پنجشنبه 3 مهر 1399   01:55:35
09:541398/9/12
افتتاح خطوط لوله گازی استراتژیک با حضور پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی وی بر راه اندازی خط لوله‌ای که گاز طبیعی را از سیبری به شمال شرق چین منتقل کرده و روابط سیاسی میان مسکو و پکن تقویت می‌کند، نظارت کردند.


به گزارش رویترز، آغاز انتقال گاز از طریق خط لوله "قدرت سیبری" (Power of Siberia)، منعکس‌کننده تلاش‌های مسکو برای چرخش به سمت شرق با هدف تعدیل تاثیر تحریم های مالی غربی هستند که در سال ۲۰۱۴ بر سر الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه وضع شدند.

این اقدام موقعیت روسیه به عنوان بزرگترین بازار صادراتی چین را تحکیم کرده و برای روسیه بازار جدید بزرگی خارج از اروپا ایجاد می‌کند. همچنین این خط لوله در شرایطی راه اندازی می‌شود که مسکو امیدوار است دو پروژه انرژی بزرگ دیگر شامل خط لوله نورد استریم ۲ و خط لوله ترک استریم را راه‌اندازی کند. نورد استریم ۲ خط لوله گازی است که از بستر دریای بالتیک احداث شده و تا آلمان امتداد پیدا می‌کند و ترک استریم هم به ترکیه و جنوب اروپا می‌رود.

کرملین روز دوشنبه اعلام کرد پوتین قرار است هشتم ژانویه برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به این کشور سفر کند و طی این سفر خط لوله گازی ترک استریم را افتتاح خواهد کرد.

خط لوله "قدرت سیبری" به طول سه هزار کیلومتر گاز را از میادین چایاندینسکوی و کوویتکا در شرق سیبری منتقل خواهد کرد. انتظار می‌رود این پروژه که سه دهه ادامه خواهد داشت، ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد برای روسیه به همراه داشته باشد.

پوتین که از طریق ارتباط ویدیویی از منطقه سوچی بر راه اندازی خط لوله "قدرت سیبری" نظارت داشت، گفت: این یک رویداد تاریخی نه برای بازار جهانی انرژی بلکه برای همه ما، روسیه و چین است. این گام همکاری استراتژیک روسیه-چین در زمینه انرژی را به سطح کیفی جدیدی می‌رساند و ما را به همراه شی جین پینگ، رئیس جمهور چین برای عملی کردن هدف رساندن تجارت دو جانبه به ۲۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ نزدیک می‌کند.

 این خط لوله به هیلونگ جیانگ که در مرز روسیه است رسیده و به جیلین و لیااونینگ که قطب غله چین است، امتداد پیدا می‌کند.

8/28097
کلمات کليدي
ولادیمیر پوتین، خط لوله قدرت سیبری
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید