شنبه 27 شهریور 1400   02:46:05
09:211400/5/4
موافقت دولت عراق برای همکاری با توتال فرانسه

هیات دولت عراق به وزارت نفت این کشور اجازه داد با شرکت فرانسوی توتال به منظور اجرای پروژه های انرژی قرارداد امضا کند.


به گزارش بلومبرگ ، خبرگزاری عراق به نقل از سخنگوی دولت عراق نوشت: این پروژه ها شامل جمع آوری گاز به ظرفیت ۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و توسعه میدان رتاوی می شود.

توتال پس از امضای این قرارداد یک نیروگاه خورشیدی هزار مگاواتی خواهد ساخت و کار ساخت یک پروژه تزریق آب دریا با هدف افزایش تولید نفت در میادین نفتی جنوبی عراق را آغاز می کند.

عراق به تسریع طرح های توسعه برای سرمایه گذاری در جمع آوری گازهایی که به همراه نفت استخراج می شوند و پرداختن به مسئله آلایندگی، نیاز دارد. طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، عراق پس از روسیه، دومین رکورددار مشعل سوزی در جهان است. این کشور علاوه بر ضرورت کاهش مشعل سوزی و آلایندگی در بزرگ ترین میدان نفتی خود، به تولید گاز برای کاهش وابستگی به واردات نیاز دارد. 

توتال به مدت حدود یک قرن در عراق فعالیت داشته و جزو کنسرسیومی بوده است که میدان کرکوک را در اواخر دهه ۱۹۲۰ کشف کرد. این شرکت فرانسوی در مقایسه با سایر غول های نفتی مانند اکسون موبیل، انی و بریتیش پترولیوم، فعالیت های محدودی در عراق دارد. این شرکت فرانسوی در میدان حلفیه در استان میسان در جنوب عراق ۲۲.۵ درصد و در بلوک اکتشافی سارسنگ در منطقه کردستان ۱۸ درصد سهم دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عراق در مارس توافقاتی با توتال در خصوص این پروژه ها امضا کرده بود و منتظر موافقت هیات دولت برای امضای نهایی توافق بود.

8/31899
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید