جمعه 15 اسفند 1399   03:36:40
12:171398/11/30
مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد:
افزایش جذابیت سرمایه گذاری؛ رویکرد اصلی نفت در قراردادهای B.O.O

مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران جزییات مربوط به قراردادهای احداث، مالکیت و بهره برداری (B.O.O) نفت خام را تشریح کرد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی  شرکت ملی نفت ایران، تالین منصوریان در نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در پروژه های فرآورش نفت خام که صبح امروز (چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه) در مجتمع آموزشی کوشک برگزار شد، ضمن تشریح رویکرد اصلی شرکت ملی نفت ایران در قراردادهای B.O.O گفت: رویکرد اخیر نفت در قراردادهای مبتنی بر احداث، مالکیت و بهره برداری بر مبنای جذابیت حداکثری در بخش سرمایه گذاری و تسهیم ریسک و منافع بین کارفرما و پیمانکار است.

وی محور اصلی این قراردادها را بر مبنای خرید خدمت عنوان و اضافه کرد: در قراردادهای مرتبط که به زودی مناقصات مربوط به آن ها برگزار خواهد شد، محاسبه مبلغ قرارداد بر مبنای چهار مولفه اصلی صورت خواهد گرفت.

منصوریان حق الزحمه مربوط به فرآورش نفت خام را اولویتی مهم در محاسبه مبلغ قرارداد برشمرد و گفت:  محاسبه حق العمل کاری بر مبنای تعداد بشکه های تحویلی نفت خام مورد انتظار انجام خواهد شد.

وی افزود: در این محاسبات، دوره بهره برداری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که حداکثر زمان در نظر گرفته شده برای این مهم ۱۰ سال است.

به گفته منصوریان، تعداد روزهای کاری انجام پروژه با در نظر گرفتن دوره های مربوط به تعمیرات اساسی و ظرفیت فرآورش روزانه نفت خام از مولفه های دیگر در محاسبه حق العمل کاری پیمانکاران خواهد بود.

وی همچنین بر حمایت همه جانبه صنعت نفت از شرکت های دانش بنیان و پیمانکاران توانمند داخلی تاکید کرد و گفت: تمهیداتی برای تسهیل سرمایه گذاری در قراردادهای مرتبط اندیشیده شده است که کمک موثری به شرکت های فعال در این حوزه خواهد بود.

منصوریان اضافه کرد: تضامین دریافتی یک ساله و قابل تمدید در پایان هر سال خواهد بود؛ در عین حال مقرر شده است تا ۲۵ درصد از حق الزحمه فرآورشی طی یک سال در قالب پیش خرید خدمات فرآورشی از سوی شرکت ملی نفت ایران پرداخت شود.

وی دوره قرارداد را ۱۱ سال عنوان کرد و افزود: برای حمایت از بخش خصوصی داخلی و کاهش ریسک حضور سرمایه گذاران، مدت زمان فاز نخست قرارداد را حداکثر ۱۲ ماه از تاریخ تنفیذ قرارداد در نظر گرفته ایم، حال آنکه به تجربه ثابت شده است که این زمان قابلیت کاهش به ۶ ماه را نیز دارد.

منصوریان تاکید کرد: مالکیت ۱۰۰ درصدی نفت خام و محصولات فرآورش شده با شرکت ملی نفت ایران است، با این وجود سعی شده است ساز و کار ترتیبی به صورتی باشد که شرکت های خصوصی در تمامی امور مربوط به طراحی و نصب تجهیزات و ... از آزادی کامل برخوردار باشند.

گفتنی است، قراردادهای B.O.O نوعی قرارداد بین المللی است که در آن سرمایه‌گذار خصوصی نسبت به ساخت، تملک، راه اندازی و نگهداری پروژه برای همیشه اقدام کرده و عوارض اجاره‌ها، مخارج و درآمد پروژه را جمع می‌کند.

به گزارش NIOC، نشست معرفی فرصت ها و چارچوب سرمایه گذاری در فرآورش نفت خام با حضور زهرا گودرزی؛ مشاور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، رضا دهقان؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه، فرخ علیخانی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، رامین قلمبر دزفولی؛ مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران و سایر مدیران و کارشناسان نفتی در محل مجتمع آموزشی کوشک برگزار شد.

4/12521
 
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
تالین منصوریان، مدیر سرمایه گذاری شرکت نفت، واحد فراورش سیار
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
طرح ورود به بازار LNG در نشست هم ‎اندیشی با بخش خصوصی بررسی شد
انتصاب مدیر سرمایه‎گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران
سرپرست مدیریت سرمایه‎گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران منصوب شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید