یکشنبه 4 مهر 1400   10:28:40
13:001391/6/15
زنگ خطر کمبود نیروی انسانی در صنایع نفت جهان به صدا درآمد؛
فقر متخصص، ستاره نفتی غرب را بی فروغ می کند

در حالی که هر روز اخبار تازه ای از اکتشاف های جدید نفت و گاز اعلام می شود اما در غرب که پیشتر مهد صادرات نیروی متخصص صنعت نفت محسوب می شد پدیده ای تحت عنوان فقر متخصص نفت و گاز در حال شکل گیری است.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت، بهبود در بخش تکنولوژی و یافته های محصولات هیدروکربنی، به رشد سوخت در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز، کمک کرده است؛ اما یافتن نیروهای شایسته مشکلی است که برخی بخش های عملیاتی شرکت ها با آنها مواجه هستند.

بر اساس گفته های رون نیکلسون، مدیر نیازهای جهانی کلاور گلوبال سلوشن با اکتشافات جدید که دائما انجام می گردد، مشکل اصلی پیدا کردن افراد فنی متخصص برای پیشبرد این پروژه ها است. نیکلسون در سمینار "درک چالش های جذب" نیرو که در 7 آگوست (سه شنبه 17 مرداد) برگزار گردید عنوان کرد که به عقیده وی، مناطق کلیدی وجود دارند که شدیدا به مدیریت قوی نیروی کار و تحول نظام های دهه پیش نیاز دارند. وی با اشاره به دوره ی دهه 1980 تا اواسط دهه 1990 میلادی که آن را "دوران تحول عظیم کارکنان" نامید، افزود: صنعت در این دوران شاهد مهاجرت نیروهای بالقوه به خاطر قیمت های پرنوسان نفت بود.

وی یادآور شد:دیگر دانش آموزان فرهیخته به دنبال دانشگاه های برجسته در ریاضیات و علوم پایه که به دنبال راه یافتن به صنعت نفت و گاز باشند نیستند، به جای آن، آن ها به دنبال  رشته های سلامت و بهداشت و تجارت همچون شرکت های دات کام هستند.

به گزارش سایت تحلیلی نفت E&P نیکلسون گفت: "ما تقریبا یک نسل را از دست دادیم، و نصف استعدادهای برجسته نیز به سادگی به سمت دیگر زمینه ها رفتند". همزمانی این تغییر، با پیر شدن نسل بچه های انفجار جمعیت بعد از جنگ جهانی دوم، که انتظار می رود در سال 2018 از این صنعت خارج شوند، می تواند تاثیر عظیمی بر صنعت داشته باشد. و نهایتا اینکه تعداد افراد بازنشسته خیلی بیشتر از افرادی هستند که به این صنعت وارد می شوند".

به گفته ی نیکلسون، نیروهای مورد نیاز بسته به نوع شرکت ، چه شرکت های مستقل خصوصی و چه شرکت های دولتی متفاوت هستند. شرکت ها نمی خواهند برای کمبود نیرو، پروژه هایشان را متوقف کنند، اما قطعا آن ها را به تاخیر می اندازند.

بر اساس این گزارش، وی همچنین اشاره کرد که در اغلب موقعیت های تجاری تقریبا 80 درصد نتایج توسط تنها 20 درصد از نیروهای فعال در زمینه نوع کار و سرعت انجام آن مطرح هستند. این 20 درصد می توانند نماینده همه ی آن 80 درصد باقی هم باشند. در زمان یافتن نیرو، پیدا کردن این افراد در بین باقی کار بسیار مشکلی است و به عقیده ی وی آنها فوق ستاره ها هستند و کسانی هستند که شرکت هایی همچون ای اند پی را جلو می برند. شرکت های کاریابی باید کاملا از این مسائل آگاه باشند، همانطور که باید بدانند چطور نسبت به بازیگران کلیدی واکنش نشان داده و وظایف کاری آنها را درک کرده و بدانند شرکت چطور فرایند پروژه ها را مدیریت می کند.
 
همچنین بخش های استخدام شرکت ها نیز باید تفاوت های کاری را درک کنند، چرا که بسیاری از شرکت ها برای یک کار مشخص از عناوین مختلف استفاده می کنند. همچنین تفاوت در پرداخت برای یک کار مشخص می تواند نیرو را از یک شرکت به شرکت دیگر، با پرداخت بیشتر ترغیب کند.

 به عقیده وی بازار جذب نیروی کار بسیار داغ است، و حداقل برای 10 سال آینده ما کمبود نیروی متخصص داریم. اما اگر مقامات شرکت ها نسبت به این موضوع آگاه شده و به دنبال راه حل باشند، می توان این مشکل را بر طرف کرد.

بدنبال این گزارش آمده: البته آمار روند استخدام رو به بهبود است. تعداد متخصصان پتروشیمی استخدام شده در امریکا رو به رشد است. تقریبا 28 هزار مهندس در امریکا بر اساس تخمین های دفتر آمار کار که در ماه می 2010(اردی بهشت – خرداد) انجام شده است، مشغول به کار بوده اند که این آمار از 15هزار نفر شش سال قبلش خیلی بیشتر است.

شماره خبر: 7/12530

کلمات کليدي
جذب نیرو نفت، استخدام نیرو، کمبود نیرو، شرکت خصوصی، شرکت دولتی، شرکت های نفتی، جذب نیرو
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
خواسته‌های صنفی کارگران شاغل در شرکت‌های نفتی بررسی شد
سود ۴۶ میلیارد دلاری شرکت‌های بزرگ نفتی در ۳ ماه ۲۰۲۱
آگهی استخدام در شرکت‎های تابعه وزارت نفت منتشر شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
یکشنبه 4 مهر 1400 10:08:02
nioc