سه‌شنبه 31 فروردین 1400   09:19:41
11:551399/12/6

توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره بومی‌سازی شيرهای كنترلی در صنعت نفت

شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارشی با عنوان «بومي سازي شيرهاي كنترلي در صنعت نفت- قبل از تحريم به توليدكننده ايراني محل نمي گذاشتند» در خبرگزاری فارس توضیحاتی منتشر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی NIOC، شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارشی که با عنوان «بومي سازي شيرهاي كنترلي در صنعت نفت- قبل از تحريم به توليدكننده ايراني محل نمي گذاشتند» منتشر شد، ضمن رد مطالب عنوان‌شده، توضیحاتی به شرح زیر برای تنویر افکار عمومی ارائه داد:

1- ماهيت شيرهاي كنترلي به گونه اي است كه تجهيز فوق بر اساس اطلاعات فني هر پروژه طراحي، توليد و تست مي شود؛ از اين‌رو استفاده از كالا و خدمات شركت هاي سازنده داخلي در مدل جديد و الزام پيمانكاران صنعت نفت به تامين كالا از سازندگان ايراني مورد پيگيري قرار گرفت كه نتيجه آن حضور سازندگان داخلي در پروژه هاي بزرگ از جمله پالايشگاه گاز بيد بلند ، طرح گوره جاسك و ... است.

2- در گزارش مصاحبه با شركت رستاگروپ اشاره شده است: محصولات اين شركت در پروژه هاي مختلف صنعت نفت مورد استفاده  قرار مي گيرد ؛" .... اكنون سفارش ها را به صورت مستقيم دريافت مي كند و آنها را طراحي كرده و مي سازد. از آن سال به بعد بيش از 120 پروژه به ما سفارش شده است ...." كه حاكي از موفقيت برنامه راهبردي صنعت نفت در حمايت از شركت هاي سازنده داخلي است. 

3- با توجه به موارد مندرج در بند يك، وجود زيرساختهاي لازم در بخش فني و مهندسي و دانش فني، ساخت و توليد و در نهايت سامانه هاي آزمايشات عملكردي و تائيد طراحي، جزء لاينفك امكانات توليد شركت هاي سازنده شيرهاي كنترلي است. نصب و راه اندازي سامانه آزمايشات CV  كه جزء الزامات شركت هاي سازنده است، با تلاش هاي شركت رستاگروپ و حمايت هاي كارشناسان صنعت نفت در سال 1398 انجام پذيرفت. لذا ارجاع قرارداد در ابتداي فعاليت اين شركت با عمق ساخت داخل 30 درصد كه در متن گزارش به آن اشاره شده است، حاكي از حمايت هاي هوشمندانه وزارت نفت جهت توانمند سازي شركت رستاگروپ و تعميق عمق ساخت است.

4- در بخش توليد تجهيزات شيرهاي كنترلي نيز علاوه بر تكنولوژي مورد نياز جهت ساخت بدنه شير و قطعات داخلي شيرهاي كنترلي، توانائي  طراحي و ساخت عملكرد (ACTUATOR) و موقعيت دهنده ( POSITIONER) جزء توانمندي شركت هاي مدعي ساخت شيرهاي كنترلي است كه در اين زمينه نيز با حمايت هاي انجام پذيرفته، عملگر مورد نياز شيرهاي كنترلي در سال 1399 توسط شركت مذكور نيز ساخته شده است.

با توجه به مراتب فوق  و براساس گزارش تهیه شده از شرکت رستا گروپ، علیرغم  وجود تحریم های ظالمانه علیه کشور، در حال حاضر این تجهیز در داخل کشور به‌طور کامل تولید و در پروژه های صنعت نفت مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از تولیدات ساخت داخل با عمق ساخت منطبق بر توانمندی های شرکت های سازنده داخلی در سالیان گذشته حاکی از موفقيت چشمگير سياست هاي راهبردی وزارت نفت در حمايت از این شرکت و دیگر سازندگان توانمند داخلی است.

2/31096
کلمات کليدي
جوابیه ، بومی‌ سازی شيرهای كنترلی، ساخت داخل
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می‌کند
توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره طرح ملی انتقال نفت گوره-جاسک
توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره بومي‌سازی پمپ‌های درون‌چاهی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید