مرزبانان بی سلاح صنعت نفت در خلیج فارس
 • 1398/5/6 يكشنبه مرزبانان بی سلاح صنعت نفت در خلیج فارس
  هوا در میانه خلیج فارس - نقطه صفر مرزی میان ایران و امارات - مثل اخبار این روزهای همین حوالی داغ داغ است. تاب آوردن آسمان بالای سر و شرجی دریا هر دو سخت و جانفرساست. اینجا روی بزرگ‌ترین سازه دریایی خلیج فارس- سکوی نفتی سلمان- هستیم. میدان مشترک نفت و گاز که به فاصله کمی از آن (پنج کیلومتری) سکوی ابوالبوخوش ابوظبی قد علم کرده که بدون چشم مسلح قابل رویت است.
تدوام تولید و توسعه در منطقه استراتژیک غرب کارون
 • 1398/2/21 شنبه تدوام تولید و توسعه در منطقه استراتژیک غرب کارون
  منطقه استراتژیک غرب کارون، بخش بزرگی از قلمرو کاری شرکت مهندسی و توسعه نفت است. این شرکت با توجه به راهبردی و پراهمیت بودن پروژه‌های ملی که در دست اجرا دارد، برای شتاب‌بخشی به بهره‌برداری مطلوب و به‌موقع از میدان‌های نفتی غرب کارون که بیشتر آنها مشترک است، همه توان خود را به کار گرفته است.
زمزمه‌های سهم‌خواهی منتقدان از صنعت نفت
 • 1397/10/16 يكشنبه زمزمه‌های سهم‌خواهی منتقدان از صنعت نفت
  ایران‎ بار دیگر طعم تلخ تحریم‎ها را در کام خود حس کرد؛‌ طعم تلخی که بسیاری از دست‎اندرکاران عالی‎رتبه دولت در دوره نخست تحریم‎ها از آن به‌مثابه فرصتی دوباره برای حیات و تجدید قوای صنایع و اقتصاد کشورمان یاد می‎کردند؛ رؤیایی که البته هیچ‌گاه نتوانست صورت واقعیت به خود بگیرد.
نفت، موتور محرک خروج از فشار تحریم
 • 1397/6/10 شنبه نفت، موتور محرک خروج از فشار تحریم
  ایران به عنوان قطب انرژی در خاورمیانه از ذخایر قابل توجه منابع هیدروکربوری برخوردار است، به گونه‌ای که هم اکنون میزان ذخایر نفت درجای کشور بیش از ۷۱۲ میلیارد بشکه و ذخایر نفت باقیمانده قابل برداشت ۱۰۱ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.
پیدا و پنهان طرح جمع‌آوری گازهای همراه در ایران
 • 1397/4/30 شنبه پیدا و پنهان طرح جمع‌آوری گازهای همراه در ایران
  ایران از لحاظ سوزاندن گازهای همراه یا همان گازهای مشعل در جایگاه سوم جهان قرار دارد. در رده‌های دوم و سوم این رتبه‌بندی هم به ترتیب روسیه و نیجریه قرار دارند. این آمار نشانگر سوختن سرمایه عظیمی است که روزانه از کف کشور می‌رود. سوختن گازهای همراه نفت افزون‌بر عدم‌النفعی که به دنبال دارد، آلودگی‌های زیست‌محیطی را هم ایجاد می‌کند که در بررسی آن، هزینه‌های غیرمستقیم را هم به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند.
عزم راسخ نفتی ها برای اعتلای نام ایران
حکایت نفت و کوزه‎گری که از کوزه شکسته آب می‎خورد
سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز
دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
 • 1396/10/23 شنبه بررسی نقش رژیم حقوقی در شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
  صنعت نفت جهان در دنیای امروز در بخش بالادستی با چالش های متعددی از جمله نیاز به افزایش تولید نفت، دسترسی به ذخایر جدید نفتی، مدیریت سیر نزولی ذخایر میدان های قدیمی و حفظ و ارتقای دانش فنی رو به رو است که به منظور رفع این چالش ها، بهره برداری حداکثری از امکانات موجود، تشویق، جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های بالادستی نفت و گاز به ویژه در میدان های مشترک و پروژه های اکتشافی از اهداف ویژه صنعت نفت و دولت در حوزه نفت و گاز به شمار می رود.
همه آنچه اژدهای 147 رگ سفید را مهار کرد / پیچیده‌ترین عملیات اطفای فوران نفت تاریخ کشور رقم خورد
توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
 • 1396/10/6 چهارشنبه در آمدی بر پیامدهای کناره گیری احتمالی توتال از فاز 11 توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
  به روزهای ابتدایی مذاکره های برجام که رجوع می کنیم می بینیم که گسترش روابط ایران با سایر کشورهای جهان چندان هم غیرقابل پیش بینی نبوده چرا که تیم مذاکره کننده ایرانی از همان آغاز امر مذاکرات را گونه ای پیش برد که بسیاری از کشورها تصمیم خود را در همان جریان مذاکرات برای برقراری رابطه با ایران گرفتند و برای روزهای بعد از توافق برنامه ریزی کردند و به این ترتیب بودکه بلافاصله پس از توافق برجام، روسای جمهور کشورهای مختلف جهان رایزنی های خود را با مقامات کشورمان آغاز کردند تا از قافله ارتباط با ایران و بهره مندی از بازار آن عقب نمانند.
راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
 • 1396/10/3 يكشنبه از الف تا یای شرکت‎های E&P راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
  از زمان ابلاغ شیوه نامه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزیر نفت، دقیقا دو سال می گذرد و در طی این مدت پس از انجام ارزیابی ها و بررسی روند تعیین صلاحیت، اسامی 17 شرکت داخلی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید برای فعالیت در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی اعلام شد. مدل جدید کسب و کاری که لازمه آن مشارکت فعال بین شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی در طرف دوم قرارداد است.
تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
 • 1396/9/29 چهارشنبه تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
  در اغلب فرآیندهای شیمیایی مانند پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی، یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار، شبکه رها سازی گازهاست که درآخرین قسمت این شبکه برج فلر قرار دارد. دراین شبکه گازهای اضافی پس از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می شود تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازها از ارزش سوختی بالایی برخوردارند و در بعضی موارد می توان از آنها به عنوان خوراک واحدهای مختلف نیز استفاده کرد. مشخص است که سوزاندن این گازها در برج فلر افزون بر ایجاد مشکلات زیست محیطی مثل آلودگی، دود، صدا و بوی نامطبوع، هدر دادن منابع اقتصادی است. لذا بررسی امکان بازیافت گازهای فلر در واحد های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نگاهی به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران
آهنگ توسعه غربی ترین میدان نفتی ایران شتاب می‎گیرد
 • 1396/8/3 چهارشنبه میادین نفتی بلوک اناران در کانون توجه نفت؛ آهنگ توسعه غربی ترین میدان نفتی ایران شتاب می‎گیرد
  نتیجه ارزیابی مشاوران مدیریت مخازن از طرح‌های مطالعاتی توسعه میدان چنگوله که از سوی سه شرکت روسی، نروژی و تایلندی ارائه شده است، به زودی اعلام می شود، در این میان، به دنبال تعیین تکلیف توسعه فاز بعدی میدان مشترک آذر در آینده‎ای نزدیک، با هدف ارزیابی قطعی مشترک بودن دیگر میدان‌های بلوک اناران (چنگوله و تیماب) با میدان آذر، حفر یک چاه تحدیدی در دستور کار قرار دارد که پیش بینی می شود حفاری آن به کنسرسیوم توسعه‎دهنده آذر واگذار شود.
ضرورت توسعه صنعت ال ان جی در ایران
 • 1396/7/15 شنبه ضرورت توسعه صنعت ال ان جی در ایران
  گرایش مصرف گاز در جهان به گونه ای است که کم کم ندای جایگزینی نفت سر می دهد، بر اساس پیش بینی های مراکز معتبر انرژی دنیا، گاز طبیعی تا سال ۲۰۴۰ پس از انرژی های تجدیدپذیر به عنوان سوختی پاک و ارزان بیشترین رشد تقاضا را در بین سایر منابع اولیه انرژی خواهد داشت. با توجه به رقابت گاز طبیعی با نفت در اقتصاد جهان‌، توجه ویژه به چشم‌انداز، سیاست‌ها‌، مقررات‌ و پژوهش‌های مرتبط با تجارت گاز جزء اولویت های اصلی صنعت نفت کشور است. بر اساس برنامه راهبردی شرکت ملی نفت ایران در طول برنامه پنج ساله ششم، با توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی و برخی دیگر از میدان های گازی، ظرفیت تولید روزانه گاز به 1.3 میلیارد متر مکعب می رسد از این رو ضروری است که ضمن ایجاد توازن و برنامه ریزی بر مبنای مصارف داخلی مورد نیاز، برای صادرات این محصول نیز تصمیمات مناسب اتخاذ شود.
وزارت نفت چگونه تأسیس شد
راه رفتن بر لبه تیغ
 • 1396/7/2 يكشنبه بررسی فراز و فرودهای صنعت حفاری راه رفتن بر لبه تیغ
  در دنیا، نفت را کالایی راهبردی می‌دانند که گذشته از محور توسعه در بسیاری از کشورها، سبب فعال تر شدن ظرفیت های صنعتی و یا ایجاد ظرفیت ها و صنایع جدید می‌شود. به این ترتیب بی راه نیست که این طلای سیاه در نظام اقتصادی و صنعتی جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد. تولید این هیدروکربن باارزش و استراتژیک از ژرفای زمین، مستلزم داشتن تجهیزات، ماشین آلات و دانش فنی و مهندسی است و در این میان، حفاری چاه های نفت و گاز، کلیدی ترین، تخصصی ترین و در عین حال دشوارترین و پیچیده ترین بخش این فعالیت هاست. اگر چه امروزه در زمینه اکتشاف ذخایر زیرزمینی از مطالعات ماهواره ای و دیگر امکانات و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌شود، ولی هنوز حرف اول را چرخش مته دکل های حفاری می‌زند.
تداوم تدبیر و امید در شرکت ملی نفت ایران
فرصت آفرینی صنعت نفت ایران در بزرگترین المپیک نفتی جهان
1 2 3 4 5 6
نسخه قابل چاپ
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت