10:101398/2/18

ثبت ملی 2 اثر از تأسیسات قدیمی نفت مسجدسلیمان

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ثبت 2 اثر دیگر از تأسیسات قدیمی صنعت نفت به عنوان ثبت فرهنگی و ملی خبر داد .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، قباد ناصری با اعلام این خبر افزود : پس از مذاکرات متعدد و پیگیری های فراوان با سازمان میراث فرهنگی کشور ، تأسیسات نفتی بی بیان شامل کارخانه تقطیر – پالایشگاه و کارخانه گوگرد سازی بعنوان یک اثر فرهنگی و ملی پذیرفته و ثبت شدند .

وی افزود : براساس نامه رسمی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور این دو اثر پس از انجام تشریفات قانونی با شماره های 31725 و 31724 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است .

ناصری با اشاره به اینکه پیش از این نیز کارخانه تولید برق تمبی نیز بعنوان یک اثر ملی و فرهنگی ثبت شده است، اظهار کرد: ثبت این تأسیسات نفتی متضمن حفظ هویت و پیشینه تاریخی صنعت نفت در این منطقه و راه اندازی موزه گنجینه نفت در این منطقه را اهمیتی مضاعف می بخشد .

لازم به توضیح است که مقارن با کشف و فوران نفت در تاریخ پنجم خرداد 1287 خورشیدی از چاه شماره یک مسجدسلیمان، صنعت نفت در ایران شکل گرفت و تأسیسات مورد نیاز صنعت نفت از قبیل کارخانه تقطیر، کارخانه گوگرد، پالایشگاه نفت، کارخانه تولید برق و سایر تأسیسات در این منطقه برای نخستین بار در کشور ایجاد و احداث شد .

2/26592
کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، ثبت ملی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


مسجدسلیمان می‏‎تواند به قطب بزرگ گردشگری صنعتی در کشور مبدل شود
استمرار خدمت‎رسانی به شهروندان مسجدسلیمانی/ مردم اخبار صحیح را از منابع رسمی دریافت کنند
آغاز بهسازی جاده روستاهای منطقه تمبی چم فراخ مسجدسلیمان