دوشنبه 5 اسفند 1398   18:12:59
16:271398/5/8
تهدیدها برای عرضه نفت می‌تواند ظرفیت مازاد را به چالش بکشد

تهدیدهای کنونی برای عرضه نفت در شرایطی که اوپک عرضه خود را کاهش داده، ممکن است ظرفیت مازاد در بازارهای جهانی را به چالش بکشد.


به گزارش خبرگزاری پلاتس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‌تدریج عرضه نفت را در بازارهای جهانی محدود می‌کند و ظرفیت مازاد خود را افزایش می‌دهد، اما تهدیدهای ناشی از خطای محاسباتی در سیاست‌ها و همچنین رویدادهای مختل کننده در خاورمیانه، در حال افزایش هستند.

در شرایطی که عربستان به محدودیت تولید خود برای دستیابی به قیمت بالای نفت ادامه می‌دهد، برخی تحلیلگران باور دارند که دیر یا زود، سهمیه‌بندی تولید اوپک موجب می‌شود بازار در برابر تنش‌های ژئوپولیتیک آسیب‌پذیر شود.

پال شلدن، از مشاوران ارشد مؤسسه پلاتس، اعلام کرد اگرچه کاهش تولید اوپک موجب شده است عرضه مازاد این سازمان برای جبران اختلال احتمالی در بازار نفت بیشتر شود، این ظرفیت مازاد از دوره‌های پیشین بحران در بازار، مانند سال ۱۹۷۹ میلادی و سال ۱۹۹۰ میلادی، کمتر است.

شلدن اعلام کرد حتی با وجود کاهش تولید اوپک و متحدانش، ظرفیت مازاد اکنون بسیار کمتر از دوره‌های یادشده است و از این جهت، بازارها در برابر یک رویداد ژئوپولیتیک گسترده و مختل‌کننده، آسیب‌پذیر هستند.

طبق برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، اوپک ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید قابل دسترسی در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی داشته است و بیش از ۲ میلیون بشکه در روز از این ظرفیت مربوط به عربستان است.

این رقم، حدود سه درصد از تقاضای جهانی نفت است. اگرچه این ظرفیت مازاد اندک است، نسبت به ظرفیت مازاد یک میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی بهبود یافته است.

2/27130

منبع: شانا


کلمات کليدي
عرضه نفت، اوپک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
سفیر ایران و دبیرکل اوپک تحولات بازار نفت را بررسی کردند
نشست اضطراری کارشناسان اوپک و غیراوپک درباره ویروس کرونا
احتمال تشدید کاهش تولید اوپک در پی تأثیر ویروس کرونا بر قیمت نفت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید