چهارشنبه 29 دی 1400   08:56:19
14:551400/3/24
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، مکمل چرخه توسعه کشور است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد نخستین پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت را اقدامی ارزشمند در مدیریت اقتصادی کشور در درازمدت ارزیابی کرد و گفت: ایجاد این پارک، تکمیل کننده چرخه توسعه کشور است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی آقا محمدی در آیین افتتاح پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت که امروز (دوشنبه، ۲۴ خردادماه) در محل پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت انجام شد، گفت: ایجاد این پارک نقشه راه فناوری برای توسعه ساخت داخل بوده و ارتقای فعالیت کشور در حوزه نفت و گاز در بین کشورهای منطقه را به دنبال خواهد داشت.

وی از تجهیز صنعت نفت به سلاح علم و فناوری به عنوان یکی از نقاط قوت این صنعت بنیادین یاد کرد و افزود: امروز در سطح کشور، ظرفیت های خوبی در حوزه صنایع نفت و گاز فراهم شده است؛ اما آنچه مسلم است اهمیت نیروی انسانی متخصص برای ارتقای سطح عملکردی ایران در درازمدت است.

به گفته آقامحمدی، ایران طی سی سال آینده به بحران پیری جمعیت انسانی مبتلا می شود و از این روی لازم است تا تمهیدات لازم برای نهادینه سازی دانش فنی و بکارگیری آن در جهت افزایش ثروت عمومی کشور اندیشیده شود.

وی همچنین از ارتقای سطح سازندگان داخلی صنعت نفت به عنوان یکی از راهبردهای اساسی در توسعه کشور نام برد و اضافه کرد: امروز شاهد توان افزایی شرکت های داخلی در حوزه صنعت نفت هستیم؛ نمونه بارز آن امضای قراردادهای ساخت مجتمع های پتروشیمی به ارزش 3.2 میلیارد یورو در جزیره کیش است؛ این در حالی است که 2.5 میلیارد یورو از مبالغ قراردادی به ساخت داخل اختصاص داشته و در قالب امضای قرارداد با 57 شرکت داخلی تعریف شده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور 9 دانشگاه و مرکز علمی کشور در حوزه مطالعات مخازن نفتی و گازی کشور نیز گفت: صنعت نفت جای مناسبی برای جذب دانش سرمایه انسانی به شمار می رود و لازم است تا از تمامی امکانات موجود برای توسعه تکنولوژی و فناوری در این حوزه استفاده شود.

لزوم تخصیص درآمدهای نفتی برای توسعه

آقامحمدی در خصوص اهمیت مدیریت درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و فرآورده های حاصل از آن نیز گفت: لازم است در این حوزه از خام فروشی نفت جلوگیری شود و درآمدهای حاصل از این صنعت بنیادین در خدمت توسعه آن قرار گیرد.

وی متذکر شد: هم اکنون بر اساس دو برنامه اعلام شده، امکان تولید روزانه 6 و 7.4 میلیون بشکه نفت در روز برآورد شده است؛ چنانچه امکان تولید روزانه 7.4 میلیون بشکه را در نظر داشته باشیم، بدین معناست که با 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری، حدود 1500 میلیارد دلار منابع برای کشور ایجاد خواهد شد که رقم بسیار مطلوبی است.

آقامحمدی اظهار کرد: افزایش تولید نفت تنها درصورتی که وارد بخش غیر دولتی شود می تواند به عنوان منبعی برای توسعه کشور در آینده قلمداد شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در صورت دستیابی به این منابع لازم است طی 25 سال آینده عواید ناشی از آن در بخش خصوصی و در چارچوب برنامه های توسعه ای کشور سرمایه گذاری شود.

آقامحمدی افزود: با عنایت به اهمیت راهبردی صنعت نفت و مبدا اعمال تحریم ها در نقشه راه غرب، از ابتدا برنامه ریزی مدونی برای توسعه این بخش در کل نظام انجام شده بود؛ به طوری که در قوانین مربوط به اقتصاد مقاومتی، موضوع صنعت نفت به عنوان مهمترین بخش از این سیاست ها و با در نظرگرفتن تمامی جزییات به تصویر کشیده شده است.

وی در پایان بر اهمیت راهبردی توسعه فناوری در صنعت نفت به عنوان دورنمای توسعه اقتصادی کشور اشاره و تاکید کرد: ایجاد پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، مقدمه ای برای تحقق راهبردهای توسعه ای در کشور است که باید به صورت ضربتی نهادینه و اجرایی شود.

بر اساس این گزارش، آیین افتتاح پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت امروز (دوشنبه، ۲۴ خردادماه) برگزار شد. در این مراسم پنج موافقت نامه ایجاد مرکز نوآوری و رشد دانشگاهی فناورانه میان پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با مراکز علمی و دانشگاهی و یک موافقت نامه گرنت فناورانه نیز با وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری منعقد شد.

درمراسم افتتاح این پارک، بیژن زنگنه، وزیر نفت، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و روسا و نمایندگان دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه سمنان و رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حضور داشتند.

26213/4
کلمات کليدي
پارک نوآوری و فناوری صنعت ‌نفت، علی آقامحمدی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
استارت‌آپ‌ها آینده ایران هستند، برای توسعه آن دریغ نمی‌کنم
پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت ۵ موافقت‌نامه همکاری امضا کرد
ضرورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و فناوری
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 29 دی 1400 08:27:27
nioc