پنجشنبه 3 مهر 1399   01:37:06
10:191398/10/9
سلطه سیاسی و اقتصادی روس‎ها بر قطب شمال

در حالی که جهان سرگرم جنگ های تجاری و پویایی های ژئوپلیتیکی است ، روسیه بی سر و صدا، نفوذ سیاسی ، اقتصادی و نظامی خود را در فضای کم نظیر قطب شمال گسترش داده است. پیش بینی می شود حدود 35 تریلیون دلار ارزش ذخایر نفتی و گازی بکر در این منطقه باشد که روسیه و همسایگان قطب شمال آن مشتاق استقبال از آن هستند.


 سایت خبری سی ان بی سی نوشت: به طور قطع روسیه قطب شمال را همانند خانه تصور می کند زیرا براساس اعلام مرکز مطالعات قطب شمال، سواحل روسیه 53٪ از خط ساحلی اقیانوس قطب شمال را تشکیل می دهد و جمعیت این منطقه تقریباً 2 میلیون نفر است که این نیمی از مردم ساکن قطب شمال در سراسر جهان را دربرمی گیرد.

بر این اساس، جای تعجب ندارد که روسیه بخواهد نفوذ خود را در منطقه ای که در آن احساس درخانه بودن می کند، گسترش دهد و منطقه ای را فراهم کند که فرصت های مختلفی را در زمینه های مختلف از انرژی و تجارت گرفته تا دفاع ارائه دهد.

"روسیه به دلیل جغرافیای خود، بزرگترین کشور قطب شمال است." آندریاس اوستاگن ، پژوهشگر ارشد مؤسسه Fridtjof Nansen در نروژ و مؤسسه قطب شمال ، به CNBC گفت: این واقعیت که 2 میلیون نفر نیز در آنجا روسیه زندگی می کنند هم به این معنی است که قطب شمال از بسیاری جهات نظیر نفت و گاز، شیلات و مواد معدنی "روسیه" است.

پیش بینی می شود حدود 35 تریلیون دلار ارزش ذخایر نفتی و گازی بکر در این منطقه باشد که روسیه و همسایگان قطب شمال آن مشتاق استقبال از آن هستند.

اوستاگن می گوید: روسیه می تواند قطب شمال را مکانی مناسب برای رشد مقاصد اقتصادی ترسیم کند و مدتی است که در پروژه های بزرگ از جمله پروژه Yamal LNG، یکی از بزرگترین و پیچیده ترین پروژه های LNG (گاز طبیعی مایع) سرمایه گذاری موثر داشته است. نواتک پس از توتال فرانسه( با 20٪ سهم)، دومین شرکت بزرگ تولید کننده گاز طبیعی است که  مالک 50 درصد سهم از این پروژه مستقر در شبه جزیره یامال در بالای قطب شمال است.

کرملین برای تشویق شرکت های انرژی به منظور افزایش فعالیت های اکتشافی و استخراجی در قطب شمال، در ماه اکتبر سال جاری میلادی اعلام کرد که کاهش مالیات به میزان یک میلیارد روبل یا حدود 40 میلیارد دلار برای تشویق در راستای ادامه این دست از فعالیت ها درنظر گرفته می شود.

بر اساس این گزارش، این کاهش مالیاتی پس از آن در نظر گرفته شد که سرمایه گذاران داخلی و بین المللی اعلام کردند که اگر دولت تسلیم نرخ های ترجیحی مالیات شود، فقط در پروژه نفتی ووستوک به رهبری روسنفت بزرگ ترین شرکت نفتی روسیه، سرمایه گذاری خواهند کرد. 

انتظار می رود كه پروژه ووستوك میزان 100 میلیون تن نفت در سال یا  یک پنجم از حجم تولیدات روسیه در حال حاضر را تولید كند.

20435/8
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید