17:401398/4/31
برای نخستین ‎بار در کشور اجرا شد
بهره‎برداری از طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک در مناطق نفت‌خیز جنوب

برای نخستین بار در کشور طرح مديريت پسماند حفاري به روش بيولوژيک (کمپوستینگ) در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با موفقیت اجرا شد و به بهره برداری رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،معاون حفاری مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره این طرح گفت: این طرح که در راستاي حفظ و صيانت از منابع طبيعي و محيط زيست به طور آزمایشی در حفاری یکی از چاه های میدان نفت‌سفید و در منطقه حفاظت شده زیستی به اجرا در آمد، نتایج موفقیت آمیزی به همراه داشته است.

صفرعلی رئیسی افزود: اجرای این طرح در كاهش آلودگي هاي ناشي از پسماند حفاري و صرفه حاصل از بازيافت خاک، آب و مواد مورد استفاده در حفاري به طور چشمگير موثر بوده و می توان این روش را در حفاری های آینده به ویژه در سایر مناطق حفاظت شده مورد استفاده قرار داد.

وی اظهار کرد: پسماند حفاری حاصل فعالیت های عملیات حفاریشامل سیالات حفاری مازاد پس از استفاده و کنده‌های حفاری از اعماق زمین و آب‌های ناشی از شست‌وشو و خنک‌سازی دستگاه‌های حفاری هستند که به لحاظ فیزیکی به دو دسته جامدات و مایعات تقسیم می‌شوند و برای مدیریت و کنترل آنها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.

رئیسی گفت: در روش مديريت پسماند حفاري به روش بيولوژيک (کمپوستینگ)، این پسماندها جداگانه مدیریت می شوند؛ جامدات به روش زیستی (کمپوست سازی) و مایعات بسته به کیفیت اولیه خود به سه روش شیمیایی، جاذب های زیستی و تبخیر- میعان، بازیافت می شوند.

وی خاطرنشان کرد: از مزایای این روش این است که پس از اجرای آن هیچ گونه آلودگی در محل بر جای نمی ماند به گونه ای که محل انباشت پسماندهای حفاری قابلیت کشت گیاه خواهد داشت. همچنین با اجرای این روش 55 تا 70 هزار بشکه آب به چرخه دستگاه حفاری بازگردانی و مورد استفاده مجدد در عملیات می شود.

معاون حفاری مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، بهداشت محیط، صرفه جویی در مصرف سیمان و سیلیکات سدیم، کاهش هزینه حمل جامدات، صرفه جویی در تهیه و حمل نمک و عدم نیاز به محل دفن کنده ها را از دیگر مزایای این روش نوین عنوان کرد که با تکیه بر دانش و تخصص بومی و توان داخلی حاصل شده است.

در آیین بهره برداری از این طرح که در محل اجرای آن در موقعیت حفاری چاه شماره 50 نفت سفید برگزار شد، احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و جمعی از مدیران ارشد این شرکت، کیامرث حاجی زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان، محمد جواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، حسین پنبه دانه پور، فرماندار شهرستان شوشتر و تعدادی از مسئولان محلی حضور داشتند.

2/27041

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب


کلمات کليدي
مدیریت پسماند، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، سیالات حفاری، پسماند حفاری، متخصصان بومی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


آخرین وضعیت طرح توسعه 28 مخزن مناطق نفت‎خیز جنوب تشریح شد
تشریح مطالعات جامع پدافند غیرعامل خوزستان در حوزه نفت و گاز
شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب فراخوان استخدام صادر نکرده است