دوشنبه 18 فروردين 1399   21:05:29
12:501398/10/14

تکمیل فاز اول طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی تا سال 1400

سرپرست طرح توسعه آزادگان جنوبی در شرکت متن گفت: فعالیت های مهندسی و اجرایی ساخت بزرگترین واحد فرآورش بالادستی صنعت نفت کشور به ظرفیت 320 هزار بشکه در روز آغاز شده و تا پایان سال 1400 آماده فرآورش تمام نفت تولیدی برنامه ریزی شده در آزادگان جنوبی خواهد بود. 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نصراله زارعی با اشاره به روند توسعه میدان آزادگان جنوبی، گفت: جهت تسریع در اجرای پروژه، اقلام و تجهیزات دیرتحویل آن "LLI"  که قبلا توسط شرکت متن و تماماً توسط سازندگان داخلی سفارش ساخت شده بود اغلب ساخته و به سایت حمل شده و مابقی دارای پیشرفت 65 الی 98 درصد هستند که نقش مهمی در کوتاه شدن زمان ساخت و بهره برداری واحد فرآورش مرکزی CTEP آزادگان جنوبی خواهد داشت. 

وی اظهار کرد: طرح آزادگان جنوبی به دلیل اهمیت، ارزش و مشترک بودن میدان همواره جز اولویت های شرکت ملی نفت ایران بوده و شاهد این ادعا افزایش تولید پلکانی و مرحله ای از میزان حدود 40 هزار بشکه در روز در سال 1392 به ظرفیت 140 هزار بشکه در روز در حال حاضر است.

زارعی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران هیچ گاه توسعه و افزایش تولید میدان مشترک آزادگان جنوبی را معطل شرکت های خارجی نگذاشته است، گفت: با تکیه بر توان پیمانکاران و سازندگان داخلی تاکنون بیش از 165 حلقه چاه حفاری، بیش از 70 درصد خطوط لوله جریانی و چند راهه ها و خطوط لوله اصلی اجرا و با استفاده از ظرفیت های فرآورش موجود در غرب کارون و اجاره یک واحد فرآورش سیار ظرفیت تولید به 140 هزار بشکه در روز رسیده است و چنانچه اتفاق آبگرفتگی و سیل نبود افزایش مرحله ای و پلکانی طبق برنامه قبلی ادامه می یافت.

وی افزود: نکته مهم در طرح آزادگان جنوبی توجه به ضرورت و دغدغه اصلی یعنی افزایش ضریب بازیافت مخزن است که شرکت ملی نفت ایران در تلاش است نسبت به کارگیری روش ها و تکنولوژی های نوین و به روز صنعت بالادستی دنیا نسبت به مراحل افزایش تولید IOR  و EOR که جز شرح کار فاز دوم توسعه میدان خواهد بود، نیز اقدام کند و اهتمام ویژه ای در این خصوص در حال انجام است.

سرپرست طرح میدان آزادگان جنوبی تصریح کرد: هزینه ایجاد ظرفیت تولید یک بشکه نفت خام در روز در این میدان کمترین هزینه در بین میادین مشابه توسعه داده شده دارد و از همه مهم تر که حداکثر استفاده از توان پیمانکاران و سازندگان و مشاوران داخلی در طرح آزادگان جنوبی محقق شده و از این حیث رکوددار است. 

زارعی افزود: طبق برنامه ریزی شرکت مهندسی و توسعه نفت، کلیه فعالیت های باقیمانده فاز یک توسعه میدان آزادگان جنوبی تا پایان سال 1400 تعیین تکلیف شده و به سرانجام خواهد رسید و در خلال اجرای این فعالیت ها شرح کار توسعه فاز دوم نیز نهایی خواهد شد.

2/28354

منبع: روابط عمومی شرکت متن


عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
میدان آزادگان جنوبی، شرکت متن، شرکت مهندسی و توسعه نفت
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
عملیات اجرایی بخش زودهنگام طرح ملی گوره-جاسک شبانه‌روزی در جریان است
دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ امضای قرارداد ساخت واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان آزادگان جنوبی
  • 1399/1/8 جمعه بخش سوم دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ امضای قرارداد ساخت واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان آزادگان جنوبی
    قرارداد واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره‌برداری (Build – Own – Operate) بهمن ماه 98 بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد. با بهره گیری از تأسیسات فرآورش پیش‌ساخته (Skid – Mounted)، امکان تولید سریع محصول از نفت خام با تجهیزات نفتی به‌صورت یک پکیج کامل وجود خواهد داشت. قابلیت انتقال و احداث سریع تجهیزات و همچنین امکان طراحی انعطاف‌پذیر و ماژولار سیستم بر اساس مشخصات نفت استخراج‌شده از چاه از دیگر قابلیت های استفاده از این روش است.
توزیع ۷ هزار بسته بهداشتی و آموزشی میان مردم همجوار خط لوله گوره-جاسک
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید