09:381398/5/19

صرفه جویی 10 میلیارد ریالی با مهندسی معکوس در شرکت گچساران

با توان متخصصان بومی و مهندسی معکوس در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران صرفه جویی 10 میلیارد ریالی در آزمایشگاه شیمیایی این شرکت محقق شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وقتی صحبت از بهره برداری و صیانت از منابع عظیم نفت و گاز می شود، مهمترین موضوعی که پس از تولید و حتی در مسیر تولید به میان می آید، موضوع مهم کنترل کیفیت پروسه تولید محصول نهایی است.

در تاریخ صنعت نفت، کنترل کیفیت محصولات نفتی و گازی یکي از برجسته ترین وظایف شرکت هاي بهره بردار نفتی در سراسر جهان بوده و کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست. در معاونت مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه های کنترل کیفیت، تمرکز اصلی بر ارزیابی کنترل کیفیت نفت خام و تجزیه گازهای همراه نفت تولیدی از میادین مختلف معطوف شده است.

این معاونت در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب زیر مجموعه مدیریت فنی ستاد است که یکی از بخش های مهم ساختار جدید سازمانی بوده و آزمایشگاه های مناطق گچساران، امیدیه، مسجدسلیمان، اهواز، مارون و کارون را در زیرمجموعه خود دارد.

معاونت مدیر فنی در مطالعات شیمیایی و آزمایشگاه های کنترل کیفیت مناطق نفتخیز جنوب مسئولیت هدایت، سرپرستی، کنترل کیفیت و نظارت بر پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی مرتبط با آزمایشگاه های شیمیایی، فراورش نفت خام، افزودنی و مواد شیمیایی مرتبط با عملیات حفاری و انتقال نفت خام را برعهده دارد.

آزمایشگاه های کنترل کیفیت نفت خام و گازهای همراه نفت منطقه گچساران یکی از اداره های زیرمجموعه معاونت مدیرفنی و مطالعات شیمیایی ستاد مناطق نفتخیز جنوب مستقر در شرکت نفت و گاز گچساران است که در 8 آزمایشگاه در مناطق عملیاتی و واحد های بهره برداری و گاز و گازمایع وظیفه مهم و تاثیرگذار کنترل کیفیت تولید را برعهده دارد.

آزمایشگاه های کنترل کیفیت شیمیایی منطقه گچساران در طی سال های گذشته تاکنون به خصوص در شرایط ویژه تحریم صنعت نفت همواره به عنوان یکی از بخش های مهم در بحث اقتصاد مقاومتی ایفای نقش کرده است و با استفاده از توان کارشناسان بومی همواره مقوله مهم مهندسی معکوس ابزار و ادوات آنالیز کیفی نفت، گاز، آب و سایر محصولات نفتی را با بهره گیری از توان متخصصان داخلی و کارکنان خود به روزرسانی کرده است تا در این شرایط سخت صنعت نفت کشور در زمینه کنترل کیفیت دچارعقب ماندگی نشود.

رئیس آزمایشگاه های شیمیایی منطقه گچساران در این زمینه می گوید: مجموعه آزمایشگاه های شیمیایی به منظور دستیابی به فن آوری های نوین آزمایشگاهی جهت ارزیابی، آنالیز و پایش کیفیت نفت خام، گاز و محصولات نفتی با استفاده از مدرن ترین دستگاه ها، منطبق با فن آوری روز دنیا را در دستور کار و برنامه ریزی سالیانه خود قرارداده و در این راستا دستاوردهای خوبی نیز کسب شده است.

فیض الله  زاهد افزود: در جدیدترین طرح پژوهشی در حوزه آنالیز گازها به خصوص در استفاده از دستگاه های کروماتوگرافی گازی متخصصان آزمایشگاه شیمیایی گچساران توانستند با مهندسی معکوس دستگاه SCD دستگاه گاز کروماتوگرافی بخش تولید ازن O3 این دستگاه که یکی از بخش های مهم آنالیز ترکیبات گوگردی در سیالات بوده است را به بهترین شکل رفع عیب و آماده بهره برداری کنند.

رئیس آزمایشگاه شیمیایی منطقه گچساران بیان کرد: مهدی نعمتی، عباس دشتی و احسان شهسواری از متخصصان این اداره با سپری کردن دوره های الکترونیک در کنار کار تخصصی خود توانستند گامی موثر در احیاء و بازسازی برخی از قسمت های فرسوده این دستگاه با تکیه بر دانش خود برداشته و علاوه بر قابل استفاده کردن این دستگاه در زمینه صرفه جویی ارزی نیز اقدام قابل تقدیری را انجام دهند.

زاهد اظهار کرد: با اقدام های صورت گرفته از سوی متخصصان آزمایشگاه های شیمیایی در احیاء و رفع عیب بسیاری از دستگاه های فرسوده و از کار افتاده از جمله دستگاه های دانسیتیه متر، دستگاه اندازه گیره فشاربخار میعانات گازی و دستگاه های فرسوده اندازه گیری نقطه شبنم که در شرایط تحریم امکان تهیه آنها وجود نداشت و همچنین نمونه های وارداتی آن صنعت نفت را متحمل هزینه های بسیاری می کرد، امروز این اداره با انجام مهندسی معکوس دستگاه های آنالیز کیفی خود مبلغی نزدیک به 10 میلیارد ریال در زمینه خرید و نوسازی تجهیزات الکترونیکی آزمایشگاهی صرفه جویی ارزی کرده است.

رئیس آزمایشگاه های منطقه گچساران تاکید کرد: اقدام های اصلاحی و مهندسی معکوس دستگاه های آنالیز آزمایشگاهی در منطقه همچنان ادامه دارد و امیدواریم با حمایت مدیران صنعت نفت با انتقال دانش متخصصان این اداره به سایر مناطق گام موثری در زمینه توسعه دانش فنی بومی و زمینه سازی رشد و پرورش متخصصان بومی فراهم شود.

18525/3
کلمات کليدي
شرکت نفت و گاز گچساران، صرفه جویی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


اخبار مرتبط
صرفه‌جویی ۳۰۰ میلیون یورویی در هزینه‌های سالانه شرکت نفت فلات قاره
صرفه‎جویی قابل توجه با تعمیرات بدون استقرار دکل در چاه ۳۱۳ ژوراسیک
صرفه‎جویی ١٧٨ میلیارد ریالی با تعمیرات بدون استقرار دکل در منطقه سراجه قم
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید