یکشنبه 14 خرداد 1402   05:06:16
15:311400/7/18

پروژه لرزه‌نگاری دو بعدی دشت‌کوه آغاز شد

پروژه لرزه‌نگاری دو بعدی دشت‌کوه با حضور مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در محل خط 14 لرزه نگاری این پروژه آغاز شد.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني شرکت ملی نفت ایران، مدیر اکتشاف این شرکت امروز (یکشنبه، 18 مهرماه 1400) با اشاره به اهمیت پروژه لرزه‌نگاری دو بعدی دشت‌کوه، گفت: در بحث اکتشاف و علوم زمین یکی از مسائل مهم داده‌های ژئوفیزیکی است و بدون این‌ها امکان صحیح، دقیق و علمی اکتشاف و به دنبال آن توسعه و تولید امکان پذیر نیست. 

سیدصالح هندی اظهار کرد: در چند سال گذشته با مدیران طرح‌ها، پروژه‌های بسیاری تعریف شد به نحوی که اکنون با افتخار می گوییم ۶ پروژه فعال ژئوفیزیکی و ۳ پروژه فعال پردازش داده ها داریم و ۹ عنوان هم در مرحله مناقصه است که برای صنعت نفت خبر خوبی است؛ همچنین این پیوستگی رعایت می شود و پیمانکاران می توانند برنامه ریزی کنند. 

وی با اشاره به اینکه پروژه های بزرگ دیگری نیز در آینده داریم، افزود: واقعیت این است فکر می کنیم میدان بزرگی برای کشف نداریم و هرچه جلوتر می رویم کشف منابع سخت تر می شود؛ یکی از ابزارهایی که در این موضوع به صنعت نفت کمک شایانی می کند داده های ژئوفیزیکی است که هرچه برداشت بیشتری داشته باشیم حائز اهمیت خواهد بود؛ این داده ها برای شناسایی اهداف عمیق تر، کوچک تر و پیچیده تر و تله های مرکب می‌تواند کمک کند که برای اجرای همه‌ این‌ها احتیاج داریم به داده های ژئوفیزیکی؛ به همین دلیل باید با سرعت بیشتر پروژهای جدید هم تعیین تکلیف شوند.

هندی افزود: امیدوارم این پروژه مانند سایر پروژه هایی که با این پیمانکار اجرا شد با کیفیت عالی انجام شود؛ معتقدم یک مهندس اکتشاف باید از اول تا ترک میدان درگیر کار باشد که خوشبختانه این مساله را در مدیریت اکتشاف شروع کردیم و در مناطقی که چاه حفر می شود، واحدهای  بهره‌برداری را مطلع می سازیم تا اگر آمادگی داشته باشند چاه را تحویل بگیرند؛ مثلا در چاه گناوه دکل را نگه داشتیم و مناطق نفت خیز جنوب در حال تکمیل چاه است؛ البته این همکاری بستگی به استقبال شرکت‌ها نیز دارد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در چند سال گذشته یک ماموریت جدید برای اداره مهندسی نفت تعریف کردیم و بعد از عملیات حفاری در حین گزارش کشف، یک گزارش مقدماتی طرح توسعه میدان می نویسیم و همین سبب می شود اطلاعات کامل تر باشد. 

* پروژه دشت‌کوه در استان‌های مختلفی گسترده شده است


رئیس اداره ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در مراسم افتتاحیه عملیات این پروژه گفت: این قرارداد با شرکت خدمات مهندسی نفت کیش به ارزش 750 میلیارد تومان در اردیبهشت و خردادماه سال جاری با پشتیبانی و پیگیری فراوان به امضا رسید.

پیرویان گفت: پروژه دشت‌کوه در استان‌های مختلفی گسترده شده و در نوع خود از بزرگترین پروژه هایی است که قرارداد آن منعقد شده و به مرحله اجرا رسیده است؛ این پروژه در استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و کهگلویه و بویر احمد اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مجموع با پروژه پیچیده ای مواجه هستیم که امیدواریم با توجه به کوهستانی بودن و شرایط پیچیده آن، بدون مشکل انجام شود، گفت: برداشت داده‌های لرزه‌نگاری در این پروژه به صورت دو بعدی و مطالعات اکتشافی اولیه در محدوده لرستان – ایلام است.

پیرویان افزود: این منطقه پتانسیل اکتشافی زیادی دارد و ما با توجه به پیچیدگی‌های زمین شناسی موجود از شرکت پیمانکار انتظار داریم در برداشت داده ها توجه بیشتری به کیفیت موضوع داشته باشد و انتظار این است که با توجه به پیچیدگی‌های زمین و با تغییر پارامترها حین اجرای کار این کیفیت مدنظر گرفته شود.

* سختگیری‌ها در اجرای پروژه موجب ارتقای بدنه پیمانکاری می‌شود

مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی نفت کیش نیز در این مراسم با بیان اینکه از حضور گرم و صمیمانه مدیران و مدیریت اکتشاف و از سختگیری هایی که در اجرای این پروژه انجام می دهند، تشکر می‌کنم، گفت: واقعیت این است ما از این سختگیری ها استقبال می‌کنیم زیرا به نفع پروژه بوده و موجب ارتقای بدنه پیمانکاری شده و معمولا باعث رشد استانداردها در طول پروژه و همچنین به نفع خدمت به کشور خواهد شد؛ البته سختگیری ها همراه با همدلی در اجرای پروژه بوده و انتظار و باورمان این است که آنچه به ما دیکته می‌شود برای رسیدن به اهداف مشترک باشد که همانا اجرای بهینه و باکیفیت پروژه است.

بهبهانی نیا افزود: درمورد کیفیت داده‌ها نیز برای اینکه بتوانیم کار را با کیفیت انجام دهیم ضمن ملاحظات معمول کارفرمایی، فعالیت های دیگری نیز باید انجام شود. یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که فعالیت‌هایی که در صنعت نفت از اکتشاف تا تولید انجام می دهیم، به هم پیوسته باشد. هیچ فعالیتی مستقیم نیست و هرفعالیتی که انجام می دهیم در مرحله بعد یک استفاده کننده دارد و ما باید بدانیم آیا این اطلاعات برای استفاده کننده بعدی مناسب است یا خیر؟ لذا باید یکسری ملاحظات در برداشت داده های لرزه نگاری را مدنظر قراردهیم.

وی اظهار کرد: خوشبختانه در مجموعه ما همه این زنجیره‌ها وجود دارد و من فکر می‌کنم اگر امکان داشته باشد از مرحله نخست اکتشاف تا زمان طرح توسعه کنار مدیریت اکتشاف باشیم، یک کار ملی و ارزشی صورت خواهد گرفت؛ تشخیص اینکه توسعه یک میدان ارزش دارد یا نه، به صورت زنجیره ای توسط این شرکت قابل انجام است.

بهبهانی نیا تصریح کرد: سعی می کنیم با این نگاه این پروژه را انجام دهیم که وقایع بعدی در نتیجه امروز دخیل باشند و قطعاً صنعت نفت از این نوع فعالیت سود می‌برد.

براساس اين گزارش، لرزه‌نگاری دشتکوه در 2200 کیلومتر برداشت داده های 2 بعدی در مدت 24 ماه و در استان‌های لرستان ایلام و خوزستان و کهگلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر و هرمزگان توسط شرکت خدمات مهندسی نفت کیش (زیرمجموعه اویک) اجرا می‌شود.

4/32255

منبع: روابط عمومی مدیریت اکتشاف


کلمات کليدي
لرزه نگاری دو بعدی، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، اکتشاف نفت و گاز
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران منصوب شد
تکمیل پروژه‌های گرانی‌سنجی و مغناطیس‌سنجی دشت‌آبادان و کپه‌داغ
حدیثی از کاشفان میدان نفتی آذر
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
پنجشنبه 11 خرداد 1402 16:01:33
nioc