14:231397/12/5

بهداشت و درمان صنعت نفت؛ سازمان الگو در حوزه کنترل و پیشگیری

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به اینکه ما نگران سلامتی همکاران خود هستیم و نگاه پیش گیرانه داریم، اظهارکرد: خوشبختانه توانسته ایم در حوزه کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر در کشور یک الگو باشیم و اخیرا پیشگیری در حوزه دندان پزشکی نیز به خدمات این سازمان افزوده شده است.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حبیب الله سمیع، امروز(یکشنبه، 5 اسفند) در جمع خبرنگاران با اشاره به خدماتی بودن این سازمان و وجود گیرندگان خدمات فراوان، گفت: برای رفع پیوسته مشکلات احتمالی ما نیاز داریم تا گیرندگان خدمات، مشکلات را با ما در میان بگذارند؛ هم اکنون 520 هزار نفر تحت پوشش خدمات این سازمان هستند و همچنین در راستای مسئولیت اجتماعی خود در مناطق محروم و عملیاتی با بیمه های پایه تامین اجتماعی و سلامت قرارداد داریم تا بتوانیم به مردم ساکن در این مناطق نیز خدمات درمانی را ارائه کنیم.

وی افزود: برای کارکنان مدت موقت و پیمانکاری مطابق قانون تسهیلاتی در تظر گرفتیم. طبق دستور وزیر نفت برای کمک به معیشت کارکنان مدت موقت، شرکت ملی نفت قراردادی با یک شرکت بیمه امضا کرد و ما به زودی قرارداد خود با این شرکت بیمه را نهایی می کنیم تا کارکنان مدت موقت بتوانند با پرداخت 20 درصد فرانشیز، از خدمات بهداشت و درمان صنعت نفت استفاده کنند. درخصوص کارکنان پیمانکاری نیز شرکت ها می توانند با بیمه دانا قرارداد امضا کنند و از این طریق از خدمات بهداشت و درمان صنعت نفت استفاده کنند.

سمیع اظهار کرد: بودجه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از سرانه دریافتی از کارکنان رسمی شاغل در وزارت نفت تامین می شود؛ در سال های اخیر حدود 14 هزار نیروی رسمی بازنشسته شده اند و در مقابل استخدامی صورت نگرفته است. این موضوع موجب شده تا بودجه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت کاهش یابد؛ در حالی که از سوی دیگر با افزایش میانگین سن کارکنان صنعت نفت به نزدیک 50 سال و وجود تورم، هزینه های ما با افزایش قابل توجهی رو به رو شده است. با وجود تمام این مشکلات این سازمان توانسته خدمات درمانی خود را همانند سابق ارائه دهد.

وی تصریح کرد: همان طور که گفته شد برخی بیمارستان های صنعت نفت با بیمه های پایه قرارداد دارند، اما متاسفانه این بیمه ها پرداخت های خود را به موقع انجام نمی دهند و برخی پرداخت ها آخرین بار یکسال پیش انجام شده است. از سوی دیگر سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز با حدود 1300 مرکز جهت ارائه خدمات به کارکنان صنعت نفت قرارداد دارد. خوشبختانه توانسته ایم برای ارائه خدمات مناسب به کارکنان صنعت نفت توسط این مراکز، پرداخت های خود را به روز انجام دهیم و پرداخت معوقی نداریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: وزارت بهداشت و انجمن‎های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی الگوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت هستند و براساس تکلیف های این مراجع در موارد مختلف این سازمان داروهای ایرانی و یا خارجی را پوشش می دهد. خدمات گیرندگان نباید به هیچ وجه در این مورد نگران باشند چون اولویت ما سلامتی بیماران است.

آغاز معاینات دوره ای بازنشستگان

سمیع در خصوص معاینات دوره ای بازنشستگان صنعت نفت، گفت: طبق قرارداد امضا شده بین سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و صندوق های بازنشستگی صنعت نفت معاینات دوره ای بازنشستگان از جنوب کشور آغاز شده و ادامه دارد.

وی تصریح کرد: سازمان بهداشت و درمان آمادگی دارد تا در مقابل دریافت سرانه مشخص، خدمات خود را به کلیه شرکت های خصوصی و دولتی ارائه کند. در حال حاضر تمام پتروشیمی هایی که توسط بخش خصوصی اداره می شوند و 7 پالایشگاه واگذار شده (جمعا حدود 50 شرکت) با ما قرارداد دارند و کارکنان این شرکت ها از دفترچه درمانی نفت استفاده می کنند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به ساخت و تجهیز یک دستگاه اتوبوس آمبولانس توسط این سازمان، گفت: این اتوبوس آمبولانس برای منطقه عسلویه تجهیز شده و ظرفیت 6 مصدوم و یک یونیت سوختگی را دارا است. این اتوبوس تا قبل از پایان امسال جهت استفاده در عسلویه تحویل خواهد شد. این سازمان در منطقه عسلویه و اهواز به 3 اتوبوس آمبولانس دیگر نیاز دارد که تهیه آن در دستور کار قرار دارد.

سمیع ادامه داد: با طراحی سامانه نوبت دهی تلفنی 1519 و اجرایی شدن آن از 6 ماه پیش، ازدحام موجود در پلی کلینیک  تخصصی بسیار کاهش یافته است. خوشبختانه با به کار گیری این سامانه رضایت بیمه شدگان افزایش یافته است. در بخش اورژانس نیز اخیرا مجوز درمان تخصصی به پزشکان مقیم ارائه شده است. با این مجوز پزشکان مقیم می توانند مستقیم بیمار را به اتاق عمل برده و درمان را انجام دهند و بدین صورت در موارد ضروری نیازی به هدر رفت زمان برای انتظار پزشک آماده به خدمت نخواهد بود.

وی اظهار کرد: در برنامه ریزی های کلان، دولت باید کوچک شود؛ ما نیز از این روند پیروی می کنیم و در شهرهای بزرگ به جای گسترش مراکز خود، به سمت خرید خدمت می رویم. اما در شهرهای محروم و مناطق عملیاتی موضوع متفاوت است، نقش حاکمیتی حفظ می شود و متناسب با حضور بخش دولتی و صنعت نفت، ما نیز در مناطق خدمات خود را گسترش می دهیم.

17804/3
کلمات کليدي
سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


اورژانس هوایی در بهداشت و درمان صنعت نفت مرکزی راه‎اندازی می‎شود
تشریح اقدام‎ها و برنامه‎ها برای ارائه خدمات شایسته‎ در بیمارستان نفت اهواز
تشریح فعالیت‎های کمیته مدیریت بحران در مراکز بهداشت و درمان صنعت نفت