یکشنبه 14 خرداد 1402   05:17:54
15:041400/8/3

عملیات تعمیراتی از افت تولید گاز در تنگ‌بیجار جلوگیری کرد

با تعمیر چاه شماره ۳ میدان گازی تنگ‌بیجار، از افت روزانه بیش از یک‌ میلیون مترمکعب گاز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب جلوگیری شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب با اعلام اینکه عملیات تعویض تاج چاه شماره ۳ تنگ‌بیجار بدون حضور دکل تعمیراتی با موفقیت انجام شده، گفت: عملیات تعمیراتی تاج چاه یادشده در حداقل زمان ممکن و با صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای به انجام رسیده است.

علی رضایی افزود: متخصصان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب با رعایت کامل الزامات ایمنی و به حداقل رساندن مخاطره‌ها بالا در انجام این عملیات که نیاز به استقرار دکل حفاری دارد، موفق به تعویض تاج چاه شدند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب  با بیان اینکه در صورت استقرار دکل حفاری، نیاز به خارج کردن چاه از مدار تولید به‌مدت دست‌کم سه ماه و از دسترس خارج شدن حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز در آستانه فصل زمستان بوده است، عنوان کرد: خوشبختانه در این عملیات با تأمین کالا از منابع داخلی شرکت و عدم آماده‌سازی محوطه برای استقرار و برپایی دکل که مستلزم صرف هزینه‌های چند میلیارد تومانی بود، اقدام شایسته‌ای انجام شد.

رضایی با تقدیر از گروه‌های ستادی و عملیاتی در انجام این تعمیرات گفت: این عملیات با برنامه‌ریزی و اجرای مدیریت امور فنی و خدمات فنی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب با هماهنگی امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و همکاری گروه‌های فنی بخش خصوصی، شرکت حفاری شمال، شرکت نفت و گاز شرق و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب انجام شد.

مرکز بهره‌برداری تنگ‌بیجار و کمانکوه با تأمین بخشی از گاز غرب کشور در فصل سرما در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد. فاز اول این مرکز در سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید. ظرفیت این مرکز فرآورش روزانه ۷ میلیون مترمکعب گاز است که پس از جمع‌آوری، به پالایشگاه گاز ایلام ارسال و میعانات گازی نیز با یک خط لوله ۶ اینچ به پالایشگاه ایلام منتقل می‌شود.

1/32337

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
میدان گازی تنگ بیجار، شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
تحقق برنامه تولید نفت و گاز غرب در نیمه نخست ۱۴۰۰
پایان تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار
  • 1400/7/8 پنجشنبه پایان تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار
    تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار با هدف افزایش ضریب اطمینان تجهیزات فرآیندی، صیانت از سرمایه‌های ملی و حفظ توان تولید گاز غرب کشور در زمستان طي مدت زمان کمتر از یک ماه با موفقیت پایان یافت.
انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی شیرهای ایمنی درون‌چاهی در نفت و گاز غرب
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
پنجشنبه 11 خرداد 1402 16:01:33
nioc