15:251397/11/8
در مسیر تامین مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت
کرباسیان: 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت 13 بهمن منتشر می‎شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: عرضه 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت این شرکت با هدف تامین بخشی از منابع مالی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، از شنبه، سیزدهم بهمن ماه امسال، همزمان با ایام دهه مبارک فجر در فرابورس آغاز می‎شود.


به گزارش خبرنگار NIOC، مسعود کرباسیان با اعلام این خبر افزود: این اوراق با نرخ اسمی 19 درصد سالانه عرضه می‎شود؛ سررسید سه ساله است و پرداخت سود آن هر 6 ماه یکبار صورت می‎گیرد.

وی یادآور شد: این اوراق از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با ضمانت شرکت ملی نفت ایران منتشر می‏ شود و عرضه به مدت سه روز ادامه می‎یابد.  

پیش از این، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جریان امضای 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت (دوم بهمن ماه) از برنامه‎ریزی برای انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در نیمه نخست بهمن ماه به منظور تامین بخشی از منابع مورد نیاز این طرح خبر داده و اعلام کرده بود: به این منظور قرارداد خدمت بین SPV (شرکت صبا اروند) و شرکت ملی نفت ایران امضا شده و قرار است در مجموع تا پایان سال، 30 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت منتشر شود.

منصوریان، سرپرست مدیریت سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران در این باره توضیح می‎دهد: در مرحله نخست، روز سیزدهم بهمن ماه شاهد انتشار هزار میلیارد تومان اوراق منفعت در فرابورس خواهیم بود و امیدواریم با کسب مجوزهای لازم، بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان اوراق دیگر نیز تا پایان سال منتشر شود.

وی با بیان این‎که برای نخستین بار است اوراق منفعت برای طرح‎های صنعت نفت منتشر می‎شود، ادامه می‎دهد: مقدمات این کار از سوی شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند و با پیگیری‎های مستمر شرکت ملی نفت ایران و همکاری و تعامل سازمان بورس اوراق بهادار فراهم شده است و می‎تواند یکی از گزینه های قابل اتکا برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت باشد.

منصوریان درباره بازگشت اصل و فرع اوراق نیز با اشاره به وجود ارکان پذیره‎نویس و بازارگردان در این عرضه، می‎گوید: ضمانت اصلی بازگشت اصل و فرع این اوراق، منافع و عواید محصول است که بر اساس قوانین و مصوبات مربوطه، بازپرداخت از محل بخشی از این عواید صورت می‎گیرد؛ علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران ضامن اوراق خواهد بود.

وی خاطرنشان می‎کند: شرکت ملی نفت ایران به این راهکار اکتفا نکرده و بررسی سایر ابزارهای تامین مالی و بهره‎مندی از انواع فرصت‎های موجود در بازار سرمایه، بانک‎ها و... را با درنظر گرفتن ماهیت پروژه‎ها مدنظر دارد و با جدیت دنبال می‎کند.

بر اساس این گزارش، در حالی که تحریم‎های آمریکا علیه ایران، اقتصاد و به ویژه صنعت نفت کشور را نشانه گرفته است، شرکت ملی نفت ایران ضمن تدوین و پیگیری اجرای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با هدف به‎کارگیری ظرفیت‎های داخلی، اشتغالزایی و جلوگیری از رکود در صنعت، استفاده از ابزارهای مالی متنوع داخل کشور را نیز در دستور کار قرار داده است تا فرایند جذب سرمایه برای اجرای طرح‎ها و پروژه‎ها معطل شرکت ‏های خارجی نباشد.      

2/25854
کلمات کليدي
مسعود کرباسیان، اوراق منفعت، فرابورس
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


اجرای 791 پروژه در حوزه مسئولیت‎‎های اجتماعی مناطق نفت‎خیز و سیل‎زده
اولویت‎های اطلاع‎رسانی شرکت ملی نفت ایران تشریح شد
اقدام‎های شرکت ملی نفت ایران در راستای حفاظت از محیط زیست تشریح شد