دوشنبه 5 خرداد 1399   13:58:50
09:341397/9/11

احتمال تصمیم عربستان برای کاهش تولید در اجلاس آتی اوپک

اجلاس 175 اوپک طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری درحالی برگزار می‌شود که زمزمه‌های کاهش تولید از سوی بزرگ ‌ترین عضو این سازمان یعنی عربستان به گوش می‌رسد. این درحالی است که ایران که در شرایط تحریم به سر می‌برد، اعلام کرده میزان کاهش تولید اوپک به ایران ارتباطی ندارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، آمریکا با تحریم نفتی ایران بازی جدیدی را در بازارهای جهانی به راه انداخت و از سایر اعضای اوپک خواسته که برای جبران خلاء احتمالی نفت ایران تولید خود را افزایش دهند تا تعادل عرضه و تقاضا از بین نرود و قیمت‌ها افزایش پیدا نکند.

اما آمریکا در اجرای نقشه خود به بن بست رسید، زیرا نتوانست تنش‌های سیاسی بازار که از تحریم ایران ناشی می‌شد را کنترل و خلاء نفت ایران را جبران کند و به‌همین دلیل قیمت‌ها به طرز چشم‌گیری افزایش یافت و به مرز ۸۵ دلار نیز رسید. این موضوع باعث شد آمریکا به هشت مشتری نفت ایران معافیت دهد و این تصمیم به این منجر شد که  بازار حس کند با مازاد عرضه رو به روست و قیمت‌ها به‌طور ناگهانی سقوط کرد. اتفاقی که به مذاق تولیدکنندگان بزرگ از جمله عربستان و روسیه خوش نیامد و مقامات نفتی این کشورها در آخرین اظهارات خود اعلام کرده‌اند تولید خود را کاهش خواهند داد.

البته هرچه عربستان در کاهش تولید مصر است، روسیه مخالف این تصمیم بوده و اعلام کرده است تولید کنندگان پیش از تصمیم گیری درباره مداخله، باید تحولات بازار را در نوامبر و اوایل دسامبر ببینند. قیمت‌های نفت از آن زمان به محدوده ۶۵ تا۷۵ دلار که پوتین گفته بود قیمت مناسبی برای روسیه است، سقوط کرده‌اند. البته این نکته قابل ذکر است که روسیه جزو اوپک نیست و الزامی برای کاهش تولید ندارد اما از آنجایی که بزرگ‌ ترین تولید کننده غیر اوپک است، میزان تولید این کشور تاثیر زیادی بر بازار جهانی نفت دارد.

این چالش‌ها درحالی بین عربستان و روسیه شکل گرفته است که ایران پیش از این موضع خود را اعلام کرده و گفته بود: ایران در تحریم است و اگر سایر اعضاء از قیمت‌های کنونی ناراضی هستند، باید تصمیم بگیرند و تولید خود را کاهش دهند. میزان کاهش تولید به ما ربطی ندارد، زیرا ایران قصد کاهش ندارد؛ بنابراین بقیه باید تصمیم بگیرند. ایران در حال حاضر نمی‌تواند برای سایر اعضاء تعیین تکلیف کند و رقمی را برای سایر اعضا مشخص کند.

با این وجود قرار است ایران در اجلاس اوپک شرکت کند.

18356/8
کلمات کليدي
اجلاس اوپک، عربستان، کاهش تولید نفت
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
توقف تولید از میدان مشترک میان کویت و عربستان
آرامکو در راس فهرست پرسود ترین شرکت‌های نفتی دنیا ماند
نفت سبک عربستان برای آسیا ارزان‌تر می‌شود
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید