شنبه 27 دی 1399   15:53:19
11:311398/8/11

صرفه‌جویی قابل توجه با تعمیر اساسی توربین ژنراتور منطقه بهرگان

معاون واحد تولید انرژی نیروگاه منطقه بهرگان گفت: با انجام اورهال و تعمیر اساسی یک دستگاه توربین ژنراتور T-1000، 750 کیلوواتی منطقه بهرگان توسط کارکنان این واحد، علاوه بر صرفه‌جویی قابل توجه، از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حسین خدادادی افزود: این اقدام با توجه به کمبودهای موجود و نیاز اساسی به توربین در منطقه و سکوها در سال رونق تولید بسیار مهم بوده و شاخص‌های مورد انتظار و استانداردهای لازم در آن کاملا رعایت شده است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به اینکه اورهال توربین‌ها هزینه بسیار بالایی دارد، این کار از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه معمولا در این گونه تعمیرات، برخی از قطعات مورد نیاز از خارج از کشور تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: خوشبختانه همکاران این واحد با تلاش مثال‌زدنی خود بدون نیاز به واردات هیچ‌گونه قطعه خارجی موفق به تعمیر اساسی این توربین شدند.

به گفته خدادادی، اقدام ارزشمند دیگر این واحد، موازی (PARALLEL) کردن توربین‌های منطقه بوده است.

وی در این باره گفت: با توجه به اینکه توربین‌های منطقه سال‌های طولانی پارالل نمی‌شدند و ما نمی‌توانستیم از توان بالقوه آنها استفاده کنیم، بنابراین تصمیم گرفتیم نسبت به موازی کردن توربین‌ها اقدام کنیم.

خدادادی تاکید کرد: بی‌تردید اگر می‌خواستیم این اقدام را برون‌سپاری کنیم، مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار زیادی بود؛ اما با مطالعه انجام شده و همکاری تیمی کارشناسان نیروگاه و ابزار دقیق، خوشبختانه این مهم تحقق یافت و دو توربین به طور همزمان در مدار قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه این توربین‌ها از اوایل انقلاب راه‌اندازی شده‌اند، ما نگران بودیم در صورت قطع برق، چگونه برق مورد نیاز مصرف‌کننده‌های با توان بالا را تامین کنیم که  با این اقدام دیگر نگرانی در این زمینه وجود ندارد. این پروژه در سال 97 آغاز شد و با تلاش شبانه‌روزی همکاران در خرداد 98 به پایان رسید.

خدادادی اقدام بزرگ دیگر این واحد را کار بر روی 5 دستگاه توربین‌ژنراتور قدیمی اعلام کرد و گفت: این توربین‌ها از نوع سولار متعلق به شرکت نفت و گاز پارس بوده و مدت‌های طولانی بدون استفاده مانده بودند که با رایزنی‌های انجام شده به منطقه بهرگان منتقل شده و کار تعمیر اساسی و راه‌اندازی دوباره آنها از دو ماه قبل آغاز شده است. در این پروژه با توجه به اینکه هیچ نقشه‌ای از این توربین‌ها وجود نداشت، همکاران این واحد دست به کار شده و نسبت به تهیه نقشه‌های مورد نیاز اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه توربین یکی از تجهیزات ارزشمند صنعت نفت است که قیمت بسیار بالایی دارد و بدون آن انجام عملیات تولید امکان‌پذیر نیست، گفت: انجام تعمیرات و راه‌اندازی این توربینها به نوعی یک کار ملی و بزرگ است و امیدواریم تا پایان سال دو دستگاه از این توربین‌ها را راه‌اندازی کنیم.

خدادادی ، تبدیل نقشه‌های کاغذی توربین‌های سولار به الکترونیکی که شامل چندین صفحه است را از دیگر اقدامات ارزشمند کارکنان این واحد عنوان کرد و گفت: این کار فرایندی بسیار سخت و زمان‌بر است، ولی مهندسان جوان این واحد موفق شدند با دقت و حوصله فراوان این کار بزرگ را انجام دهند و شرکت را از وجود نقشه‌های کاغذی که هر لحظه احتمال از بین رفتن آنها وجود دارد بی‌نیاز کنند.

وی تاکید کرد: این کار به قدری مهم است که حتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز پس از آگاهی از آن خواستار استفاده از این نقشه‌ها هستند.

خدادادی افزود: نمونه‌های شبیه‌ساز برای کارهای تست، تعمیر و سرویس قطعات حساس توربین که تامین آن در شرایط تحریم بسیار دشوار است نیز توسط این واحد ساخته شده و کشور از این بخش بی‌نیاز شده است. همچنین قطعات توربین‌های سکوی بهرگانسر که جز گران‌ترین و کمیاب‌ترین قطعات صنعت نفت است توسط کارکنان این واحد تعمیر و راه‌اندازی شده است.

وی افزود: واحد تولید انرژی منطقه بهرگان شامل تجهیزاتی مانند توربین‌ژنراتور، توربین‌پمپ‌ها و تجهیزاتی است که باید این دستگاه‌ها را پشتیبانی کنند. عمده‌ترین وظیفه ما در این واحد نگهداری از تاسیسات، استفاده درست و بهینه‌سازی این تجهیزات، همچنین تولید انرژی و پمپاژ نفت‌خام برای صادرات چه از طریق دریا (SBM) و چه از طریق خط لوله گوره است.

23630/4

منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره


کلمات کليدي
تعمیرات اساسی، بهرگان، نفت فلات قاره
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
پایان تعمیرات واحد نمک‌زدایی و بهره‌برداری دهلران
  • 1399/10/10 چهارشنبه پایان تعمیرات واحد نمک‌زدایی و بهره‌برداری دهلران
    مدیر عملیات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب گفت: تعمیرات اساسی در واحد نمک‌زدایی و بهره‌برداری قدیم دهلران با هدف حفظ، نگهداشت و استمرار تولید در قالب فعالیت تعمیراتی، با صرف بیش از ۴۵ هزار نفرساعت در کمتر از دو ماه با موفقیت پایان یافت.
تعمیرات اساسی مرکز جمع‌آوری شرقی خانگیران پایان یافت
آمادگی تاسیسات نار و کنگان برای تولید حداکثری گاز در زمستان
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید