دوشنبه 18 فروردين 1399   20:25:24
11:451392/10/3
بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی:
بازار انرژی در سال 2014 میلادی، تعطیلی پالایشگاه ها را تجربه خواهد کرد

آژانس بین المللی انرژی (IEA) از تعطیلی پالایشگاه ها طی سال آتی میلادی (2014) خبر داد و اعلام کرد این امر بر افت و خیز بهای نفت تاثیر بسزایی خواهد داشت.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در آخرین گزارش منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی آمده است: میزان تقاضا برای نفت طی سال 2013 میلادی روزانه 130 هزار بشکه بوده است.

بنا بر اعلام سایت IEA ، آژانس بین المللی انرژی برآورد می‌کند که مصرف جهانی سوخت‌های مایع، در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، از میزان عرضه آن سبقت گرفته و نتیجه آن برداشت متوسط روزانه به میزان 0.3 میلیون بشکه در روز از ذخایر بوده است و این از متوسط برداشت از ذخایر در ماه‌های جولای و اوت  کمتر بوده است.

همچنین مصرف جهانی سوخت‌های مایع در طول ماه‌های سپتامبر و اکتبر به طور متوسط  0.5 میلیون بشکه در روز از متوسط آن در 60 روز قبل از آن، پائین‌تر بود که با روند فصلی آن مطابقت دارد، چرا که ماه‌های سپتامبر و اکتبر، پایان فصل رانندگی در ایالات‌متحده و نیز فصل کاهش تقاضای سوخت نیروگاهی برای تولید برق در منطقه خاورمیانه است.

بر اساس این گزارش، ظرفیت مازاد تولید نفت‌خام در سطح جهان در طول 2 ماه مورد بررسی، 1.8 میلیون بشکه در روز بود که به طور متوسط  از 2 ماه پیش از آن، 0.2 میلیون بشکه بیشتر بود، اما هنوز 0.3 میلیون بشکه در روز از سطح سال گذشته آن پائین‌تر بود. تخمین ظرفیت‌های مازاد موثر شامل ظرفیت مازاد موجود در ایران که به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا کمتر از ظرفیت فنی خود تولید می‌کند، نیست.

این گزارش افزود: متوسط تولید سوخت‌های مایع ایران در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، 3.5 میلیون بشکه در روز بود که 2.8 میلیون بشکه آن نفت‌خام  و بقیه میعانات‌گازی بود. میزان تولید سوخت‌های مایع ایران در سطحی کاملا پائین‌تر از متوسط سه سال گذشته آن که 4 میلیون بشکه در روز بود، باقی‌ماند. متوسط تولید ایران در این 2 ماه،  0.2  میلیون بشکه در روز بالاتر از متوسط دوره مشابه در سال گذشته بود و این وضعیت ناشی از تحریم‌هایی است که از سال 2012 بر صادرات نفت ایران تحمیل شده است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا تنها شامل واردات نفت ایران نمی‌شود، بلکه شرکت‌های بیمه‌ را هم شامل می شود و نتیجه آن کاهش شتابان تولید نفت ایران در ماه‌های بعد از آن بوده است.


شماره خبر:8/15698
کلمات کليدي
آژانس بین المللی انرژی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
افت قیمت نفت عامل بیکاری ۵۰ میلیون نفر
کند شدن رشد تقاضای نفت از ۲۰۲۵
آمریکا بازار نفت را در ۲۰۱۹ دچار مازاد عرضه می‌کند
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید