دوشنبه 7 مهر 1399   08:00:35
13:361396/5/30
توتال مالک جدید بخش نفت و گاز مرسک دانمارک

شرکت دانمارکی مولر- مرسک برای فروش واحد نفت و گاز خود – مرسک اویل- به توتال فرانسه در قراردادی به ارزش ۷.۴۵ میلیارد دلار به توافق رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تحت این قرارداد، توتال ۹۷.۵ میلیون سهم یا حدود ۳.۸ درصد از سهام خود به ارزش ۴.۹۵ میلیارد دلار را به مرسک منتقل خواهد کرد و همچنین ۲.۵ میلیارد دلار اوراق کوتاه مدت مرسک را خریداری خواهد کرد.
بر پایه این خبر، مرسک که مالک تأسیسات گسترده‌ای در آب‌های دریای شمال به شمار می رود و در صنعت نفت و گاز نامی معتبر است، قرارداد واگذاری شامل انتقال حوزه نفت و گاز به همراه تمامی تجهیزات است که در قبال دریافت سهام توتال ، به این غول فرانسوی تحویل داده می‌شود.
مرسک اعلام کرد قصد دارد بخشی از پولی که از سهام توتال دریافت کرده است را در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در قالب سود سهام به سهامدارانش پرداخت کند. این شرکت "مرسک اویل" را به توتال می‌فروشد تا به سایر فعالیت‌های خود از جمله کشتیرانی متمرکز شود.
به گزارش سایت خبری "سی ان بی سی"، این قرارداد در سه ‌ماهه نخست سال ۲۰۱۸ (زمستان۹۶) امضا و اجرایی خواهد شد و گفتنی است  ارزش سهام مرسک از لحظه اعلام این خبر، ۳/۷۵ درصد رشد کرده است.
توتال فرانسه که در نفت و گاز خاورمیانه حضوری گسترده دارد و اخیرا برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، قراردادی ۵ میلیارد دلاری با ایران امضا کرده، با استفاده از فرصت ایجاد شده در بازار نفت در حال توسعه خود است و خرید مرسک نیز گامی بزرگ در این مسیر برآورد می‌شود.

شماره خبر: 23789/8
کلمات کليدي
مرسک، توتال، خرید سهام
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
کاهش درآمد ۱۲ میلیارد دلاری توتال با سقوط قیمت نفت
ابررایانه جدید توتال برای کشف سریع‌‎تر و ارزان‌‎تر نفت
شرایط خاص اتحادیه اروپا برای فعالیت توتال در ایران
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید