سه‌شنبه 27 مهر 1400   19:21:26
09:421398/5/9
با امضای دو توافقنامه مطالعاتی
همکاری‎های علمی و تخصصی در حوزه زمین شناسی حفاری افزایش می‎یابد

رئیس اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران از امضای توافق نامه همکاری میان این شرکت با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و دانشگاه صنعت نفت در زمینه ارائه خدمات تخصصی زمین شناسی به صورت دو جانبه خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرهاد محسنی گفت: پس از رایزنی با دانشگاه صنعت نفت، به تازگی تبادل توافق نامه با این دانشگاه در هیأت مدیره شرکت ملی حفاری ایران مصوب شده و به زودی مبادله خواهد شد.

وی افزود: مفاد این توافقنامه حول محور تجهیزات مطالعات مغزه، آزمایش های سیال مخزن و همکاری های مطالعاتی زمین شناسی و استفاده ملی حفاری از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه است.

محسنی با بیان اینکه اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران، زیر مجموعه معاونت مدیرعامل در پروژه های حفاری است، اظهار کرد: همچنین قرارداد دیگری با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منعقد شده و به توافق های فی مابین دو شرکت در بخش عملیات حفاری چاه های نفت و گاز الحاق خواهد شد که براساس آن همکاری دو جانبه با توجه به امکانات طرفین در زمینه های مطالعات و عملیات زمین شناسی امکان پذیر است.

رئیس اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه در زمان حاضر در این اداره 60 نفر نیروی متخصص دارای  تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری به کار اشتغال دارند، گفت: زمین شناسی شرکت به موازات اجرای پروژه های حفاری در مناطق نفتخیز کشور نسبت به ارائه خدمات به شرکت های متقاضی مبادرت می ورزد.

وی در ادامه به خدمات دهی این اداره به شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت نفت مناطق مرکزی، شرکت نفت و گاز اروندان و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) اشاره کرد و افزود: فعالیت این واحد بر روی عملیات، مطالعات و طرح و برنامه زمین  شناسی تمرکز دارد.

محسنی تهیه گزارش های تخصصی برای تامین نظرات فنی در بخش مناقصات در مباحث مربوط به زمین شناسی را یادآور شد و افزود: این اداره در موضوع مطالعات زمین شناسی، فناوری های نوین مدل سازی ژئو مکانیکی که برای بهینه سازی عملیات  حفاری استفاده  دارد و قابل عرصه به کارفرما است را مدنظر قرار داد  زیرا کاربست آن موجب کاهش هزینه ها  و ریسک حفاری می شود.

رئیس اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران اضافه کرد: این فناوری در یکی  از پروژه های کلید در دست (EPDS) به عنوان پایلوت اجرا می شود و در برنامه های آتی در صورت درخواست شرکت متقاضی در دیگر پروژه ها تعمیم خواهد یافت.

محسنی گفت: با توجه به اینکه  فعالیت های این بخش  متاثر  از برنامه های مرتبط با اجرای پروژه ها است  برای  استفاده  بهینه از ظرفیت ها  به نحوی برنامه ریزی شده که  متخصصان  بتوانند  با  تخصص های مختلف آشنا و در مواقع  تراکم کار در حوزه های مختلف  همکاری، همیاری و همپوشانی  داشته باشند.

وی افزود: در همین راستا رشد خوبی در مطالعات  زمین شناسی داشتیم و در یک سال اخیر با انتخاب نفرات مستعد، مجموعه تحت آموزش تخصصی مرتبط جهت  تفسیر و تحلیل نمودار های ویژه قرار گرفت و در نخستین گام تفسیر نمودارها در یکی از پروژه های عملیاتی توسط  متخصصان  این بخش  انجام شد..

رئیس اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران به همکاری با اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی در راستای تامین مدرس برای دوره های مرتبط با زمین شناسی اشاره کرد و افزود: رایزنی و بازاریابی با شرکت های دولتی و خصوصی در زمینه  ارایه خدمات تفسیر نمودارهای ویژه تصویر گر، نمودارهای ویژه صوتی دو قطبی برشی و تفسیر نمودارهای آزمایش فشار سازند و تولید و همچنین تفسیر نمودارهای ویژه  تشدید مغناطیس هسته ای، بخشی از فعالیت های این اداره در راستای استفاده از ظرفیت ها و داشته های تخصصی به شمار می آید.

گفتنی است اداره زمین شناسی شرکت ملی حفاری ایران در سال 87 فعالیت مستقل خود را با ارایه خدمات زمین شناسی به پروژه حفاری 1+12 در طرح توسعه بخش خشکی میدان گازی کیش آغاز کرد. این اداره همچنین از سال 1390 در پروژه های حفاری فازهای 14،17 و 18طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی همکاری کرده و خدمات زمین شناسی در اجرای طرح های حفاری 40 ،20 و هم اکنون 10 حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی حفاری و تعمیر 14 حلقه چاه در شرکت نفت و گاز اروندان را در دستور کار دارد. ارائه خدمات زمین شناسی در میدان های نفتی یاران جنوبی در غرب کارون در استان خوزستان، آذر در استان ایلام و یک حلقه چاه اکتشافی در صوفیکم در شمال کشور نیز از دیگر فعالیت های این اداره در سال های گذشته به شمار می رود.

23053/4

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری


کلمات کليدي
فرهاد محسنی، ملی حفاری، مناطق نفتخیز جنوب، دانشگاه صنعت نفت، توافق نامه، اداره زمین شناسی ملی حفاری
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
بیستمین کنگره ملی خوردگی ایران برگزار می‌شود
نفت با ‫اداره فرودگاه‌های خوزستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد
تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد تولیدی شرکت مارون در نیمه نخست امسال
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
سه‌شنبه 27 مهر 1400 17:09:10
nioc