگی، در صورت تداوم تزریق 10 میلیون متر مکعب گاز در روز در هشت ماه ابتدایی سال به مخزن شوریجه D، می توان در سال 99، 20 میایون متر مکعب در روز در چهار ماه پایانی سال برداشت گاز داشت.
میدان توس کاهش تولید مخزن مزدوران را جبران می کند
وی از به نتیجه رسیدن نتایج فعالیت های اکتشافی در میدان توس خبر داد و گفت: انتظار می رود که با تولیدی شدن این میدان  کاهش تولید مخزن مزدوران جبران شود.
به گفته مام بیگی، بر اساس برآوردهای اولیه انتظار می رود که میزان برداشت روزانه از میدان توس 3 تا 5 میلیون متر مکعب در روز باشد.
وی در مورد آخرین وضعیت تفاهم نامه همکاری میان شرکت نفت مناطق مرکزی و آستان قدس رضوی برای ارائه طرح تفصیلی توسعه ای میدان توس، گفت: این مطالعات انجام و نتایج آن به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ارائه شده است.
کشف رود، تولید پایدار منطقه شمال کشور را تضمین می کند
مام بیگی با اشاره به انجام حفاری های اکتشافی برای تولید لایه کشف رود که در زیر لایه مزدوران میدان خانگیران قرار دارد گفت: در صورت تحقق تولید از این میدان، شاهد تولید پایدار در سطح منطقه شمال و شمال شرق کشور خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت بهرهبرداری نفت و گاز شرق همچنین از تداوم روند تولید در میدان مشترک گنبدلی خبر داد و گفت: در حالت معمول انتظار بود تولید گاز در این میدان حدود ۶ سال پیش متوقف شود؛ اما با تلاش متخصصان شرکت و تعامل خوب پالایشگاه گاز شهید هاشمینژاد، روند تولید در این میدان ادامه دارد.
وی ظرفیت تولید کنونی گاز در میدان گنبدلی را ۰,۷ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود تولید از این میدان تا 6 سال آینده تدوام داشته باشد.
تداوم تولید 43 میلیون متر مکعبی نفت و گاز شرق در سال جاری
مامبیگی، میزان گاز قابل استحصال شرکت نفت و گاز شرق را حدود 650 میلیارد متر مکعب اعلام کرد و گفت: تا پایان سال 1395، 345 میلیارد متر مکعب گاز از مجموع این ذخایر برداشت شده است. گفتنی است متوسط ضریب بازیافت گاز در مخازن تحت نظارت نفت و گاز شرق  ۷۵ تا ۸۰ درصد است.
وی مجموع گاز تولید شده در شرکت نفت و گاز شرق در سال ۹۵ را ۱۵,۸ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و افزود: متوسط روزانه تولید در سال گذشته بیش از ۴۳ میلیون متر مکعب در روز بوده است که بر اساس برنامهریزیها، امسال نیز تولید گاز به همین میزان خواهد بود.
گفتنی است، در مجموع ۶۳ حلقه چاه، پنج مجموعه جمعآوری گاز و یک مجموعه تفکیک و اندازهگیری، ۵۰۰ کیلومتر خط لوله زیرزمینی، ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال برق و ۳۲۰ کیلومتر جاده آسفالت در مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز شرق مستقر است و این شرکت به عنوان یکی از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، علاوه بر تامین نیاز نیروگاه نکا و پتروشیمی بجنورد، گاز مورد نیاز استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان را تامین میکند.
گام های استوار نفت و گاز شرق در مسیر خودکفایی
مام بیگی با اشاره به دستیابی به توان ساخت برخی تجهیزات کاربردی گفت: شرکت نفت و گاز شرق، به دلیل حفظ ایمنی در منطقه، نیازمند تجهیزات ویژه اروپایی و آمریکایی بوده که به دلیل تحریم در گذشته، تامین این تجهیزات معمولا با مشکل مواجه بود. در شرایط خاضر تلاش شده تا بتوان تا حد زیادی در ساخت تجهیزات به خودکفایی برسیم و در جهت قطع وابستگی گام برداریم.
 رعایت بالاترین سطوح استاندارد در تجهیزات نفت و گاز شرق
وی با اشاره با وجود ایمنی کامل در تاسیسات شرکت نفت و گاز شرق گفت: بخش اعظم مخزن مزدوران که از مخازن نادر دنیا به شمار می رود، 3.5 درصد گاز سولفوره سمی دارد از این رو تلاش شده در تمام مراحل از حفر چاه گرفته تا نصب تجهیزات، خطوط لوله و ... بالاترین سطح استاندارد رعایت شود و نتیجه آنکه در طی 30 سال اخیر اتفاق ناگواری رخ نداده است.
مام بیگی در مورد اقدام های زیست محیطی شرکت نفت و گاز شرق گفت: به دلیل ماهیت گازهای تولیدی از این منطقه عملیاتی، حفظ محیط زیست و استفاده از تجهیزات ایمن از اهمیت ویژه ای برخورد دار است. در این راستا تلاش شده تا آلاینده های ناشی از حفاری چاه ها کاهش و عملیات نوفلرینگ با هدف کمک به بهبود شرایط آب و هوایی منطقه انجام شود.
وی در مورد استفاده از نیروهای بومی در منطقه عملیاتی خانگیران گفت: تلاش شده تا از نیروهای بومی به میزان حداکثر استفاده شود که این امر با برنامه ریزی های لازم و اخذ مجوز انجام شده است که نتیجه جذب نیروهای بومی، ماندگاری بالا در منطقه بوده است.
به گزارش NIOC، شرکت نفت و گاز شرق به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی با تولید گاز و مایعات گازی از مــیدان های خانگیـــران (مخازن مزدوران، شوریچه بی وشوریچه دی ) و میدان مشترک مرزی گنبدلی در سرخس وظیفه تامین گاز مورد نیاز استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان و استان مازندران (پس از تامین خوراک پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا) و بخشی از استان سمنان را برعهده دارد که با تامین گاز مصرفی این استان ها سهم بسزایی را در راستای شکوفایی اقتصاد کشور در بخش انرژی ایفا می کند.

شماره خبر:1/23473 
 
کلمات کليدي
محمد مام بیگی، نفت و گاز شرق، میدان خانگیران، میدان گنبدلی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


ضرورت تغییر رویکرد بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات بر مبنای ریسک
وضعیت تولید نفت و گاز شرکت های تابعه نفت مرکزی تشریح شد
استان های شمالی صرفه جویی در مصرف گاز را جدی بگیرند