چهارشنبه 7 خرداد 1399   12:36:53
10:101398/2/18
ثبت ملی 2 اثر از تأسیسات قدیمی نفت مسجدسلیمان

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ثبت 2 اثر دیگر از تأسیسات قدیمی صنعت نفت به عنوان ثبت فرهنگی و ملی خبر داد .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، قباد ناصری با اعلام این خبر افزود : پس از مذاکرات متعدد و پیگیری های فراوان با سازمان میراث فرهنگی کشور ، تأسیسات نفتی بی بیان شامل کارخانه تقطیر – پالایشگاه و کارخانه گوگرد سازی بعنوان یک اثر فرهنگی و ملی پذیرفته و ثبت شدند .

وی افزود : براساس نامه رسمی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور این دو اثر پس از انجام تشریفات قانونی با شماره های 31725 و 31724 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است .

ناصری با اشاره به اینکه پیش از این نیز کارخانه تولید برق تمبی نیز بعنوان یک اثر ملی و فرهنگی ثبت شده است، اظهار کرد: ثبت این تأسیسات نفتی متضمن حفظ هویت و پیشینه تاریخی صنعت نفت در این منطقه و راه اندازی موزه گنجینه نفت در این منطقه را اهمیتی مضاعف می بخشد .

لازم به توضیح است که مقارن با کشف و فوران نفت در تاریخ پنجم خرداد 1287 خورشیدی از چاه شماره یک مسجدسلیمان، صنعت نفت در ایران شکل گرفت و تأسیسات مورد نیاز صنعت نفت از قبیل کارخانه تقطیر، کارخانه گوگرد، پالایشگاه نفت، کارخانه تولید برق و سایر تأسیسات در این منطقه برای نخستین بار در کشور ایجاد و احداث شد .

2/26592
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، ثبت ملی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
نفت و گاز مسجدسلیمان بسته‎های غذایی و بهداشتی توزیع کرد
  • 1399/2/30 سه‌شنبه نفت و گاز مسجدسلیمان بسته‎های غذایی و بهداشتی توزیع کرد
    شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، بسته‎های مواد غذایی و بهداشتی را برای توزیع میان خانواده‌های زیرپوشش بهزیستی و خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم در اختیار اداره بهزیستی مسجدسلیمان قرار داد‪.‬
کمک 6.5 میلیارد ریالی نفت و گاز مسجدسلیمان به مراکز بهداشتی برای مقابله با کرونا/ ضدعفونی مناطق مختلف ادامه دارد
نفتی‌ها از هیچ کمکی برای خدمت‌رسانی به شهروندان مسجدسلیمانی دریغ نمی‌کنند
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید