جمعه 8 بهمن 1400   11:53:43
21:101400/9/7

امضای قرار سه‌جانبه سوآپ گاز بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان

قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران با حضور روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این قرارداد سه جانبه با حضور سیدابراهیم رئیسی و الهام علی‌اف، روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.
 
بر اساس این قرارداد که شامگاه یکشنبه(۷ آذرماه) پس از پایان دیدار دوجانبه روسای جمهوری دو کشور، توسط وزرای نفت ایران و آذربایجان امضا شد، قرار است سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران انتقال یابد.

* قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز از اول زمستان عملیاتی می‌شود

وزیر نفت از عملیاتی‌ شدن قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به آذربایجان از خاک ایران از اول فصل زمستان خبر داد.

جواد اوجی پس از امضای قرارداد سه‌جانبه گاز در گفت‌وگوی زنده با بخش خبری شبکه اول سیما اظهار کرد: از حدود دو ماه پیش مذاکره با ترکمنستان و آذربایجان در بحث تجارت گاز آغاز شد که در این سفر منجر به امضای قرارداد سوآپ سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان به سمت آذربایجان از مرز آستارا شد.

وی با اشاره به اینکه از دی‌ماه ۱۳۹۵ واردات گاز از ترکمنستان قطع شده بود، اظهار کرد: قرارداد سه‌جانبه گازی ایران، ترکمنستان و آذربایجان از اول زمستان عملیاتی می‌شود.

اوجی سهم ایران از تجارت گاز در منطقه را کمتر از ۲ درصد عنوان کرد و گفت: این قرارداد به تأمین سوخت زمستانی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، گلستان و سمنان کمک می‌کند.

۲/۳۲۴۹۸
کلمات کليدي
سوآپ، سوآپ گاز، ترکمنستان
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
راهکارهای گسترش همکاری‌های نفتی ایران و ترکمنستان بررسی شد
عزم راسخ نفتی ها برای اعتلای نام ایران
سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
پنجشنبه 7 بهمن 1400 17:41:52
nioc